Sankci městu úřad udělil v dubnu ve správním řízení, které se týkalo třinácti zakázek v celkové hodnotě převyšující 420 milionů korun. „Šlo například o rekonstrukci základních škol, inženýrské sítě pro Kongresové centrum Zlín nebo tropickou Amazonii pro zoo v Lešné,“ vyjmenoval Pecina. Ve všech třinácti případech se podle něj zadavatel dopustil správních deliktů a výběr byl neprůhledný.

Město tehdy z uchazečů losovalo. „Vše proběhlo za účasti členů komise jmenované zadavatelem, ale bez dalších osob. To je totéž, jako by to udělal sám zadavatel,“ vysvětlil předseda. „To podstatným způsobem snižuje objektivitu losování a byla tak ovlivněna klíčová fáze, v níž jsou z kvalifikovaných uchazečů vybíráni ti, kteří budou vyzváni k podání nabídky,“ dodal.

Město zatím nepodniká nic

Město se k celé věci prozatím příliš vyjadřovat nechce. „Počkáme, až rozhodnutí dostaneme písemně. Uděláme vše proto, abychom pokutu platit nemuseli, obrátíme se na krajský soud,“ uvedla zlínská primátorka Irena Ondrová (ODS).

Pokud dá ÚOHS za pravdu i krajský soud, může se město zkusit odvolat ještě k nejvyššímu správnímu či až k Ústavnímu soudu. Tam ovšem podle ÚOHS dospěje pouze minimum případů. I když se ale město obrátí na soud, bude muset pokutu zaplatit. V případě, že justice dá radnici zapravdu, dostane Zlín peníze zpět.

Plány magistrátu prý třímilionová sankce nijak nepoznamená. „Pokuta je to sice vysoká, ale v rozpočtu města jsou rezervy,“ řekla Ondrová. Potvrdil to i náměstek primátorky Miroslav Hladík (ODS), který má na starosti zlínský rozpočet. „Máme zálohu pro mimořádné případy,“ řekl.

Podle statistik z loňského roku uspěla u soudního přezkoumání rozhodnutí antimonopolního úřadu žalující stana v 31 procentech. Ve dvou třetinách případů dal soud za pravdu ÚOHS.

DENÍK už o případu informoval dříve… (vyšlo 16. února 2007)

Chyby úředníků platí občané

PRAHA - Chcete mít jistotu, že způsobíte chybu a nebudete potrestáni? Staňte se obecními či krajskými úředníky. A nejlépe těmi, kteří mají na starosti přípravu veřejných zakázek. Toto není nadsázka. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zruší pro pochybení ročně desítky veřejných zakázek. A u mnoha dalších dá městům, obcím či nemocnicím mnohatisícové pokuty. Přesto případy, kdy by úřad, který zaplatí pokutu, přenesl zodpovědnost na konkrétního viníka, lze najít jen těžko. Pokuty nakonec zaplatíme prostřednictvím veřejné kasy my všichni.

Rekordmanem v tomto směru je město Zlín. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže mu za posledních pět let dal dvanáct pokut v celkové výši 558 tisíc korun. „Ze dvaceti řízení, která jsme dosud uzavřeli, jen jednou neporušili zákon,“ říká místopředsedkyně ÚOHS Jindra Koblihová. Dalších sedm řízení s městem vede.

Zlínská radnice si z toho nic nedělá. Říká, že s pokutami počítá a že se jí to vyplatí. Česko přitom podle podle Transparency International přichází kvůli neprůhledným a předraženým zakázkám o desítky miliard korun ročně.

Uděláš škodu? Nevadí! Daňoví poplatníci to zaplatí

PRAHA - Mnohdy statisícové pokuty dostávají obce či státní instituce za špatně zadané zakázky. Ty však většinou neplatí ti, co je způsobili. Místo aby vedení radnic dalo pokuty uhradit konkrétnímu viníkovi, zaplatí je z veřejné kasy. Nejkřiklavějším případem je Zlín: Ten dostal již dvanáct pokut za více než půl milionu korun.

