Zase vás můžeme oslovovat pane řediteli, neboť v listopadu jste se stal šéfem TV Barrandov. Co vás k tomu vedlo?
Třeba to, že mě dodnes lidé na ulici oslovují pane řediteli. Kdysi jsem byl díky pořadu Volejte řediteli jakýmsi modelovým ředitelem, a tak jsem si řekl, že bych to ještě nějaký čas mohl zkusit.

Jak to probíhalo? Oslovil vás majitel televize Jaromír Soukup jako krizového manažera?
Ne. Vůbec bych nemluvil
o krizovém managementu, 
v takové situaci TV Barrandov není. Obávám se, že ten potřebují jiné velké televizní stanice v Česku. Já jsem měl nějaký projekt, který pana Soukupa zaujal, a při rozhovorech nad ním padla nabídka, kterou jsem zvážil a velmi rád přijal.

Budu oponovat, neboť si myslím, že ambicí celoplošné televize je větší sledovanost, než je aktuálních zhruba pět procent TV Barrandov. I proto jste asi zveřejnil svůj cíl tuto hranici zdvojnásobit. Jak toho chcete dosáhnout?
Jsou dvě cesty. Když budu mít sedm miliard korun, deset procent není problém. Bolestivější a pomalejší cesta je profesionalizace Barrandova a vývoj nových formátů, které nebudou přemrštěně drahé. Musíme spoléhat spíše na nápad a neobvyklý obrat, který diváka zaujme, než na naleštěné studio o ploše 2800 metrů čtverečních a nablýskaný kompars. S tím ale nevystačíme, takže nějaká investice nepochybně přijde. Předtím musíme vlastníkovi prokázat, že TV Barrandov je stabilizovaná a pak investice nejsou až takový problém, neboť televize je jednou z mála mediálních oblastí, kde se ty peníze vrátí.

Vladimír Železný

Svět se ale za deset let, kdy jste z Novy odešel, dramaticky změnil. Díky rozšíření internetu všem stanicím ubývají diváci. Netáhnou už například reality show…
Ty netáhnou čtyři až šest let. Jen v Česku jsme to nezaregistrovali.

Na výsluní snad zůstaly jen původní seriály z prostředí, které všichni důvěrně známe. Jak zní vzhledem k obrovské konkurenci nových médií váš recept na úspěch?
Vy si myslíte, že vám ho teď řeknu?

To nepředpokládám, spíš jsem doufala ve vymezení, kudy nejít.
Ani náhodou vám to neprozradím, jen ať naši konkurenti dělají chyby.

Dobře, tak jinak. Víte, co jednotlivé věkové skupiny diváků 
v televizi vyhledávají?
Obecně lze říct, že divácká obec za posledních deset let zestárla zhruba o devět let. To je závažná okolnost, kterou musíte vzít v úvahu. Mladší lidé sedí u internetu
a komunikují přes sociální sítě. Buď se této skutečnosti přizpůsobíte a zestárnete v programové nabídce, nebo to nepřijmete, budete chtít oslovit i mladší generaci a pokusíte se o něco, co je chybně nazýváno zásnubami mezi televizí a internetem. Ony možné z podstaty nejsou, jde o nemísitelné tekutiny, ale lze se inspirovat živostí a kontaktností internetu a pokusit se je přinést do klasických formátů, vytvořit jakýsi hybridní tvar, jenž by byl atraktivní i pro mladší ročníky. Je to velmi těžká úloha.

Vladimír Železný

TV Barrandov hodně staví na starých, často předlistopadových seriálech. Je to jeden z nosných pilířů i do budoucna?
Do pěti procent sledovanosti ano. V prostoru mezi pěti a deseti procenty už s tím nevystačíte. Musíte přinést něco nového a neobvyklého, co se zatím u nás nenabízí. Víte, všechny televize po čase podlehnou dojmu, že stačí jen profesionálně poskládat to, co mají, označit cílové skupiny, zjistit, co vysílá konkurence, najít nějakou mezeru, vklínit se do ní a úspěch se dostaví. Téměř všechny televize u nás rezignovaly na vývoj nových typů pořadů, možná si vzpomenete, že TV Nova v 90. letech vyvíjela 15 až 20 formátů ročně, z nichž půlka se úspěšně uplatnila na obrazovce. Navíc je tu jakási zakřiknutost českého televizního prostředí, které ztrácí sebevědomí a říká si, že raději vsadí na dovoz úspěšného zboží ze zahraničí. Endemol ho dodá, vy ho draze platíte, dramaticky se tím zhorší ekonomika daného pořadu 
a navíc to nemusí být ono. Čili rezignaci na kreativitu bychom na Barrandově chtěli nahradit vlastními zdroji.

