DAŇOVÁ KALKULAČKA

Takový je alespoň názor představitelů komunální politiky, kterých se zeptal Chrudimský deník. Jako člen ODS snad ani nemohl starosta Chrudimě Jan Čechlovský odpovědět jinak. „Je to možná méně, než jsme slibovali ve volebním programu, ale koaliční jednání bylo složité. Každopádně jsme učinili nutný krok směrem vpřed,“ uvedl. Poté, co byl požádán o konkrétnější slova, zazněl z jeho úst osobní povzdech: „štve mě, že se zvýší cena cigaret!“

Předseda okresního výboru KSČM Dušan Popílek má logicky k reformě opačný vztah. „Je to průšvih. Naši poslanci dělali, co mohli. Ale to nemohu tvrdit o ČSSD, která spíše jen kritizuje,“ řekl Popílek.

Heřmanoměstecký restaurátor Ondřej Sigmund je osobou samotatně výdělečně činnou a hlásí se ke Straně zelených. „Předesílám, že názorově nepatřím k Bursíkovcům, a proto jsem spíše proti. Nelíbí se mi, že reformu finančně schytají chudší vrstvy lidí,“ míní Sigmund.

Krajský zastupitel za ČSSD Miloslav Kubín ze Slatiňan je stručný. „Reforma se mi nelíbí, protože postihne zaměstnance, a tudíž i mne.“

Reforma veřejných financí se může negativně dotknout i soukromých škol, kterým se zvýší dražší elektřinou a dalšími vstupy režie. Jak na tuto skutečnost pohlíží zástupce zřizovatele Hotelové školy Bohemia Chrudim Eduard Kropáček? „ Vtuto chvíli to nelze odhadovat. Myslím, že dá stát určitou kompenzaci, tedy zvýšení příspěvku škole. Uvidíme vpříštím roce, jaká bude situace a vše důkladně zanalyzujeme. Školné se snažíme držet na stejné výši vždy čtyři roky. Je až na posledním místě, vprvní řadě se snažíme hledat finanční rezervy, získat sponzory. Náš region není tak bohatý, abychom si nějaké rapidní navýšení školného mohli vůči rodičům dovolit,“ vysvětluje Eduard Kropáček.

Den poté: Vláda chystá další reformy

Sotva premiér Topolánek zkrotil rebely ve vlastní straně a protlačil sněmovnou balík reformních změn, už řeší otázku, jak dál. „Zažertoval jsem, že už nejsme vládou v demisi, ale že jí budeme,“ řekl Topolánek po zasedání kabinetu. Podle něj způsob schvalování a problémy v koalici na nějakou velkou oslavu nejsou. „To neznamená, že přijatý zákon nepokládám za průlomový, který významným způsobem veřejné rozpočty posunuje k lepším číslům,“ dodal premiér.

Těžko tím ale mohl zakrýt, že na koalici zásadní střety teprve čekají. „Pro dlouhodobou udržitelnost tento krok sám o sobě nestačí. Před námi stojí složitější úkol vyrovnat se s výzvami budoucnosti, které jsou spojeny se stárnutím populace, tudíž provést zásadní reformu penzí, zdravotního a sociálního pojištění,“ řekl Deníku ministr financí Miroslav Kalousek.

Konkrétně už chystá novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která nastaví pravidla pro zaplňování krajských a obecních pokladen. Právě starostové menších obcí se bouří, že dostávají na obyvatele šestkrát méně než velká města. Bude se také muset vypořádat s koaličním slibem Vlastimilu Tlustému.

Podle něj by se v roce 2009 oproti schválené verzi měla zvýšit sleva na dani pro poplatníka. Kalousek chce navrhnout, aby se daň z příjmu nesnížila z 15 na 12,5 procent. Pak je ochoten zvýšit roční daňový odpočet z 24 840 na zhruba 26 500 korun. To se ale nemusí líbit rebelujícím poslancům ODS.

Jan Klas dal najevo, že metody nátlaku a výhrůžek ho znechutily. „Nechci to komentovat, kdo situaci sledoval, ví, kdo koho vydíral,“ reagoval Topolánek.

Kalousek v novele také musí vyřešit neúnosných 365 výjimek, které momentálně existují. „Nejde jen o prostý výběr daní, ale o politický nástroj, takže odečitatelné položky by měly ulevit handicapovaným, vědě, vzdělání, ale už ne sponzorovat loterie, zoo či odboráře,“ uvedl Kalousek.

