Každý, kdo uvažuje o cestě na Rhodos, by měl podle premiéra Fialy bedlivě poslouchat pokyny a doporučení především ministerstva zahraničí. „Cestovní kanceláře situaci vyhodnotily tak, že nadále aspoň do některých částí tohoto ostrova posílají zájezdy a české občany. Já bych tady byl hodně opatrný,“ řekl v úterý Fiala. Dodal, že si nemyslí, že lze v tuto chvíli cestu na Rhodos doporučit, ale je to podle něj na rozhodnutí každého.

České ministerstvo zahraničí turistům doporučuje, aby necestovali do oblastí, které jsou požáry postižené. Na Rhodu jsou aktuálně nejpostiženějšími oblastmi Asklipeio, Gennadi, Bati, Kalathos, Laerma, Malonas, Masari a Lindos, uvedl úřad v pondělí večer na webu. Vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva Martin Smolek v úterý uvedl, že doporučení necestovat na celý ostrov Rhodos resort nyní nezavede.

Pohled na hořící část ostrova Rhodos.
Rhodos v plamenech: Vše je uhašené, dostali Češi zprávu. Hotel v tu chvíli hořel

Lety z Řecka do Česka se podle Smolka společně s cestovními kancelářemi daří odbavovat, nevznikají větší problémy. Nejedná se už o mimořádné linky. MZV nyní nezavede doporučení necestovat na celý ostrov Rhodos, řekl Smolek. Vychází při tvorbě doporučení z několika zdrojů. Situace na Rhodu je podle něj nadále vážná, nicméně zdá se být stabilizovaná.

„Od včerejšího dne (pondělí) nemáme evidovaného žádného českého turistu, který by aktuálně potřeboval nějakou naši asistenci typu evakuace. Dokonce jsme nezaznamenali žádného českého turistu, který by neměl u sebe doklady,“ uvedl Smolek.

Také podle předsedy vlády je návrat českých občanů z Řecka do vlasti víceméně bez problémů. Vládní letadla zatím podle Fialy není potřeba vyslat, protože kapacity jsou dostatečné.

Zdroj: Youtube

Cestovní kanceláře (CK) podle ČTK aktuálně mají dostatek míst na to, aby klienti mířící v nejbližších dnech na Rhodos mohli využít bezplatné změny destinace či termínu. Mnoho lidí ale stále na Rhodos odletět chce, uvedli mluvčí CK. Klientům na Korfu, kde hasiči také bojují s lesními požáry, podle nich v tuto chvíli nehrozí nebezpečí.

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková ČTK řekla, že změnu destinace či termínu klientům letícím na Rhodos nabídnou i menší CK, pokud budou mít volná místa. „Cestovní kancelář nechce přijít o klienty, ať už je malá, nebo velká,“ řekla. Změna zájezdu podle ní není jednoduchý proces, vstříc CK často nevychází například letecké společnosti, doplnila.

Lesní požár na ostrově Rhodos
Jan Papež k požárům v Řecku: Výhodu mají lidé, kteří vyjeli s cestovní kanceláří

Někteří klienti by ale plánovanou dovolenou v Řecku chtěli raději zrušit. Z vyjádření tuzemských pojišťoven vyplývá, že pojištění storna cesty lze uplatnit jen na ta místa, kde už hoří, tedy pouze do oblastí, které jsou přímo uvedeny na stránkách ministerstva zahraničí. Některé z nich však pojištění storna uplatňují i na místa, kde požáry teprve hrozí.

Na řeckém ostrově Rhodos hoří sedmým dnem. Hašení komplikuje vítr i vysoké teploty, ochlazení se čeká až ve čtvrtek. Evakuace dnes začaly také na ostrově Korfu, nejvyšší stupeň výstrahy nově platí na Krétě, píše server BBC News.

Na řeckém ostrově Euboia se dnes poblíž města Karystos zřítilo letadlo, které zasahovalo proti lesním požárům. Informovala o tom řecká státní televize ERT. Stroj Canadair patřil Řecku a na jeho palubě byli dva lidé, řekl agentuře AFP mluvčí hasičů Jannis Artopios.