„Detektivové rozkrývali trestnou činnost organizované skupiny prodejců zbraní od počátku roku 2011. Skupina své nelegální obchody opakovaně uskutečnila na území Ústeckého a Středočeského kraje. Předmětem obchodu byly automatické zbraně a střelivo, jejichž držení je zákonem striktně zakázáno. Policistům se podařilo monitorovat pět případů nelegálního prodeje zbraní, při kterých prodejci za sedm zbraní a odpovídající munici zinkasovali více než dvě stě tisíc korun,“ sdělil Pavel Hanták, tiskový mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Hlavou organizované skupiny měl být devětatřicetiletý bývalý policista, v minulosti již za obdobnou trestnou činnost trestaný. Podezřelého, a jeho dva komplice ve věku pětatřicet a osmatřicet let, zadrželi detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení na konci září letošního roku.
Využil zkušenosti od policie

„Organizátor skupiny při svých aktivitách využíval znalostí a zkušeností, které získal při výkonu svých služebních povinností u Police ČR. V průběhu dne často měnil vozidla, která si půjčoval od svých známých, místo pobytu a obezřetně kontroloval, zda není sledován. Při telefonických kontaktech využíval celou řadu mobilních telefonů a byl neustále ozbrojen nelegálně drženými zbraněmi – pistolí a brokovnicí. Na obchody s dosud pro něho neznámými klienty nikdy osobně nechodil a posílal na domluvené schůzky své komplice. Při obchodních transakcích zůstával v pozadí – vyhýbal se kontaktu s prodávanou zbraní, nikdy jí sám osobně nepředal. Peníze od zákazníků však vždy přebíral osobně,“ popsal mluvčí.

V průběhu vyšetřování detektivové zjistili, že tato skupina by měla mít obchodní vazby i se zahraničím a měla by využívat kontaktů na rusky hovořící osoby žijící v SRN. Z těchto důvodů probíhá mezinárodní spolupráce se zahraničními kolegy při vyšetřování dalších podezřelých osob. „Všechny tři zadržené osoby s bohatou trestní minulostí v oblasti majetkové a obecné kriminality byly obviněny z trestného činu nedovolené ozbrojování a v případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Soudce uvalil na organizátora skupiny vazbu, ostatní členové skupiny jsou vyšetřováni na svobodě,“ dodal mluvčí.

Při provedených domovních prohlídkách detektivové objevili další samopal a střelivo určené k prodeji. Veškeré zajištěné zbraně byly postoupeny ke znaleckému zkoumání. Věc dozoruje Okresní státní zastupitelství Louny.