Vadí jim, že zatímco dětským skupinám je věnována velká pozornost, školky stojí bokem, ačkoli  v těch prvních je 14 tisíc kluků a děvčat do tří let, zatímco  ve druhých 45 tisíc. Nejvíc je trápí, že v mateřských školách je častokrát na jednu učitelku daleko víc dětí, než by bylo potřeba. U skupin je striktně řečeno, že nad 13 svěřenců už musí být minimálně tři dospělé osoby.

Obec Dobřín u Roudnice nad Labem se pyšní krásnou MŠ V Zátiší, jejíž výstavbu z větší části zaplatili sami obyvatelé. Je tedy logické, že zřizovatel si přeje, aby byla naplněna. Nyní je ve školce 28 capartů starších tří let (mladší musejí odmítat), o něž se stará ředitelka s omezeným časem na přímou pedagogickou činnost, jedna učitelka a pomocná síla s úvazkem 0,37 hodiny. Z bruselských peněz pak financují jednoho školního asistenta.

„Počet dětí nesmí jít podle zákona na úkor vzdělávací činnosti, proto bychom přivítali vyhlášku, která by ho omezila,“ řekla Deníku ředitelka MŠ V Zátiší Veronika Vápeníková. Podotkla, že všech 13 zdejších předškoláků má logopedickou vadu, a proto se jim musejí intenzivně věnovat. Potřebovala by přitom tři učitelky na plný úvazek. Inspiraci lze najít na Slovensku, kde může být ve třídě nejvýš 24 dětí, ve věkové kategorii tři až čtyři roky dokonce jen dvacet.

Náprava v mzdové oblasti

Ředitelky Babiše žádají  i o nápravu v mzdové oblasti. Nástupní tarifní plat učitelky MŠ činí 21 840 hrubého, ředitelky jsou zařazeny většinou  v 10. třídě, zatímco jejich kolegové v ZŠ až ve 13. platové třídě.

„Konkrétním krokem ke zlepšení platového ohodnocení je plošné zvýšení o 2700 korun u všech pedagogických pracovníků, které tak učitelkám v mateřských školách přináší vyšší procentuální platové navýšení než u ostatních pedagogů,“ sdělila Deníku mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Zdůraznila, že „pro zařazení do  11. nebo 12. platové třídy se vyžaduje vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu“. Připomněla, že se ministr školství Robert Plaga aktivně zasadil o zrušení povinnosti poskytování předškolního vzdělávání dvouletým dětem i plné finanční pokrytí dvouapůlhodinových překryvů v MŠ, na něž resort vyčlenil 1,8 miliardy korun.

Zástupkyně menších MŠ si dále stěžují, že nemají nárok na administrativního pracovníka. „Ředitelka musí být až polovinu ze čtyřicetihodinového pracovního týdnes dětmi, takže papírování řešíme hlavně o víkendech, říká Helena Kloudová. Signatářkám vadí i to, že stát neřeší úbytek příjmů MŠ za děti  v povinném předškolním vzdělávání a ze sociálně slabých rodin, které jsou od školkovného osvobozeny. „Ve vyloučených lokalitách může být tento výpadek financí velmi citelný, přitom právě tam by mateřské školy potřebovaly peněz mnohem víc,“ uvádí Kateřina Tomášová.