A je na to dost lidí?
Lidí není nikdy dost.

Právě, okruh tvůrců, autorů, herců, dramaturgů je dost omezený.
A jsou v něm lidé, kteří proputovali všechny televize, takže kde brát? Myslím, že známe metody, jak nalézt nový talent. První pilotní pořady Petra Novotného nebo Genzera se Suchánkem vypadaly úplně jinak než potom na obrazovce. To nebyli hotoví baviči a televizní tvůrci. Byli to lidé s energií, tahem na branku a nadáním, to musí na začátku stačit.

V období kolem voleb se ukázala síla televize v oblasti aktuální publicistiky, Interview Daniely Drtinové s Michalem Haškem reálně ovlivnilo politické dění. TV Barrandov na kvalitní zpravodajství a diskusní pořady doposud nesázela. Patří k celoplošné televizi?
Zpravodajství ano, diskusní pořady nikoliv nezbytně nutně. Na druhou stranu TV Barrandov patří do skupiny Médea, která vydává velmi vlivný politicky orientovaný týdeník Týden, a to není zanedbatelné médium z hlediska tvorby veřejného mínění.

Vladimír Železný

Budete mít stejnou ambici 
i v televizi?
Nesporně ji máme. TV Barrandov ji měla i v minulosti, ale nenašla dostatečně odlišný výraz. Když si přepínáte kanály a sledujete politické debaty, tak jen vidíte, jak se postupně rozlosovali politici a podle významu televizní stanice, jejího podílu na sledovanosti nebo tlaku jdou tam či onam. Divák si tak vybere předsedu vlády, ale už ne číslo dvě, čtyři či sedm z téže strany, leda by to číslo sedm bylo ozvláštněno nějakým velkým skandálem. Na to ale nemůžete spoléhat. Barrandovu by tedy slušela politická debata, ovšem musí být vedena úplně, ale úplně odjinud. My víme kudy, což vám samozřejmě neřeknu.

Zato klidně můžete potvrdit, že obnovíte pořad Volejte řediteli.
Obnovíme ho určitě, on patřil k identitě televizní stanice, kterou řídil Železný,
a spoluvytvářel ji. Na druhou stranu je to experiment po deseti letech facebooku, internetu, Twitteru, skypu. Změří, co se za tu dobu stalo, zda je Železný schopen pořád atraktivně odpovídat.

Třeba se v tomto pořadu stanete oním žádaným glosátorem politického dění a nebudete muset hledat moderátora diskusního pořadu.
V žádném případě. To generálnímu řediteli nepřísluší. V pořadu tohoto typu může nenásilnou formou upozorňovat na televizní program a zároveň odbočit do jakékoliv oblasti politického a společenského života. To lze, ale neumím si představit, že by byl glosátorem politických událostí v Česku.

Vy se tomu ale určitě nevyhnete, už proto, že jste byl politikem – senátorem a europoslancem. Jak byste odpověděl divákovi, který by se vás zeptal, jak vnímáte nástup Andreje Babiše, který je úspěšný byznysmen, nově majitel dvou vlivných deníků a možná i budoucí ministr?
Andrej Babiš bude muset velmi obezřetně zvážit, jakou roli přisoudí sám sobě po úžasném vítězství, jehož dosáhl, protože on je nesporným vítězem voleb. Za to může určité politické vakuum, které tu vzniklo v důsledku situace v několika politických stranách, dále nešťastná sázka bývalého prezidenta Václava Klause na Hlavu vzhůru i velice špatná kampaň strany podporující současného prezidenta Zemana. V tomto vakuu lidé volili nejlepší kampaň a ta Babišova byla daleko nejkvalitnější.

