Teploty se v neděli ráno pohybovaly nejčastěji mezi šesti a 11 stupni Celsia, uvedli meteorologové. Chladněji bylo jen ojediněle. „Naprostá většina stanic zaznamenala rekordně teplou noc na 11. únor a některé i nejteplejší únorovou noc,“ píše ČHMÚ.

Jako příklad uvádí stanici v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, která měří 110 let a nyní na ní zaznamenali teplotu 9,9 stupně Celsia, čímž byl o 0,8 stupně pokořen rekord z roku 2001.

Na únor neobvykle vysoké teploty byly v České republice i v několika předchozích dnech. V pátek rekordy padly na čtvrtině ze 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu byla dosavadní maxima pro 10. únor překonána zhruba na třetině stanic, přičemž na třech místech se teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

Neděle už tak vysoké teploty zřejmě nepřinese. Odpolední maxima budou podle předpovědi mezi sedmi až 11 stupni Celsia, na východě Česka může být až 13 stupňů. Na většině území očekávají meteorologové déšť nebo přeháňky, odpoledne a večer na Šumavě ve výšce nad 1000 metrů budou srážky smíšené nebo sněhové.

Očekávaný vzestup řek 

V důsledku dalších srážek budou znovu stoupat hladiny některých toků. V povodí horního Labe a horní Moravy až po Moravskou Sázavu očekávají hydrologové překročení druhého, tedy prostředního stupně povodňové aktivity.