Sebelikvidační pouť českým politickým výsluním se ve středu pokusil zvrátit šéf Věcí veřejných Radek John. Na jednání lídrů koaličních stran K9 šel s jasným požadavkem na čtyři ministerská křesla a několik pozic náměstků. O ně se během večerních hodin především hrálo, i když John to nepřiznává: „My máme šestnáct stran připomínek k zákonům a reformám, personálie jsou úplně na konci a dostaneme se k nim až po vyřešení podstatných obsahových věcí.“

Mezi ty nejdůležitější John počítá zrušení anonymních akcií. S tím ale bude mít velký problém, protože návrh občanského zákoníku s ničím podobným nepočítají. „Anonymní akcie na majitele jsou běžné v řadě zemí, má je třeba Británie nebo Nizozemí. Problém je jen u čerpání prostředků z veřejných peněz, ale to se dá ošetřit jiným způsobem,“ míní profesor Karel Eliáš, jeden z autorů nového civilního kodexu.

Naopak uspět by VV mohly s dalším tažením proti hazardu. Chtějí prosadit, aby polovina z dvacetiprocen­tního odvodu loterijních společností šla rovnou do státního rozpočtu, čtvrtina pak do obcí. Zbytek by měly posílat na veřejně prospěšné účely. Ministr financí Miroslav Kalousek chce sice, aby byl hazard zdaněn jako ostatní firmy 19 procenty, ale možná by v tomto punktu ustoupil. Rozhodně ale necouvne před tlakem na vyvedení Finančně analytického útvaru (FAÚ) ze svého resortu. Právě tato složka odhalila předraženou zakázku na ozvučení českého předsednictví, provětrává účetnictví poslance VV Michala Babáka a exsenátora ODS Alexandra Nováka. Kalousek ale nemá nic proti tomu, aby šéfa FAÚ jmenovala vláda na návrh ministra financí. Momentálně útvar řídí Milan Cícer, bývalý zástupce šéfa finanční policie.

Přitažlivé tváře

Véčkaři se po řetězci skandálů potácejí hluboko pod hranicí volitelnosti do sněmovny. Jimi nominovaný ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský sice úspěšně dotlačil do sněmovny zákon o veřejných zakázkách, ale jinak je prakticky neviditelný. Naopak Josef Dobeš jako šéf školství je vidět až moc. Po jeho odchodu volá třináct tisíc letošních maturantů a stovky kantorů. Rád by ho odvolal i premiér Nečas, známý to odpůrce státních maturit. VV nutně potřebují ve vládě někoho, kdo bude pro lidi přijatelný a zároveň kompetentní. Vsadí zřejmě na svou místopředsedkyni Karolínu Peake a poslance Petra Skokana. Tyto nominace by jim mohly vyjít. Otázka je, co s VV i vládou udělají očekávaná trestní stíhání Víta Bárty Michala Babáka.

Nakonec schůzka dopadla jako obvykle. Lídři poseděli, ale k výsledku se nedobrali. Podle vydaného prohlášení jim zbývá k dořešení jen malé procento věcí. Jenže to nejdůležitější, například obsazení ministerských křesel. Nečas totiž nechce pustit Šmerdu z dopravy, v čemž mu kryje záda TOP 09, která poukázala na fakt, že VV přišly o tři poslance, takže 2 a půl (za polovičního ministra véčkařů označil Šmerdu Radek John) ministra jim úplně postačuje. V licitování bude K9 pokračovat v neděli večer. Pokud se nedohodne do 30. června, Věci veřejné vypoví koaliční smlouvu

Co požadují Věci veřejné:
– čtyři ministerská křesla, včetně dopravy
– obsazení několika náměstkovských pozic, například na vnitru a spravedlnosti
– změny v sociální reformě, konkrétně nesnížení vyplácené částky u tříleté rodičovské dovolené
– další regulaci hazardu, hlavně jeho větší zdanění
– zrušení anonymních listinných akcií

– strop na financování předvolebních kampaní
– odejmout Finančně analytický útvar z podřízenosti ministra financí
– majetková přiznání nad 20 milionů korun
– zvýšit daň z firemních příjmů na 20 procent

Co mají dnes:

ministerstvo školství (Josef Dobeš)

ministerstvo pro místní rozvoj (nestraník Kamil Jankovský)

nárok na ministerstvo dopravy (obsazené Bártovým exnáměstkem, nestraníkem Radkem Šmerdou)

Co nabízí premiér:

ministerstva školství, pro místní rozvoj a dopravy

vicepremiéra pro boj s korupcí a šéfa legislativní rady vlády

Jak by to mohlo dopadnout:

vicepremiérka pro boj korupcí a šéfka legislativní rady vlády – Karolína Peake

ministerstvo školství – Josef Dobeš

ministerstvo pro místní rozvoj – Kamil Jankovský nebo Petr Skokan

ministerstvo dopravy – Petr Skokan nebo Lukáš Hampl

Čtěte také: John chce mít ve vládě Peake a tři straníky