V ČR je 26 veřejných vysokých škol a dvě státní vysoké školy. Komora jejich rektorů v oficiálním usnesení uvedla, že pozvání na oslavu státního svátku vždy chápala jako symbolický projev významu vysokých škol pro společnost a stát. „Pozvání jen některých z nich (rektorů) a odmítnutí jiných proto považujeme za velmi nešťastné," stojí v prohlášení.

Kauza Putna

Společný postup dnes rektoři domlouvali po telefonu a e-mailu. Většina z nich totiž účast už dříve potvrdila, ve čtvrtek ale vyšlo najevo, že Zeman nepozval rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Bek si to vysvětluje tím, že prezidentovi s ohledem na předvolební kampaň neumožnil při jeho zářijové návštěvě Brna přednášet na univerzitě. Grubhoffer zase na jaře odmítl přijet na jmenování profesorů, protože mu vadilo to, že Zeman nechtěl jmenovat profesorem Martina C. Putnu.

Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl už účast na oslavě odmítl ve čtvrtek. „V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuje za velmi nešťastné," uvedl k Hamplovu kroku mluvčí UK Václav Hájek. Podle Medka vysoké školy nechtějí nijak vstupovat do předvolebního politického boje a nelíbí se jim ani představa, že by měly nějakým způsobem bojovat s Hradem, v tomto případě se prý ale musely ohradit.

Bourání báboviček?

Na ceremoniál půjde rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík. Řekl, že se chce poklonit oceněným. Také rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun se oslav zúčastní. „Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," uvedl Wokoun. Stejně se rozhodl také rektor Univerzity obrany Bohuslav Přikryl. „Jako rektor státní vysoké školy a generál Armády ČR pozvání přijal a zúčastní se," sdělil jeho mluvčí Vladimír Šidla.

Většina dotázaných rektorů ale na Hrad nepůjde. „Vzhledem k tomu, že nebyli pozváni rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity, jsem byl nucen svou účast odmítnout," uvedl například rektor Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Mašláň. „Se selektivním výběrem ze strany ať už Hradu, nebo prezidenta, osobně nesouhlasím a myslím, že bychom tento názor měli dát společně najevo," nechal se slyšet rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Jakub Novotný. Nepojede ani rektor Vysokého učení technického Karel Rais. „Vnímám rozdíl mezi soukromým večírkem občana Miloše Zemana, na který si může vybírat, koho pozve a koho ne, a státním aktem oslavy státního svátku ČR, který pořádá jako prezident ČR," uvedl Rais.

Kvůli prezidentově postupu odmítli účast na oslavách i pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), jeho plzeňský kolega Martin Baxa, stejně jako jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (oba ODS). Naopak například primátoři Mladé Boleslavi a Kladna se na Hrad chystají.

Představitele českých vysokých škol k neúčasti dopisem vyzvali také vysokoškoláci z brněnského sdružení Studentské jaro. Podle nich pojal prezident oslavy státního svátku jako soukromý večírek. VÍCE ZDE.

Kvůli prezidentově postupu odmítl účast na oslavách i pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). VÍCE ZDE.