Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a tehdejšího rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Letos v březnu většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Zima dnes prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že Den vzniku samostatného Československého státu považuje za mimořádně důležitý symbol české a slovenské historie a státnosti. "Rozdělování společnosti na 'my' a 'oni' považuji za nešťastné a nebezpečné a nesouhlasím s ním. Jsem však přesvědčen, že toto ojedinělé výročí je natolik zásadní, že je nutné povznést se nad osobní animozity. Proto jsem se rozhodl oslavit stoleté výročí vzniku Československa na Pražském hradě a zúčastnit se slavnostního ceremoniálu," sdělil.

Rektor Bek opět nepozván

Rektor Bek ani letos zatím pozvání na Hrad neobdržel, uvedla dnes mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Další rektoři, které oslovila ČTK, pozvánku obdrželi, většina z nich se ale na ceremoniál udělování státních vyznamenání nedostaví. Svou neúčast omluvili z osobních či pracovních důvodů.

Například rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karel Melzoch už v pondělí uvedl, že na Hrad v neděli nepřijde, i kdyby pozvání dostal. Podle mluvčího VŠCHT Michala Janovského má v plánu důstojnější program. Dopoledne se zúčastní kladení věnců na Vítkově, potom univerzitní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a vojenské přehlídky v Dejvicích a večer půjde do Obecního domu na Koncert pro republiku.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že pozvánku nedostal jen minimální počet lidí. Podle něj jsou to poslanci, hejtmani či rektoři, kteří mají vůči Zemanovi kritický postoj nebo při volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podobná situace byla už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.