Českou konferenci rektorů informace o tom, že by jmenování mělo přejít na šéfa Senátu, „krajně rozhořčily". „Takový postup předsednictvo zásadně odmítá, protože je tak porušen vysokoškolský zákon, který ukládá ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy povinnost projednat důležité návrhy s reprezentacemi vysokých škol. Česká konference rektorů opakovaně žádá vládu, aby případná novela vysokoškolského zákona ohledně jmenování profesorů nebyla přijímána ve spěchu, ad hoc a bez zvážení širšího legislativního kontextu," stojí v dnešním prohlášení.

Tuto variantu ale zmínil jen Štěch. Bohumila Potočná z ministerstva školství řekla, že ještě v pondělí ministerstvo mělo připravenu podobu novely, která počítá s tím, že by profesory veřejných a soukromých vysokých škol jmenoval ministr školství a profesory Univerzity obrany ministr obrany. Štys byl sice ještě v úterý prodiskutovat návrh novely s prezidentem Milošem Zemanem, případná změna materiálu by si ale vyžádala delší čas.

Změnu domluvil prezident s Fialou

Na změně ve jmenování se prezident dohodl s exministrem školství Petrem Fialou po loňských sporech kvůli jmenování literáta Martina C. Putny. Toho Zeman původně nechtěl jmenovat kvůli Putnovu údajně nevhodnému vystupování na veřejnosti.

Proti novele už vysoké školy vystoupily i dříve. Rektoři i Rada vysokých škol kritizovali, že jmenování ministrem má menší váhu než převzetí dekretu z rukou prezidenta. Vadí jim také, že o udělení nejvyššího akademického titulu by měl rozhodovat stranický ministr namísto nadstranické hlavy státu. Kvůli tomu, že novela dosud nebyla schválena, ministerstvo odložilo také tradiční podzimní jmenování profesorů. Zhruba sedmdesátka akademiků tak na své jmenování stále čeká.