Dalších pět nespokojených poslanců ODS odchod ze strany neplánuje. Svého sněmovního kolegu prý chápou, doufají ale v návrat ODS k pravicové politice, uvedli ve vyjádření, které poskytl poslanec Petr Tluchoř.

"Důvodem jsou názorové rozdíly, které se v poslední době prohloubily především v zásadní otázce zvyšování daní. Na mé rozhodnutí mělo vliv i to, že ODS na různých úrovních není schopna vyvodit hlubší závěry z výsledků posledních krajských voleb," uvedl Fiala.

Nikdy nehlasoval

Dalším důvodem je prý postoj k EU. Fiala podotkl, že nikdy nehlasoval pro lisabonskou smlouvu nebo evropský měnový stabilizační mechanismus.

Prostějovský poslanec byl členem výkonné rady ODS i vedení olomouckého regionu. Ze strany vystoupil před zasedáním regionálního sdružení ODS v Olomouckém kraji a několik dní před volebním kongresem největší vládní strany. Fiala ale zdůraznil, že jeho krok s kongresem nesouvisí.

Mandátu se nevzdá

Ve Sněmovně je prý připraven podporovat kroky nynější koaliční vlády, "pokud budou vycházet z programového prohlášení vlády a nebudou-li v rozporu se středopravým politickým konceptem vládnutí". Mandátu se Fiala vzdát nehodlá, chce údajně plnit sliby, které dal voličům.

"Rozhodnutí pana poslance Fialy opustit řady ODS beru na vědomí. Jakkoli na ně má plné právo, v současné situaci ho nelze považovat za nic jiného než útěk od vlastní politické odpovědnosti. Věřím však, že i jako nezařazený poslanec bude nadále podporovat program vládní koalice, pro který hlasoval v roce 2010," reagoval na Fialovo rozhodnutí předseda ODS a premiér Petr Nečas.

"Radim Fiala byl 15 let členem ODS a jeho odchodu je nám líto. Podobný krok neplánujeme a doufáme, že se podaří ODS vrátit k dodržování pravicové politiky," uvedla pětice dalších revoltujících poslanců ODS. O Fialově kroku prý byli předem informováni a rozumí jeho motivům.

S Rathem nemohou počítat

Po Fialově odchodu z klubu ODS se vládní tábor složený z ODS, TOP 09 a strany LIDEM ztenčil oficiálně na 99 poslanců z 200. Opozice ale nemůže počítat s vazebně stíhaným Davidem Rathem, který dříve reprezentoval ČSSD. Z poslaneckého klubu ODS už dříve odešli Michal Doktor a Pavel Bém.

"Život vlády se o další krok přiblížil ke svému konci," komentovala rozhodnutí Fialy vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík podotkl, že Fiala měl s loajalitou k ODS a vládě problémy už před tím, než ze strany vystoupil. "Uvidíme, nakolik změna stranického dresu bude znamenat i změnu v postojích. Nicméně je zjevné, že evidentní rozklad ODS může být příčinou toho, že nám za několik měsíců budou vládnout komunisté a socialisté," sdělil v textové zprávě Gazdík.

Hlasovat nebude

Šéfa prostějovské ODS Jiřího Pospíšila rozhodnutí Fialy odejít z ODS překvapilo. "Nepočítal jsem, že to přijde tak brzy. Je to ale jeho svobodné rozhodnutí, kterému nemohu zabránit," řekl dnes. Lze podle něj odhadnout, jak bude Fiala ve Sněmovně hlasovat. "V dopise upozornil na to, že nebude hlasovat (pro vládní návrhy), pokud kroky vlády nebudou v souladu s programovým prohlášením. Podle toho, jak v tuto chvíli šestice (poslanců ODS) vystupuje, lze předpokládat, jak asi bude jednat," míní.