„Volební období v čele univerzity mi končí až v roce 2019. Do té doby vylučuji jakékoliv mé politické angažmá v exekutivě,“ zdůvodnil ve středu své rozhodnutí Bek.

Do vlády by vstoupil jen tehdy, pokud by měla demokratickou většinu a nemusela se opírat o hlasy komunistů a SPD. „Také musí být silně proevropská, připravená přijmout euro a založena na respektu k ústavnímu pořádku,“ dodal.

Jana Vildumetzová
ANO: Hejtmani, kteří jsou poslanci, si mají vybrat jednu z pozic

Babiš minulý týden uvedl, že sestaví menšinovou vládu z dosavadních ministrů za ANO a z odborníků. Dnes řekl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá. Hledá odborníky mimo jiné na ministerstvo školství, průmyslu a obchodu a kultury.

Klíčové grémium ČSSD
ČSSD povede jeden sněmovní výbor. Přijala nabídku ANO

Schůzce Beka s Babišem podle týdeníku Respekt předcházelo jednání rektorů, kteří se shodli na tom, že by pro ně nejschůdnějším kandidátem na ministra byl náměstek Plaga.

"Nemůžeme si být jistí, jak dlouho tahle vláda bude trvat. Proto je důležité na tento post za takové situace dosadit člověka, který má s resortem zkušenosti. A tím Robert Plaga je," potvrdil Bek. Rektoři by rádi v příští vládě vyřešili otázku střednědobého financování vysokých škol, neočekávají žádné velké legislativní změny.

Petr Fiala a Alexandra Udženija
ODS jednala se Zemanem. Post předsedy Sněmovny strana mít zřejmě nebude