Po dvou dnech na jednokolejnou trať linky číslo pět z Ostravy do Kyjovic opět vyrazily tramvaje. Běžný provoz se ale na trať ještě nevrátil. Šlo o rekonstrukci tragické nehody. „Tramvaje jsme postavili na místo, kde se ti dva mohli poprvé vidět a měli reagovat. A oni reagovali včas,“ konstatoval po rekonstrukci policejní vyšetřovatel Jaroslav Kornecki s tím, že ale na to, aby stačili vozy ubrzdit, byly u sebe příliš blízko.

Vyšetřování nehody potrvá minimálně půl roku. Řidič, který je pravděpodobným viníkem srážky, protože nepočkal na křížení ve výhybně, nebyl zatím obviněn. „My musíme počkat na znalecké posudky, na výsledky tohoto měření, na rozbor informací z jízdních výkazů a prověřit i další okolnosti,“ vysvětlila novojičínská policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.

Jak velká bude vina řidiče, ukáže právě vyšetřování. „Není tady zabezpečovací zařízení, takové jako je třeba na drahách. Těch faktorů se ale sešlo daleko více, které musíme zohlednit. Třeba i tady ten ořez stromů a keřů kolem trati. Kdyby byly lépe ořezány, mohli se vidět o dvacet nebo i třicet metrů dříve,“ zdůraznil Kornecki.

Čtyřiadvacetiletý řidič, pravděpodobný viník srážky, neměl příliš dlouhou praxi. V Dopravním podniku Ostrava pracoval teprve od loňského října. „Jednoznačně neměl na trať vjet, to je jako vřítit se na dálnici v protisměru,“ konstatoval provozní náměstek Dopravního podniku Ostrava Radoslav Hanzelka.

Řidiči za trestný čin obecného ohrožení hrozí až desetileté vězení. Dosud leží v nemocnici a je ve špatném psychickém stavu. „Už jsme s ním mluvili, ale nešlo o výslech. Je zraněn, čekáme, až bude zdráv. Asi v dobré víře spoléhal na to, že nic nepojede, nebo si to myslel,“ usuzuje Kornecki. „Bude zpytovat svědomí. Myslím v tom směru, že si bude dávat myšlenky dohromady a říkat si, jestli tomu mohl nebo nemohl zabránit,“ řekl Kornecki.

#flash|https://g.denik.cz/1/84/tramvajnehoha.swf|540|380|tramvajnehoha#
Cestující, kteří při srážce tramvají nechali na místě své věci, si pro ně mohou přijít v úterý od čtrnácté hodiny na okresní ředitelství v Novém Jičíně. Mezi nalezenými věcmi jsou například klíče, mobilní telefony či doklady. Lidé si mohou předem zavolat na telefonní číslo 974735207.