Dá se o chystané výstavě říct, že je nejvýznamnější akcí Národního muzea za posledních třicet let?
V rámci výstav určitě. Jde o první mezinárodní výstavu v Národním muzeu po jeho rekonstrukci. V technicky zastaralé budově se podobné projekty ani uskutečnit nemohly. Výstava sama o sobě je světově unikátní, protože takto velká expozice s mnoha významnými předměty z období Staré říše ještě nikde nebyla. Je tedy srovnatelná s obdobnými výstavami, které se konaly v USA, Velké Británii či Francii ve spolupráci s egyptskou stranou. Řadíme se tak do kategorie velkých výstav o egyptské historii.

Sehrála v tom roli česká egyptologie, která je ve světě pojmem?
Nepochybně ano, výstava je mimo jiné o umu českých egyptologů a o jejich věhlasných nálezech, jež během 60. let v lokalitě Abúsír objevili. Výstava se navíc stává trochu výjimečnou i tím, že vzniká v době covidové pandemie. Pravděpodobně bude první akcí tohoto druhu, která se po vypuknutí nákazy uskuteční.

Původně měla být vernisáž v červnu. Důvodem jejího posunutí na 30. srpen bylo přerušení leteckých spojů?
Egypťané obecně mají velmi přísné předpisy na výpůjčky předmětů takovéto kulturní hodnoty. Když vypukla epidemie a omezila se letecká doprava, egyptská strana se nám maximálně snažila vyjít vstříc, ale měla proti sobě normu o převážení a zabezpečení historických předmětů a zároveň speciální zákon o boji proti covidu. Nešlo zároveň dodržet nařízení v nich obsažená. Ačkoli se pro zahájení výstavy v červnu udělalo maximum a česká armáda nám dokonce nabídla speciální vojenské letadlo na transport, v konečné fázi jsme nedokázali „prorazit“ uzavřené egyptské hranice a poslat tam bez nutnosti karantény naše odborníky, kteří museli být u balení exponátů. Ty zase do cílové stanice musejí doprovázet egyptští specialisté, a to se prostě zařídit nedalo.

Na finální fázi přípravy máte měsíc a několik dní. Vše vypukne 1. září a bude trvat jenom do půlky února…
Jenom? Výstava měla trvat čtyři měsíce, ale během covidu jsme s egyptskou stranou vyjednali posun o měsíc a půl. Podobné expozice se na delší dobu nedělají, jejich provoz je velmi drahý a složitý. Jako věčný optimista si dokonce myslím, že nový termín může být z hlediska návštěvnosti i lepší než ten původní, podle něhož měla výstava končit v říjnu.

Přece jen se otevřely hranice a začíná se obnovovat turistický ruch. Máme připravenou komunikační kampaň i na obyvatele Rakouska, Slovenska, Německa, Polska a Maďarska. Doufáme, že si takovou událost v dojezdovém dosahu nenechají ujít. Covid tomu navíc dává zajímavou přidanou hodnotu a svědčí i o schopnostech a skoro hrdinství českých muzejníků.

V původním červnovém termínu se měli vernisáže zúčastnit premiéři zemí V4 a egyptský prezident Sísí. Přijede i v srpnu?
To nemohu potvrdit. Pokud vím, návštěva prezidenta Sísího nebyla zrušena, ale odložena. Předpokládám, že na toto téma probíhají diplomatická jednání na nejvyšší úrovni.