Předseda stálé sněmovní komise pro kontrolu BIS Marek Benda (ODS) dnes redakci řekl, že o Langově údajně plánovaném odchodu neví. „Sám jsem byl z této informace překvapen," uvedl. Poslanci mají k BIS výhrady a představitelům civilní kontrarozvědky je průběžně říkají. „Ale myslím si, že patří k těm službám, které spíše fungují ve všeobecném rozvalu státu, který tady dneska bohužel do značné míry vidíme. Tak bych řekl, že BIS si drží nějakou pozici funkční služby, ke které lze mít výhrady, ale určitě je to služba funkční," dodal Benda.

O Langově odchodu nemá žádnou informaci ani další člen komise Bronislav Schwarz (ANO). Podle něj ředitel BIS ani na komisi o ničem takovém nehovořil. „Z hlediska komise nemáme vážnější výhrady," řekl člen komise Zdeněk Bezecný (TOP 09 a Starostové).

Jeden ze sociálnědemokra­tických poslanců řekl, že už zhruba před dvěma lety Lang o svém možném odchodu mluvil. O žádném aktuálním termínu ale neví.

Informaci v noci na dnešek nepotvrdil ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Pro mne tohle je velmi překvapivá informace. Takže pravděpodobně nemá Respekt úplně správné informace," konstatoval po skončení summitu EU v Bruselu.

Důvěryhodný zdroj

Respekt si ale za svou zprávou stojí. Podle šéfredaktora Erika Taberyho pochází z dostatečně důvěryhodných zdrojů. Týdeník na své internetové stránce v noci na dnešek uvedl, že Lang po 11 letech ve funkci skončí v polovině příštího měsíce. Jeho odchod měla podle Respektu už projednat Bezpečnostní rada státu.

Lang by měl být ještě před údajným koncem ve funkci povýšen. Vláda v pondělí navrhla jeho jmenování do funkce generálmajora.

Ředitele Bezpečnostní informační služby jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.