Výstraha ČHMÚ před rozvodněním toků platila v sobotu ráno ve většině krajů.

Déšť zvedl hladiny mnoha řek na konci loňského roku po svátcích. Nejvyšších hodnot dosahovaly většinou do pátku, v noci na sobotu začalo klesat i dolní Labe, kam dotéká voda z horního úseku a z přítoků.

V Ústí nad Labem hasiči odčerpávali vodu z Přístavní ulice pod mostem E. Beneše, protože do protipovodňové vany začala pronikat voda z důvodu nefunkční technologie v ovládací šachtě. Hlavní silnice na Děčín byla zhruba na dvě hodiny uzavřena.

Jiné zásahy v souvislosti s vodou hasiči v Ústeckém kraji neměli.

Během víkendu se v Česku ochladí. Experti varují před ledovkou:

Během víkendu se začne pomalu ochlazovat a teploty spadnou pod nulu. Místy se musí řidiči i chodci připravit na ledovku. Ilustrační snímek
V Evropě udeřily rekordní mrazy, chlad brzy sevře i Česko. Hrozí ledovky

Uzavřena zůstává cesta z Děčína do Prostředního a Dolního Žlebu, lidé se dostanou do obcí pouze po železnici. Zaplavena jsou v některých obcích podél Labe nábřeží a úseky cyklostezky, protipovodňová stěna je v Křešicích a Mlékojedech na Litoměřicku.

V Ústí se voda dostala do podzemního parkoviště pod nádražím, které je uzavřeno. Zavřena je knihovna v Děčíně, která se nachází poblíž řeky.

Hladina Labe v Němčicích na Pardubicku klesla v noci na sobotu z třetího na druhý stupeň povodňové aktivity. Kvůli záplavám je od pátku dočasně zavřená komunikace mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem na Pardubicku, kde se u mostu v Kuněticích nahromadilo z ochranných pilířů větší množství dřeva, přičemž některé kmeny měly průměr až 90 centimetrů. Na druhém stupni je Labe ještě v Mělníku a Kostelci nad Labem.

Jaká je situace v Českém Krumlově?

Hladina Vltavy v Českém Krumlově zůstává na druhém stupni povodňové aktivity, ale jen těsně pod stupněm třetím. Situaci na řece ovlivňuje odtok z lipenské přehrady, kde se po tání sněhu a deštích v minulých dnech nahromadilo větší množství vody.

Z nádrže odtéká už od středy 90 metrů krychlových za vteřinu. Do Lipna aktuálně přitéká 120 krychlových metrů za vteřinu.

Jak se během dvou měsíců proměnila hladina Lipna?

Lipenská víla 25. prosince 2023
Sucho versus povodeň. Hladina Lipna se během pár měsíců zvedla o dva metry

„Tento stav ještě nějakou dobu potrvá, ale řeka by měla stále zůstat v korytě,“ řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. V Českém Krumlově řeka protéká centrem města a v její blízkosti stojí domy. Českokrumlovská radnice ve středu preventivně zabezpečila kritická místa, rozmístila kolem řeky asi 1000 pytlů s pískem. Druhý stupeň platí na Vltavě i ve Vyšším Brodě.

Na Ohři zůstává druhý stupeň povodňové aktivity v Chebu, dále po toku platí v Chomutově, Lounech a Brozanech na Litoměřicku první stupeň. První stupeň povodňové aktivity byl v sobotu ráno na dvou místech v Olomouckém kraji.