Za posledních osm let vstupuje stále více párů do registrovaného partnerství. Dvakrát častěji se do toho hrnou gayové než lesby. Nejvíce partnerství uzavírají páry v Praze, hned potom v Jihočeském kraji a na třetí příčce je Středočeský kraj.
Zájem se od roku 2006 pořád zvyšuje
Za celý loňský rok vstoupilo do registrovaného partnerství 466 gayů a leseb. „Zatím rekordní počet byl v roce 2007, kdy vstoupilo do partnerství 504 lidí, což bylo dáno tím, že mnoho dvojic čekalo roky na tuto možnost. Pokud dosavadní tendence bude pokračovat, je možné, že toto bude nakonec poněkud překvapivě překonáno," sdělil Miloslav Šlehofer z Gay iniciativy v ČR.
Celkově za loňský rok požádalo o registraci 75 párů. Z toho 57 mužských a osmnáct ženských dvojic. Ve Středočeském kraji to bylo celkem 24 párů, z toho 16 mužských a osm ženských. Registrovaná partnerství ale také zanikají. V Praze se to stalo už ve 49 zdokumentovaných případech. Kompletní údaje ale pražská matrika nevede. Ve Středočeském kraji jich za osm let už zaniklo 33, ve stejném poměru mužských a ženských párů.
V Praze uzavírají registrované partnerství i páry, které nejsou z České republiky. Jen za poslední půlrok přijelo do české metropole deset dvojic ze Slovenska, Indie, Číny, Slovinska nebo USA. Od července 2006, kdy zákon o registrovaném partnerství nabyl platnosti, přijíždí uzavřít partnerství do České republiky lidé z celého světa. Podle statistik z matrik to byly například páry z Kuby, Tchajwanu, Bolívie, Austrálie, Mexika. Středočeský kraj si zase zvolili cizinci ze Slovenska, Číny, Alžíru nebo Palestiny.
Pokud je alespoň jeden z dvojice cizinec, musí snoubenci zaplatit poplatek dva tisíce korun. Pokud mají oba trvalé bydliště mimo Českou republiku, stojí to tři tisíce korun.
Pouze pražská a kladenská matrika
Ne na každé matrice lze ale vstoupit do registrovaného partnerství. V Praze můžou homosexuální páry učinit prohlášení o vstupu do partnerství na úřad městské části Praha 1 ve Vodičkově ulici.
„Obřad přijetí prohlášení je možné učinit na matrice na Staroměstské radnici. Vzhledem k tomu, že termíny na svatby jsou na Staroměstské radnici zadány několik měsíců dopředu, nejsou k dispozici pro registrování partnerství jiné dny než úterý, čtvrtek a pátek," objasnila Lucie Silovská z pražské matriky, která pojme minimálně šedesát hostů.
Samotný akt k přijetí prohlášení je aktem úředním, přijímá jej matrikářka formou dotazu k partnerům po jejich předchozím prohlášení o neexistenci překážek a posléze prohlášením matrikářky, že byly splněny podmínky, které vyžaduje český právní řád pro vznik registrovaného partnerství.
Pokud se nastávající rozhodnou vstoupit do partnerství, musím vyplnit dotazník, předložit doklad totožnosti, rodný list, občanský průkaz, popřípadě doklad o zániku předchozího manželství nebo partnerství.
Ve Středočeském kraji má na starosti uzavírání registrovaného partnerství pouze matrika v Kladně. Ostatní matriční úřady nemají k této problematice zákonné zmocnění a často neposkytují ani informace či příslušné formuláře.
„Prohlášení o partnerství lze učinit v salonku Magistrátu města Kladna na náměstí Starosty Pavla nebo po písemné žádosti a dohodě na jiném vhodném místě na území Středočeského kraje. Například letos mám tolik výjezdů, kolik jsem za posledních osm let neměla," uvedla vedoucí oddělení matriky Jaroslava Vrňáková, která pracuje v oboru už 34 let.
Velice noblesní obřad
V kanceláři před sebou má pohled od jednoho gay-páru z cesty z Indie. Brali se na zámku Loučeň a Jaroslava Vrňáková na to vzpomíná jako na velice noblesní obřad. „Oproti manželskému obřadu mi přijde, že jsou vděční za zákon o registrovaném partnerství. Pro mnohé je to také vysvobození. Minulý týden jsem oddávala dva muže beze svědků. Chtěli zajistit jeden druhé po dlouhé době soužití," popsala matrikářka.
V neděli dokonce vedla jeden obřad doma, protože jeden z registrovaných partnerů byl těžce nemocný.
Matrikářka také sype z rukávu tipy na pěkné obřady. „Někteří mají úžasnou fantazii. Líbilo se mi to v Berouně u hradeb nebo v Havířském kostelíku v Poděbradech. Na konci července se mi hlásil pár, který chtěl někde u Berouna, ale Karlštejn jim přišel už moc ohraný, takže si vybrali zříceninu. V červnu nás také čeká obřad mediálně známých lidí," vypočítávala Jaroslava Vrňáková.
Budoucnost je v adopci dětí
V současné době se občanské sdružení Proud snaží s politickou podporou prosadit novelizaci zákona o registrovaném partnerství, která by měla umožnit osvojení dítěte partnera v registrovaném partnerství tím druhým, nebiologickým rodičem.
„V podobných rodinách u nás podle Českého statistického úřadu vyrůstá okolo devíti set dětí. Ve skutečnosti je to více. Dosavadní zákon toto zakazuje, což byla podmínka politické reprezentace v roce 2006, jinak by zákon nebyl opět schválen, a to i když je to zjevně protiústavní prvek, neboť gay nebo lesba může prakticky požádat o osvojení, ale jako registrovanému je mu to znemožněno," vysvětlil Miloslav Šlehofer.
U sousedů na Slovensku to mají homosexuální páry před zákonem těžší. Nic podobného jako registrované partnerství tam neexistuje. Na začátku března u nich proběhne referendum o ochraně rodiny prosazené katolickou organizací Aliancia za rodinu.
„Účelem je znemožnit zavést na Slovensku registrované partnerství nebo podobné instituty, zakázat osvojení a adopce dětí stejnopohlavními dvojicemi, a aby sexuální výchova na školách nebyla povinná pro děti rodičů, kteří nechtějí informovat děti o sexualitě v rozporu s katolickou naukou," objasnil Miloslav Šlehofer.
Registrované partnerství v krajiRok 2013 (gayové/lesby), 2014 (G/L)
Praha 66 (43/23), 75 (57/18)
Středočeský kraj 18 (13/5), 24 (16/8)