Vladimír Železný

Za jeho úspěchem vidíte jen tu kampaň?
Kromě zmíněného politického prázdna to byla Babišova správná komunikace: Nebudu krást, nebudu lhát, budu pro vás pracovat, nedělám to pro sebe, ale pro další generaci, neboť já to jinak nemám zapotřebí. Tomuto vzkazu všichni věřili, protože když má někdo jeden Agrofert, nepotřebuje pátý nebo sedmý. Tento Babišův vzkaz měl vysoký stupeň důvěryhodnosti. Bude záležet na tom, jak s tím nyní naloží. Může zůstat čestným předsedou hnutí a vysunout do popředí Stropnického, který jistě touží stát se opět ministrem kultury a rozdávat hercům nějaké dotace, eventuálně vést diplomacii. Problém je, že my na to nejsme zvyklí. Vítěz voleb je pro nás automatickým kandidátem na premiéra. A tam nás čeká řada problémů a otázek.

Třeba ta, co skutečně vězí za Babišovým průnikem do veřejného prostoru, jaké jsou jeho pravé motivy?
Andreje Babiše znám osobně, spolupracoval jsem 
s ním poslední zhruba dva roky a musím říct, že stupeň jeho naštvání byl mimořádně vysoký. Ptáte-li se na určitou nasycenost negativních emocí vůči dosavadnímu politickému vývoji u nás, tak ta 
u něj nesporně byla. Neumím si představit, že by tam mohla být nějaká jiná ambice, třeba já budu ministr, pak budu moci ovlivnit daně 
a pomůžu svému Agrofertu, tak to si nemyslím, to je příliš okaté a takový konstrukt je nereálný.

Máme prvního přímo zvoleného prezidenta, vy jste přítelem jeho předchůdce Václava Klause…
Já jsem stál na straně i toho současného, veřejně jsem podpořil volbu Miloše Zemana, dokonce jsem přispěl na jeho kampaň.

Naplňuje vaše očekávání?
V tom směru, proč jsem tak činil, ano.

To jest?
Miloše Zemana znám 
z předlistopadových let, kdy jsem ho jako redaktor časopisu Technický magazín bezděčně uvedl do politiky. Tehdy v něm publikoval svůj revoluční cyklus, který predikoval pád komunismu. Od té doby se známe, tykáme si. Komunikoval jsem s ním i v období, kdy byl ve svém doupěti na Vysočině. Pro mě je on jako prezident zárukou, že nebude na území České republiky reprezentovat zájmy jiné země, jiných seskupení či jiných vnějších tlaků a vlivů, a naopak bude vůči nim mimořádně rezistentní.

Vladimír Železný

To je zajímavé, když si uvědomím, kolik lidí Miloše Zemana obviňuje z přílišné náklonnosti
k Rusku a jeho vládcům.
To si nemyslím. Ruský vliv u nás je víceméně logický 
a legitimní. Rusko není přehlédnutelný a zanedbatelný partner. Když jsme se v rané fázi havlismu zbavili sovětského trhu, na němž jsme byli králové, bylo to hlupáctví. Vždyť na Sibiři našemu náklaďáku z Tatrovky postavili pomník. Od roku 1952, kdy byla v Moskvě výstava úspěchů českého průmyslu a my tam předvedli svoje silonky
a zejména ukázali dámské tenké kalhotky, se v ruštině tomuto typu spodního prádla říká kalgotiky. Díky tomu jsme měli neuvěřitelné postavení, a pokud tady bude někdo schopen vyvážit přirozené směřování ke středozápadní Evropě, bude to jen dobře. Bylo nesmyslné odříznout náš export od Ruska, vyklidit pole Italům, Francouzům a Němcům, kteří se na naše místo v Rusku velmi rádi nahrnuli, zatímco my jsme se bili v prsa, jací jsme hrdinové a jak se Sověty nebudeme spolupracovat. Mezitím tam vyrostla celá generace odborníků, kteří už dnes bez problémů komunikují 
s Kanadou či Austrálií a nějaké malinkaté Česko uprostřed Evropy pro ně nemá onen atraktivní zvuk, jaký mívalo Československo, které pro ně bylo bránou k západnímu zboží, profesionalitě a technické dokonalosti.

Když ne vůči Rusku, tak vůči komu bude Miloš Zeman oprávněně rezistentní?
Měl jsem na mysli politické tlaky EU. Já jsem euroskeptik, bývalý místopředseda takto zaměřené politické frakce v Evropském parlamentu.

