„Těžko si lze představit, že generální ředitelství zrušíme bez toho, aniž by se zákon rozpadl," uvedl premiér. Podle něj má generální ředitel státní služby klíčovou roli. Jeho funkční období se nekryje s obdobím vlády. Má „odstiňovat politické tlaky" a být překážkou „politicky motivovaných personálních změn", podotkl Sobotka. S opozicí chce podle něj koalice o jejích připomínkách jednat, vydírat se prý ale nenechá.

Sobotka podotkl, že nerozumí postupu TOP 09 a ODS a jejich obstrukcím. Podle něj v opozici selhávají, označil jejich blokování normy za mediální bublinu. „Zákon už je platný. Podle schválené legislativy je účinný od ledna, zdrží se jen novely. Nezabrání se tedy účinnosti a vzniku generálního ředitelství," uvedl premiér.

Proti čtveřici požadavků opozičních stran se dnes postavila také platforma Rekonstrukce státu, která přijetí služebního zákona dlouhodobě prosazuje. „Ultimativní požadavky ODS a TOP 09 podrývají základní principy zákona a jejich přijetí by zákon učinilo zbytečným," napsalo sdružení v tiskové zprávě. Zároveň podotklo, že i současný vládní návrh by měl být dopracován.

Generální ředitel je stavebním kamenem

Sobotka dnes pokračoval v návštěvách členů své vlády. Byl u ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Podle něj měl šéf legislativců rekordně krátký čas na přípravu novely, za kterou si „vláda pevně stojí". Pokud by předloha nebyla přijata, může to ohrozit pověst ČR i její ekonomické zájmy a čerpání peněz z EU, tvrdí premiér.

Podle Dienstbiera je generální ředitel „stavebním kamenem" a nástrojem k odpolitizování státní správy. O pozměňovacích návrzích, které k normě padly, by měl s opozicí jednat vyjednávací tým. Dienstbier je jeho členem.