Osmičlenná Rada Českého rozhlasu ho podle očekávání odvolala minimálním možným počtem šesti hlasů. Proti byl jen Bohuš Zoubek a Maria Ptáčková.

Někteří mediální experti mluví v souvislosti s odvoláním Kasíka o skandálu. Dočasným ředitelem veřejnoprávních radiových stanic by se měl stát programový ředitel ČRo Richard Medek.

Vaz mu zlomila Tachecí

Rada vinila Kasíka například z destabilizace Radiožurnálů, špatné komunikace či z netransparentní manipulace s majetkem. Kasíkovi se tak staly osudné přehmaty v podobě jmenování Barbary Tachecí do čela Radiožurnálu, porušení lustračního zákona při jmenování údajného spolupracovníka komunistické rozvědky Libora Křivky šéfem své kanceláře nebo nejasný prodej rekreačního střediska rozhlasu v Peci pod Sněžkou.

Přestože Kasík některá pochybení přiznal, trvá na tom, že za jeho odvoláním jsou politické tlaky. Už několik dní před odvoláním mluvil o určité skupině lobbistů, která mu údajně otevřeně dávala najevo, že by bylo lepší, kdyby odstoupil.

Rada však tvrdí, že důvody odvolání jsou zcela jasné. „Je to personální politika, jmenování Barbory Tachecí do pozice ředitelky Radiožurnálu, kauza Křivka a porušení lustračního osvědčení, problémy s rekonstrukcí budov rozhlasu atd.,“ řekl Deníku člen rady Antonín Zelenka, který o odvolání Kasíka snažil dlouhodobě.

Odstoupit by měla rada

Podle mediálního experta Jana Potůčka je sice pravda, že Kasík nebyl bezchybný a největší problém byl především v tom, že neuměl komunikovat s okolím, způsob, jakým ho rada odvolala, však považuje za skandální.

„Je zcela zřejmé, že scénář odvolání Kasíka a následné jmenování Richarda Medka jeho nástupcem byl dopředu připravený,“ myslí si Potůček s tím, že po tomto veřejném zasedání, kdy radní museli dvakrát měnit jednací řád, aby se jim Kasíka podařilo odvolat, by měli být odvoláni sami.