"Budeme iniciovat usnesení, že referendum o mezinárodněpolitických otázkách v Senátu rozhodně neprojde," prohlásil Gazdík. Podle místopředsedy horní komory Jiřího Šestáka z klubu Starostů bude tématem pro senátní orgány poté, co budou úpravy návrhů referend projednány ve sněmovních výborech.

Stávající i budoucí senátoři STAN by to podle Gazdíka měli odmítat i v rámci kampaně před říjnovými senátními volbami. STAN má nyní v horní komoře 12 senátorů.

Staronový hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Hejtman do Dubaje, náměstci do Číny. Cesty krajských radních stojí statisíce

Vládní hnutí ANO podle Gazdíka chce "jako úlitbu za podporu své vlády prohlasovat věci, které jsou v rozporu s ústavou nebo ohrožují bezpečnost ČR". V době hybridní války by si "naši protivníci" přáli vnést chaos a prosadit vystoupení z NATO a EU, uvedl Gazdík.

Stávající menšinová vláda ANO projednávala tři poslanecké návrhy na uzákonění obecného referenda. Návrh KSČM odmítla, k návrhu SPD se postavila neutrálně a návrh ČSSD podpořila. Poslanci se zatím na parametrech referenda neshodli. Podle dosavadních vyjednávání poslanců by šanci ve Sněmovně mohla mít verze, podle níž by o vypsání referenda muselo žádat až půl milionů občanů, přičemž platnost by vyžadovala účast třetiny voličů.

Senátoři jsou k návrhům vesměs skeptičtí. ČSSD má v horní komoře zatím nejvíce zástupců, KSČM jednoho a SPD žádného.

Prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé premiérem Andreje Babiše 6. června na Pražském hradě.
Babiš ohledně možných ministrů mlčí. Hamáček chce znát jména co nejdříve