Farmáři chtěli, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost "přímé ochrany před škodami způsobenými vlkem obecným". Chtěli také, aby byl tímto zákonem regulován počet vlků na území Česka. V oblasti Broumovsko by s ohledem na husté osídlení oblasti měl být podle žaloby jejich výskyt omezen absolutně. Podle farmářů vlci ohrožují zdraví a majetek obyvatel.

"Vzhledem k tomu, že soud nemůže úkolovat stát v tom smyslu, aby provedl změny platné legislativy, jsem žalobu zamítla," konstatovala Dvouletá. Farmáři musí podle jejího rozhodnutí nahradit ministerstvu náklady řízení.

Právní zástupkyně farmářů Jana Zwyrtek Hamplová řekla, že se proti rozhodnutí odvolá. "Žalobu jsme podávali, protože stát je nečinný. Vlci nám tady trhají ovečky a je otázkou času, kdy napadnou člověka," řekla právnička. "Je to nestandardní postup, ale už jsme byli tak zoufalí a zoufalé situace vyvolávají zoufalé kroky. Žalobou jsme chtěli především upozornit na ten problém," vysvětlila, proč změnu legislativy žádají po soudech. Dodala, že farmáři se možná obrátí i na senátory nebo na veřejného ochránce práv.

Ministerstvo životního prostředí dnešní rozsudek přivítalo. "Považujeme současně za zcela nevhodné a nepřípustné zneužívat práci soudů k medializaci témat," uvedla v prohlášení mluvčí úřadu Petra Roubíčková.

Upozornila, že ministerstvo poskytuje chovatelům ovcí dotace na preventivní opatření k ochraně stád a také hradí škody, které vlci na hospodářských zvířatech způsobí. Regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR navíc nabízejí jako rychlou pomoc například i zapůjčení elektrických ohradníků, připomněla mluvčí.

Ministerstvo se navíc ohradilo proti tvrzení, že vlci časem začnou napadat i lidi. "Vlk na člověka přirozeně neútočí, jak hrozí paní advokátka. Je to zcela záměrné vzbuzovaní strachu u veřejnosti nepravdami. Vlk je obecně plachý, mladší vlci někdy bývají zvědaví. Pokud je nijak cíleně neprovokujete, nepřikrmujete je, nesnažíte se jim ublížit, nevšimnou si vás a nezaútočí," vysvětlila Roubíčková.

Dnešního jednání se účastnili i chovatelé, kteří vybíjení a regulaci vlků nepodporují. Jedna chovatelka ČTK řekla, že s vybíjením nesouhlasí proto, že vlkům je možné se účinně bránit i jinými způsoby, například vycvičením ovčáckých psů nebo stavěním elektrických plotů. "Pokud vyhubíte vlky na Broumovsku, do měsíce tam přijdou vlci z Polska," vysvětloval také jeden muž žalujícím farmářům.

Hnutí Duha v tiskové zprávě uvádí, že není prokázané, že by střílení vlků snížilo škody na hospodářských zvířatech, pokud nejsou šelmy vyhubeny úplně. Česká republika je totiž podle hnutí na okraji vlčího teritoria. Navíc se může stát, že pokud budou zabiti starší vlci, mladí mohou naopak začít častěji napadat hospodářská zvířata, protože jsou pro ně snadnější kořistí. Hnutí také upozorňuje, že lov vlků je na výjimku povolen i podle současného zákona - v případě převažujícího veřejného zájmu.