Novinářům to po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl místopředseda strany a exministr financí Bohuslav Sobotka.

Koalice nemůže při prosazování reformy počítat ani s hlasy komunistů. Sociální demokraté by podle Sobotky mohli podpořit například snížení firemních daní z příjmů nebo hranice pro odvody na zdravotní a sociální pojištění, ne však jednotnou patnáctiprocentní sazbu daně z příjmů a zvýšení DPH. "To v zásadě není reforma, je to spíše útok na peněženky zejména středních vrstev a domácností seniorů," prohlásil Sobotka.

Navrhované změny podle ČSSD nezrychlí hospodářský růst a nepomohou zvýšení zaměstnanosti. "Naopak to povede ke zdražování a zvyšování cen zejména počátkem příštího roku," dodal Sobotka.

Dvěma milionům důchodců, kteří neplatí daň z příjmů, nebude moci být podle Sobotky kompenzováno zvýšení DPH z pěti na devět procent či nové ekologické daně. Lidé ze středních vrstev kvůli těmto daním zaplatí o několik set korun víc, na dani z příjmů ušetří jen několik desetikorun měsíčně, uvedl exministr z odkazem na předběžné propočty. Podrobněji se má ČSSD k reformě vyjádřit ve středu, až si její návrh prostuduje.

Také komunisté své hodnocení vládních plánů zveřejní ve středu.