O přeložení k jinému úvaru pak požádal svého šéfa Jaroslava Vilda náměstek ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jiří Jach. „Plukovník Jach se k tomuto kroku rozhodl v zájmu uklidnění situace a zachování dobrého jména ÚOKFK, neboť jeho osoba je neustále uváděna v médiích v souvislosti s případem, kterým se zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kauza se dotýká dalších dvou policistů: náměstka ředitele olomoucké krajské policie Karla Kadlece a šéfa tamní hospodářské kriminálky Radka Petrůje. Oba dokonce skončili ve vazbě. „Vzhledem k tomu, že jsou stíháni vazebně, další opatření v rámci zákona o služebním poměru by byly neadekvátní a mohly by zkomplikovat budoucí řešení právě v oblasti personální a kázeňské. Pokud se postavení těchto policistů změní, tedy pokud budou propuštěni z vazby, lze předpokládat, že tito policisté budou takzvaně postaveni mimo službu," přiblížil jejich další osud Laube.

Roční práce

Policisté z protimafiánského útvaru na případu pracovali přes rok. „Do jejich hledáčku se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření," přiblížil ve čtvrtek mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Detektivové zasáhli při akci s krycím názvem Vidkun na různých místech v Praze a Olomouci v úterý a kromě dvou policistů obvinili i místního podnikatele Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Policie ho viní z podplácení a jako jediného ze čtyř obviněných ho soud neposlal do vazby. Mezi lidmi, které policie předvedla, byl i bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer. Ještě týž den ho však propustila. „Nebylo mi sděleno, proč jsem podezírán a v rámci domovních prohlídek mi nebylo sděleno, co bylo hledáno," řekl ČT Langer. Obviněným hrozí až desetileté vězení.

Odstoupení Rozbořila

Špičky ČSSD už krátce po zveřejnění kauzy vyzvaly olomouckého hejtmana k odstoupení. Ten to však odmítl a dnes o jeho dalším osudu jednalo vedení sociálních demokratů v Olomouci. O nějaké podpoře Rozbořila se však mluvit nedá. Už krátce poté, co vyšlo najevo, že mezi obviněnými byl právě Rozbořil, vyzval ho k rezignaci například šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, ministr vnitra Milan Chovanec nebo ministryně práce Michaela Marksová (všichni ČSSD). Výsledek jednání nebyl do uzávěrky tohoto vydání znám.
Naopak prezident Miloš Zeman včera uvedl, že by byl při hodnocení kauzy opatrný, protože vyšetřování je teprve na začátku. Připomněl případ eurokomisařky Věry Jourové, která dříve také čelila obvinění a nakonec se ukázalo, že je nevinná. „V případě pana hejtmana Rozbořila bych nepropadal hysterii, nechal bych policisty konat svou práci a politikům bych vzkázal jedině to, aby se do toho nepletli," řekl prezident Deníku.

Podle detektivů z protimafiánského útvaru měl Rozbořil nabídnout Kadlecovi úplatek za to, že policie odloží vyšetřování údajného dotačního podvodu při stavbě jezdeckého areálu v olomoucké čtvrti Lazce. Server Neovlivní.cz citoval z příkazu k domovním prohlídkám.

Policejní náměstek Kadlec se dostal do potíží už dříve, protože si na něho stěžovali jeho podřízení. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), policejní ombudsmanka i sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS. Zatímco jeho šéf Jaroslav Skříčil na vlastní žádost z funkce odešel a nakonec i od policie, jeho náměstek Kadlec svou pozici ustál i po změně ředitele.
Druhý z obviněných olomouckých policistů, šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, je na tomto místě podle ČTK od loňského roku.