„Úřad bazíruje na maličkostech, podle nás je vše v pořádku,“ odmítá pochybení tajemník radnice Zdeněk Mikel. Proto také úřad platí z městské kasy. Většinu pokut úřad dostal za to, že nevypisoval výběrová řízení na dodávky počítačové techniky. Podle bývalého primátora a nyní radního Tomáše Úlehly město pokutami počítá - je to pro něj výhodnější než se zdržovat výběrovými řízeními, do kterých se stále někdo odvolává.

Dvě pokuty za 70 tisíc dostala loni třeba novojičínská nemocnice. Místo výběrových řízení oslovovala jen úzký okruh firem. I zde platil erár. „Bylo to za minulého vedení a to už tady není,“ vysvětluje ekonomická ředitelka Hana Bezděková.

Jedním z mála měst, kde se pokuta nebude platit z veřejné kasy, je Nový Hrozenkov. Město za to, že vyřadilo uchazeče kvůli tomu, že neměl očíslované stránky nabídky, zaplatí 95 tisíc. „Přeúčtujeme to firmě, která pro nás dělala výběrové řízení a na jejíž doporučení jsme rozhodli. Je pojištěná už jsme se s ní o tom mluvili,“ říká exstarosta František Novosad.

Některá města tvrdí, že naopak škody vymáhají. „Stává se, že náš úředník rozhodne, ale soud to potom zruší a úřadu nařídí hradit náklady řízení. Pak to projednáváme ve škodní komisi a často to dáme k úhradě konkrétnímu zaměstnanci, který tak rozhodl,“ říká vedoucí kanceláře ředitelky krajského úřadu Moravskoslezského kraje Leo Nevřela. „Může se ale stát, že úředník postupuje pět let stejně a soud najednou změní pohled na věc,“ dodává.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže loni šetřil celkem 260 problematických veřejných zakázek. Z nich ukončil 199. U většiny z nich přitom našel porušení zákona, za které dal padesát pokut a v dalších 57 případech zakázku zrušil či pozastavil I číslo 260 je ovšem zavádějící. Mnoho lidí se totiž na úřad ani neobrátí.

Při každé stížnosti se musí platit kauce – a pokud si stěžovatel není jist, že se stížností uspěje, jsou to vyhozené peníze. My všichni těmito pochybeními přicházíme o stamiliony až miliardy korun. Nejde totiž jen o pokuty, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za chyby udělí. Další škody vznikají tím, že zakázky se kvůli pochybením odloží. A nová soutěž je pak už dražší. Jako v Hranicích: Tam před třemi lety vyhlásili výběrové řízení na prodej městských bytů. S cenou 3 miliony korun zvítězila firma H&B Real. Jenže radním se zdála laciná, řízení zrušili a vybrali dražší firmu. Poté se do věci vložil UOHS, nařídil nové výběrové řízení, ani to však nebylo v pořádku. Zakázku uzavřeli až po dvou letech. Definitivní vítěz je nakonec ten původní - H&B Real – ovšem cena mezitím stoupla na dvojnásobek.

Podle mluvčího radnice Petra Bakovského se ale nedá říct, že se zakázka prodražila. „Ta druhá soutěž měla mnohem přesnější požadavky,“ říká s tím, že předtím navíc kolektivně rozhodla celá rada. „Často se ty zakázky dějí s přispěním státních peněz a v tom případě by po tom mohl jít Nejvyšší kontrolní úřad a říct: škoda je způsobena postupem té a té osoby,“ říká právník Václav Sládek. Mohla by pak nastat paradoxní situace, kdy by byl potrestán například představitel obce, že nevymáhal důsledně škodu po úředníkovi, který ji způsobil.

Veřejné zakázky pod lupou

- UOHS loni šetřil 260 veřejných zakázek, uzavřel 199 případů. V 57 případech zakázku zrušil, v dalších 50 dal pokutu.

- Největší pravomocnou pokutu, 500 tisíc, loni dostali tři zadavatelé: Dopravní společnost Zlín-Otrokovice za nákup trolejbusů, Ministerstvo práce a sociálních věcí za komunikační systém a město Prostějov za výstavbu aquaparku.

- Podle Transparency International přichází Česko neprůhlednými a předraženými zakázkami o desítky miliard ročně.

- V roce 2002 přiklepla vláda zakázku na stavbu dálnice D47 za 120 miliard korun firmě Housing and Construction. Zakázku po půl roce zrušil nový ministr dopravy s tím, že ji postaví sám stát za třetinu této sumy.