Nový systém spoření na penzi, který představila vláda, je výhodný jen pro bohatší lidi, kteří mají příjem nad 1,5 násobek průměrné mzdy. Tedy zjednodušeně řečeno: vyplatí se těm, kteří měsíčně berou nad 36 tisíc korun hrubého.Ve svém novém výpočtu to tvrdí Vít Samek, jeden ze členů takzvané Bezděkovy důchodové komise, která reformu penzí pomáhala vytvořit.

Špatná úvaha

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), jejímž je Samek analytikem, navrhovanou podobu důchodové reformy kritizuje.

Podle záměru kabinetu by se lidé mohli do svých 35 let rozhodnout, jestli odvody budou posílat jen do státního systému, či jestli jejich část přesunou na vlastní účet a budou si na penzi šetřit. Důchod od státu by pak byl nižší.

Jenže vláda podle Samka cílí na špatnou generaci. Lidé by se o penzi neměli rozhodovat do 35 let, ale už ve dvaceti, míní. Nyní se odvádí do státního systému 28 procent. Podle návrhu by se tři procenta mohla přesměrovat. K nim by si ale lidé museli do spoření na důchod doložit ještě částku, která by odpovídala dvěma procentům.

Podle Samka má tento soukromý důchodový pilíř ale smysl jen tehdy, pokud se do něj vkládá aspoň šest procent z příjmu. Odvolal se na propočty OECD, která prý doporučuje spořit mezi šesti a 12 procenty.

„Z malých vstupů (spořených částek) nikdy vysoké švýcarské důchody mít nebudete - ani vy tady v Česku, ani my na Slovensku,“ řekl už v pátek na semináři v Senátu slovenský ekonom Peter Staněk.

Ve státním důchodovém systému by podle něj ale v budoucnu peníze na penze nutně chybět nemusely, a to díky růstu mezd a vyšší odvedené částce. „Pokud počítáme ale s tím, že naši lidé budou jen poskoky pro jiné země, tak ano,“ dodal Staněk.

Státní, ale jistý

Politici vládní koalice si však stojí za svým návrhem. Včera to znovu zopakoval šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Podle něj dá stát v novém penzijném systému garanci lidem zejména tím, že je nechá investovat do fondů státních dluhopisů. V něm budou sice nižší výnosy, ale větší jistota.

Například šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka ale navrhuje, aby vedle soukromých penzijních fondů vznikl jako alternativa i jeden státní fond. Sobotka řekl, že spoléhání na soukromé fondy nemůže být „absolutní“. Jak dodal, zhodnocování peněz v nich je nízké. „Je otázka, jestli ty fondy budou za pár desetiletí vůbec ještě existovat,“ prohlásil Sobotka. Se vznikem státního fondu ale vláda podle Tluchoře nepočítá.

Čtěte také:Účast na penzijní reformě? Fondy se zatím nerozhodly

(jak, čtk)