Jak to jde dohromady s prohlášeními Miloše Zemana, který se hlasitě hlásí k eurofederalismu?
Vím, že je eurofederalista, ale protože znám jeho názory, vím, že nepodlehne přímočarým a často hloupým tlakům Evropské unie.

A kromě toho prezident Zeman vaše očekávání plní?
Já jsem jiná neměl.

Povolební vyjednávání zkomplikovala situace v ČSSD, jak se vše bude podle vás vyvíjet?
Víte, moc na dohled je nejlepší sjednocující prvek v politice. Na předčasné volby proto příliš nevěřím. Každý si řekne: Já jsem dostal poslanecký mandát a teď mám
o něj hned přijít? Představa, že může být ministrem, nebo aspoň náměstkem – a pozor, ten už má služební auto – vede k úžasnému stmelení absolutně rozložených politických struktur. Myslím tedy, že náhle budou všichni koordinovaně postupovat vpřed.
I tak je situace komplikovaná. Existují ale jen dvě reálné varianty, koalice ČSSD, ANO a lidovců, či ANO, lidovců, ODS a TOP 09. Která
z nich to bude a zda vůbec, to nevím. Třeba žádná, nebo bude trvat dlouho, než se dohodnou. Vůbec nic se ale neděje, Belgie byla bez vlády rok a tři čtvrtě.

Vladimír ŽeleznýPrezident Zeman dokonce říká, že to bylo nejšťastnější období 
v belgické historii.
Nevím, zda nejšťastnější, ale já jsem to tam částečně zažil a ta země normálně fungovala. Je pravda, že oni vytvořili velice důmyslný systém státních tajemníků, kteří jsou bez problémů schopni provozovat zemi, asi nevytvářet koncepty, ale spravovat ano.

Chci se na závěr zastavit u těch konceptů. Nemáte dojem, že České republice v posledních letech chybí právě dlouhodobá strategie rozvoje?
Nesporně nám chybí odborný koncept, co uděláme pro to, abychom během deseti patnácti let nezůstali montážní halou, což je pro naši zemi velmi ponižující a nebezpečné. Někdo nám dodá výkresy, někdo součástky 
a my to vyrobíme. Ale to umějí líp v Indii nebo jinde. Druhá věc je, jaký koncept vtiskneme našemu zemědělství a potravinářství. My jsme de facto propachtovali všechny národní řetězce do rukou úplně jiných vlastnických okruhů. Musíme se podívat, jak jsou naše super kvalitní potraviny schopny konkurovat výrobkům, které jsou nesrovnatelně horší, akorát mají lepší balení.

Kde je ale ta vize?
Oborem číslo jedna na této planetě je internet, internetový obchod a internetové všechno včetně 3D tiskáren, na kterých můžete vyrobit mustr pro jakýkoliv produkt. Jak si s tím poradíme? My máme slušnou úroveň internetové a počítačové gramotnosti a to je dobrý základ. Teď je třeba si přiznat, že jsme ve tvorbě konceptu propásli dejme tomu patnáct let, pojďme je přeskočit a nastoupit do prvního vagonu moderního vzdělávacího systému, věku internetu, který je důležitější než stavba dálnic. Takže kdo toto bude umět, bude moci naší zemi vtisknout koncept. Pokud to neudělá, počkáme dalších 15 let, až ten dnešní zestárne a zase skočíme do toho dalšího a tak dále. V tomto směru si myslím, že není úplně špatná existence úřednické vlády, jež může bez tlaků politických stran přistoupit k definici zásadních úkolů. Tato země si musí položit pět sedm základních otázek a pak si na ně odpovědět. A tím vznikne žádaná vize.

KDO JE VLADIMÍR ŽELEZNÝ

* Narodil se 3. března 1945 v Kujbyševě (dnes Samara, Rusko).
* Vystudoval obor sociologie-publicistika na FSV UK.
* Pracoval v Československé televizi, v samizdatových časopisech a tiskové agentuře Associated Press v Británii.
* Byl mluvčí Občanského fóra, mluvčí vlády a poradce bývalého premiéra Petra Pitharta.
* V čele televize Nova byl od roku 1993 do 2003, od listopadu 2013 vede TV Barrandov.
* Byl senátorem a europoslancem.
* Je podruhé ženatý a má čtyři děti.