Určitou jistotou pro vodáky je tak Vltava, která je stále splavná od Vyššího Brodu. Na Otavě pod Sušicí vodáci narazí na mělčiny, naproti tomu na Lužnici se díky vypouštění rybníků pro výlovy průtok zlepšuje, přesto je řeka pod Táborem stále nesjízdná. Sázavou lze plout mezi Ledčí a Týncem. Ohři mohou vodáci sjíždět od Kadaně, mezi Tršnicí a Karlovými Vary už příliš vody nemá. O víkendu by ale mohlo v řece přibýt vody pod Karlovými Vary, protože se bude v sobotu vypouštět voda z hráze Březová do říčky Teplá, čímž se v odpoledních hodinách zlepší průtok i v Ohři. Sobotní Český pohár vodáků na Teplé se tedy uskuteční, uvedl Jančar.

Berounka je na minimu. Jizera a Labe jsou splavné spíše na dolních tocích.

Situace není lepší ani na východě republiky. Odra má více vody směrem do Polska, Dyje až pod Novými Mlýny a Morava je lépe splavná až pod Olomoucí, jinak je to podle Jančara cesta mělčinami.

Z malých řek mohou vodáci sjíždět střední tok Ploučnice, ostatní jsou na suchu. Z tohoto důvodu pořadatelé zrušili například víkendovou akci na Střele pod Žluticemi a také na Malši pod Římovem. Následující víkend pak zřejmě nebude vypouštěna voda z hráze Mohelna na Jihlavě a ohroženy jsou i další vodácké akce. Na otevření Vodáckého muzea na zámku ve Zruči nad Sázavou, které je plánováno na sobotu 19. září, se ale intenzivně pracuje, doplnil Jančar.