„Vltava je samozřejmě splavná od Vyššího Brodu. Otava má dostatek vody jen ze Sušice, ale je jí stále dvakrát více než loni v tomto období," uvedl Jančar. Na Lužnici je podle něj dostatek vody od Suchdola nad Lužnicí do Tábora, pod kterým je ale již vody málo.

V Čechách je také splavná Ohře od Tršnice do Karlových Varů, pod nimi čekají vodáky kameny, ale dostatek vody má ještě málo navštěvovaný úsek pod nádrží Nechranice. Na Berounku se mohou lidé vydat od soutoku řek v Plzni a splavné jsou i její zdrojnice na dolních tocích. Sázava je sjízdná jen na středním toku od Ledče nad Sázavou do Týnce nad Sázavou.

„Na severu nabídne jednodenní nebo víkendový výlet Bílina či Ploučnice. Na Labe se lze vydat raději až pod Jaroměří a Jizera je splavná od Malé Skály," doplnil Jančar.

Na Moravě je řeka Morava sjízdná pro kanoe a kajaky z Postřelmova na Šumpersku, ale i zde si musí dát vodáci pozor na sucho pod jezy. Odra je sjízdná až z Ostravy a dolní tok Opavy je splavný od města Opava. „Bečva má zatím vodu od soutoku, lépe možná od Hustopečí. Lépe je na tom Dyje, kde lze plout od Znojma a samozřejmě i dále pod Novými mlýny až do Moravy. Menší toky, stékající z Vysočiny, mají vodu na dolních tocích, to platí pro Svratku a Jihlavu," sdělil Jančar.