Premiér Fiala uvedl, že Česko se Slovenskem spojují historické vazby a blízkost, ale i přátelské vztahy. „Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí,“ uvedl předseda vlády. Slovákům popřál, aby povolební vyjednávání vedlo k sestavení dobré vlády.

Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, jež zachová prozápadní a prodemokratické směřování země. Jurečku potěšil výsledek slovenských lidovců, kteří se tak vrátí do slovenské Národní rady.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s budoucím slovenským kabinetem bude pokračovat nadstandardní spolupráce obou zemí. Pogratuloval také šéfovi Progresívneho Slovenska (PS) Michalu Šimečkovi. PS skončilo s odstupem druhé. „Navzdory všem prokázal, že liberální politika má své místo na slunci i ve střední Evropě, a za to mu patří velké poděkování,“ dodal předseda Pirátů.

Vítězem předčasných parlamentních voleb na Slovensku se stal Smer-SD Roberta Fica
Smer jasně vyhrál slovenské volby. S Hlasem a SNS má bezpečnou většinu

Podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je výsledek slovenských voleb varováním i poučením. „Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo,“ napsal ministr.

Opozice vítězství Fica vítá

Lídr opozičního hnutí ANO Babiš napsal, že Slovensku přeje vládu, která bude doma pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě bude tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů. Kromě gratulace Ficovi k vítězství Babiš ocenil také volební výsledek strany Hlas-sociální demokracie, která skončila na třetím místě.

Místopředseda ANO Karel Havlíček v diskusním pořadu stanice CNN Prima News řekl, že jde o vítězství pragmatismu nad ideologiemi. Nemyslí si, že by hrozil výrazný odklon Slovenska na východ, vyhrocenou rétoriku přisuzuje zejména předvolební kampani. Naopak ministr dopravy Martin Kupka (ODS) připomněl výroky z předvolební kampaně, které na možný odklon Slovenska od EU směrem k Rusku poukazovaly.

Bývalý český premiér a prezident Klaus v gratulaci vítězi slovenských voleb uvedl, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o svou zemi a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity. „Je to šance na návrat k vlastní sebevědomé slovenské politice a je to i impuls pro politiku v zemích vašich sousedů, včetně České republiky,“ napsal Klaus.

Přímá osobní gratulace vítězi slovenských voleb od představitelů české vlády a dalších zástupců koaličních stran nezazněla.

Šéf Smer-SD Robert Fico a jeho tým slaví vítězství v parlamentních volbách
Vyhráli populisté s proruským Ficem, komentují zahraniční média slovenské volby

Vůli občanů je třeba respektovat, uvedl po vítězství strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica ve slovenských volbách český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je podle Pavla udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy.

Realita bude umírněnější, myslí si politolog

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se domnívá, že zahraniční politika Slovenska po volbách bude pravděpodobně umírněnější, než byla Ficova předvolební rétorika. „Nemyslím si tedy, že Slovensko úplně změní orientaci,“ řekl ČTK Mlejnek.

Ani spoluzakladatel Cevro Institutu Ladislav Mrklas neočekává, že by země například vystupovala z mezinárodních organizací. Nemusí se měnit ani vztahy s Českou republikou, pokud se čeští politici nebudou snažit Fica „vychovávat a říkat mu, co má dělat,“ dodal.