Tamní starosty zajímá, zda lidé souhlasí, aby vláda poskytla finanční garance na konání her. Letní olympiáda by podle nich totiž republiku, a tedy iobčany, neúměrně finančně zatížila. Achtějí, abylidé měli možnost se kproblému vyjádřit přímo vcelostátním referendu.
„Od soboty lidé hlasují, zda si olympiádu vPraze přejí, nebo ne. Chceme znát jejich názor, protože máme obavu, že na konání her nejvíce finančně doplatí města a obce,“ sdělil starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha (NSK). Výsledky referenda budou znát zítra po poledni.
„Otázka konání Letních olympijských her vPraze se řešila už při jednáních ohledně rozpočtového určení daní. Stát podle nás nemá peníze na takovou akci, navíc finance jsou špatně rozdělovány,“ vysvětlil Zicha, proč solympiádou nesouhlasí.
„Podle názoru místních lidí budeme případně vyvíjet další aktivitu. Chceme vyvolat diskusi,“ poukázal a nevyloučil ani snahu dotlačit vládu kcelostátnímu referendu. „Ve čtvrtek to projednáme ina zasedání starostů vJihlavě, kde bude kolem tisíce účastníků,“ upozornilZicha.
Představitelé sousedních obcí mu dávají za pravdu. „Podporujeme aktivitu starosty Vysokého Pole a plánujeme vyhlášení referenda. Ale nejdříve až vbřeznu, musí jej totiž schválit zastupitelstvo,“ uvedl místostarosta Újezda Stanislav Černobila (ČSSD).
„Já sám jejich iniciativu vítám. Referendum budeme projednávat zítra a poté na zastupitelstvu koncem února. Rozpočet akce a zkušenosti zŘecka totiž ukazují, že olympiáda nesplnila předpoklady znamenala by pro nás neúměrnou finanční zátěž,“ poznamenal Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák (nezávislý). Dodal, že kinvestici za více než 500miliard korun, které by si konání her vyžádalo, by se měli vyjádřit občané.
Referendum se vtěchto dnech koná ivSuché Lozi. „Navrhli jsme kolegům vPraze, aby si hry pořádali jen, pokud si je Praha sama zaplatí a případný zisk zolympiády si klidně ponechá. Ale pokud na ně mají být použity peníze nás všech a země se kvůli nim ohromně zadluží, pak jsme přesvědčeni, že onich musí rozhodnout všichni občané,“ reagoval starosta Suché Lozi Petr Gazdík(NSK).
Oreferendum je mezi občany mimořádný zájem. „Dosud hlasoval snad každý, kdo knám přišel nakupovat,“ poznamenala prodavačka Iva Horňáková zobchodu, kde je urna umístěna. Hlasující mají vhodnocení většinoujasno.
„Jsem proti organizování nákladné olympiády. Vůči malým vesnicím by to nebylo fér,“ přiznala Stanislava Slaběňáková poté, co vhodila do urny svůj hlas. Aza pravdu jí dávají iobčané zVysokého Pole. „Přišla jsem podpořit názor, aby se olympijské hry nekonaly za současné finanční situace,“ prozradila svou volbu Dana Polčáková. „Volil jsem ne, protože naše země na olympiádu nemá a peníze jsou potřeba na řadu jiných věcí,“ dodal Karel Janoš. Naopak mladá žena ze Suché Lozi, která si nepřála být jmenována, skonáním her souhlasí. „Je to hodně peněz, ale pro sport by se mělo něco udělat,“řekla.
Jinak než starostové na celou problematiku nahlíží hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS). „Nikdy jsem konání her nevnímal zregionálního pohledu. Je to vize pro republiku na budoucí léta. Díky hrám bychom dobudovali infrastrukturu, opravili stadiony a sportoviště,“ je přesvědčený. Aupozornil, že starostové by se měli starat osvé obce a ne ootázky týkající se republiky.
„Navíc olympijský výbor soustřeďuje vážené autority, které dokáží dostatečně zvážit, zda je akce pro dobro země a nedělali by ji proti vůli celé země,“ komentovalLukáš.
ČTĚTE TAKÉ:
Zastupitelé odmítli referendum k olympiádě
Rada zamítla olympijské referendum, jeho zastánci osloví poslance
MARTINA NOVÁKOVÁ, PAVEL BOHUN