Na všechny tyto kroky ale koalice nemá sílu. Politolog Zdeněk Zbořil k tomu Deníku sdělil: „Pokud vláda se stojedničkovou podporou nezačne vyjednávat s opozicí nějakou širší shodu, budeme svědky obdobných nesmyslných dramat, z nichž se vytrácí podstata věci.“

Podle něj vláda zakrývá pravou podstatu reforem. Tak se například v konečné verzi objevila nová pravidla pro kategorizaci léčiv. „Jestli chtějí s tou křehkou většinou prosadit další změny, tak to klobouk dolů, ale spíš si myslím, že by měli dát na modlení. Jít do zásadních reforem s jedním či dvěma hlasy nad paritní stovku je absurdní,“ uzavřel politolog Zbořil.

Vše o daňové reformě najdete ZDE

Zmatek kolem léků

PRAHA - Schválená reforma přináší zmatky kolem léků. Problém tkví ve výši doplatků a jejich započítávání do ročního pětitisícového limitu. Započítávat se do něj budou jen ty nejlevnější. Když lékař předepíše lék, který má doplatek 60 korun, a na trhu bude jiný s menším doplatkem např. dvacet korun, pojišťovna započte do limitu jen ten levnější doplatek – 20 korun. Ovšem i výše minimálních doplatků se liší podle lékáren.

„Výši doplatku započitatelného do limitu určí ministerstvo zdravotnictví a také ho zveřejní,“ uvedl mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Lékárnická komora poukazuje na to, že existují i další nejasnosti. Do limitu se budou započítávat léky, které jsou hrazené pojišťovnami alespoň z 60 procent. Léky na spaní či antikoncepci, i když si hradíme stoprocentně, se započítávat nebudou. „Jsou medikamenty, které pojišťovna hradí z 50 procent. Přesto se do limitu nezapočítávají,“ vysvětlila Leona Štěpková, mluvčí komory.

Co zdraží zvýšení DPH z 5 na 9 %

Zboží
– potraviny
– léky
– voda
– nealkoholické nápoje
– sorbit pro diabetiky
– zdravotnické prostředky
– knihy
– noviny a časopisy
– mapy
– živá zvířata
– semena, rostliny
– stromy, zákrsky, keře a keříky
– dětské pleny
– dětské sedačky do automobilů

Služby – ubytovací služby
– stavební a montážní práce
– hromadná doprava
– zdravotní a sociální péče
– úklidové práce
– pohřebnictví
– služby posiloven a sportovních areálů (bazény, sauna…)
– vstupné: výstavy, koncerty, divadla, muzea, zoologické zahrady
– opravy zdravotnických prostředků

Reforma dopadne na lidi s nižšími příjmy

Podle šéfa odborů Milana Štěcha se chystají její novely i protestní akce.

Reforma prošla sněmovnou, což odbory nesou nelibě. Proč hlavně?

Tento zásadní zákon vláda protlačila jen díky hlasům poslanců Pohanky a Melčáka, kteří k tomu rozhodně neměli mandát. Uděláme podrobný rozbor schváleného balíku a předáme veřejnosti komplexní informaci včetně scénáře pro období do roku 2010.

Budete mít snahu přijatý zákon korigovat?

Ve spolupráci s opozičními stranami připravíme návrhy, jak ty největší nedostatky odstranit. Nespokojíme se s odbouráním daňové progrese, která nejvíc ohrožuje slabší a střední příjmové skupiny a nahrává těm nejsilnějším. Výrazně budeme i proti tomu, že se přestanou proplácet první tři dny nemocenské a snižují rodičovské přídavky.

Půjdete i cestou protestů?

Vyčkáme, jaké budou další vládní kroky například při rozpočtovém určení daní. Víme o úmyslu předat financování školství do kompetence krajů, což by znamenalo vznik čtrnácti školských systémů včetně výplaty mezd. Problém bude i v odměňování zaměstnanců státní sféry, kde se očekává propad reálných mezd. Pokud nespokojenost lidí stoupne, přistoupíme i k protestům. Ve veřejnosti také bude určitě rezonovat, že přeběhlické hlasy jsou pro Topolánka cennější než koaliční. Tím se prokorupční atmosféra ve vládních kruzích značně prohloubila, což ukázala i reportáž ČT o vlivu všemocného premiérova poradce Dalíka.