„Pokud registrované páry chtějí vychovávat děti, tak by měly mít možnost legálně a beze strachu se postarat o dítě svého partnera či o své vlastní. Děti by měly vyrůstat v rodině, ať heterosexuální, či homosexuální. Odnášejí si rodinné návyky. Jde také o jistotu dítěte," uvedla Maxová.

Děti, které vyrůstají se dvěma matkami či dvěma otci, mohou oficiálně mít jen jednoho rodiče. Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) už několik let upozorňuje na to, že to takzvaným duhovým rodinám komplikuje život. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 v domácnostech dvojic gayů a lesbických žen v Česku vyrůstalo přes devět stovek dětí. V rodinách registrovaných partnerů jich bylo téměř pět desítek, ostatní žily u „nesezdaných" párů.

Situace je poměrně tíživá

Roční dceru Sáru spolu mají i Tereza a Pavla Mikšaníkovy. „Naše situace je poměrně tíživá. Musíme se spoléhat na dobrovolnost a loajalitu cizích lidí, když nemáme oporu v zákoně. Kdykoliv kdokoliv nám z institucí od úřadu přes mateřskou školku až po lékaře může říct, že vlastně biologickou matku má dítě jen jednu a ta druhá pro něj rodičem není. To je absolutní nesmysl. Moje manželka byla u porodu, dceru jsme společně plánovaly. Mám až husí kůži z toho, že moje žena nemá k dítěti žádná práva," řekla Tereza Mikšaníková. Podotkla, že pokud by musela odjet do ciziny, či se s ní něco stalo, dcera zůstane pro úřady oficiálně bez rodičů.

Novela má umožnit registrovaným partnerům osvojit si potomka svého protějšku. O adopci by rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Adopci dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.

Stejný návrh předložila už loni na jaře skupina poslanců z tehdejší Sněmovny. Kvůli pádu vlády a rozpuštění dolní komory ale předloha spadla pod stůl. Maxová věří, že nynější norma bude mít dostatečnou podporu zákonodárců a mohla by začít platit příští rok.

Novelu podepsalo 12 poslanců

Novelu chtějí autoři předložit v pátek. Zatím se pod ni podle Maxové podepsalo 12 poslankyň a poslanců z ANO, ČSSD, TOP 09 či KSČM. Mezi nimi je předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) či místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO). Další zákonodárci by se měli přidat právě na pátečním jednání dolní komory, dodala Maxová.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 58 procent Čechů a Češek míní, že by gayové či lesby měli mít právo adoptovat dítě svého partnera či partnerky. Celkem 45 procent lidí míní, že by měli mít také právo osvojit si děti z dětských domovů a kojeneckých ústavů. Podpora tak roste. V roce 2005 právo na adopce přiznávala homosexuálům jen pětina lidí, loni to byla třetina. Ubývá i odpůrců. V roce 2005 se proti osvojení stavělo 70 procent dotázaných, loni 57 procent. Letos proti adopci vlastního dítěte protějšku bylo 32 procent respondentů, u cizích dětí z ústavů pak 48 procent lidí.

Novela umožňuje registrovaným partnerům adoptovat děti protějšku
Skupina poslankyň a poslanců z různých stran navrhuje změnu zákona o registrovaném partnerství, která se týká adopcí. Návrh obsahuje toto:

registrovaný partner či partnerka bude mít možnost osvojit si potomka svého protějšku

dítě bude mít oficiálně dvě matky či dva otce, oba k němu budou mít vyživovací povinnost

o osvojení bude rozhodovat soud, vždy se bude řídit podle nejlepšího zájmu dítěte

děti nad 12 let budou muset s případným osvojením souhlasit

pokud má dítě v rodném listě oba rodiče, musí druhý rodič s případným osvojením potomka registrovaným partnerem či partnerkou svého bývalého muže či ženy souhlasit

možnost změny příjmení dítěte po osvojení

při rozpadu partnerství se bude péče o dítě mezi dvěma otci či dvěma matkami upravovat stejně jako po rozvodu manželství

nemožnost adoptovat děti z dětských domovů či kojeneckých ústavů