Oproti tomu dosavadní místostarosta města Darek Šváb, který se několik týdnů před volbami s Vondráčkem dostal do mediální přestřelky kvůli záhadnému úmrtí 
v Lužické nemocnici, propadl. Do zastupitelstva se vůbec nedostal. Nutno ale podotknout, že Šváb kandidoval až na posledním místě kandidátky hnutí Rumburáci.cz, kdežto Vondráček byl na sedmém místě kandidátky ČSSD, odkud se jednoznačně odrazil na první místo.

Rozhodnutí voličů

Přesto dali lidé v Rumburku jasně najevo, na čí straně stojí. Zatímco Darek Šváb získal ve volbách 205 hlasů, Vondráček desetkrát tolik – 2205.Lékař Petr Vondráček.

„Je vidět, že voliči sledovali dění ve městě a to, co dělají jednotliví lidé kandidující do zastupitelstva," říká uznávaný kardiolog.
Do centra mediálního dění se Vondráček dostal ve chvíli, kdy na veřejnost pronikly první informace o údajné vraždě v Lužické nemocnici. 
V červnu tu zemřela starší pacientka poté, co jí zdravotní sestra Věra M. píchla draslík přímo do žíly. Na podezřelé úmrtí upozornil právě Vondráček. Poté ale následovalo obvinění ze strany nemocnice, že zanedbal své povinnosti a neoznámil trestný čin. To ale Vondráček rázně odmítl a začala ostrá mediální přestřelka. Ředitel nemocnice Darek Šváb nakonec najal známého právníka Tomáše Sokola, aby se celým případem zabýval. Vondráček teď čelí trestnímu oznámení, které na něj Sokol podal. A to i přesto, že policisté i státní zástupce postup Vondráčka ocenili. Podle nich by se jinak údajnou vraždu nepodařilo prokázat.

Mediální kampaň

„Kauza Sokol mi ve volbách přidala, to je bez debat. Ale je vidět, že mi lidé věří, že jsem říkal pravdu," říká Vondráček. Podle svých slov by se 
v budoucnu rád vrátil do nemocnice, odkud odešel poté, co mu Šváb snížil odměny.

Darek Šváb volební porážku uznal. Podle něj za to může právě ona medializovaná kauza kolem postupu při odhalení úmrtí pacientky. „Volby to ovlivnilo zásadním způsobem. Dělal jsem ale jen svou práci. Musel jsem to oznámit," řekl Deníku Šváb 
s tím, že opozice si z celé kauzy udělala předvolební téma.

„Pan doktor je teď národním hrdinou. Uvidíme, jak dlouho," dodává Šváb. Prý by podobně postupoval jako ředitel nemocnice kdykoliv, pokud by měl pochybnosti o tom, že bylo při tak vážném případu něco zanedbáno.