Jaká je aktuální situace v Česku? Sledujte ZDE

Kvůli dešti a tání sněhu se toky v části země rozvodnily už před Štědrým dnem a rostl počet míst, kde bylo dosaženo některého ze tří povodňových stupňů. V úterý ráno tak Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) evidoval některý z povodňových stupňů na skoro 140 místech a nejvyšší, třetí povodňový stupeň, tedy povodňové ohrožení, byl na 18 místech.

Do večera však vzedmutých toků ubývalo. Před 18:00 byly povodňové stupně asi na 120 místech, z toho nejvyšší stupeň byl zaznamenán na 12 místech.

Voda na Vysočině zaplavila chatovou osadu. Podívejte se: 

Zaplavená zahrádkářská kolonie v Rantířově v pondělí 25. prosince. Foto: poskytl Petr Janoušek
Velká voda na Vysočině: Podívejte se na zaplavenou chatovou oblast v Rantířově

Pracovníci ČHMÚ po 11:00 oznámili, že očekávají, že hladiny toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti a Vysočinu budou kulminovat, či mírně klesat. „Vzestupy očekáváme již pouze na dolním toku Sázavy a na středním a dolním toku Labe, kde je již nyní hladina na úrovni pro třetí stupeň povodňové aktivity. Vzestup hladiny očekáváme i na dolním toku Moravy, kde v profilu Lanžhot hladina dosáhne úroveň druhého stupně povodňové aktivity,“ sdělili.

Na většině míst s povodňovými stupni hladiny toků vpodvečer podle webu ČHMÚ stagnovaly. Meteorologové ale v dopolední výstraze uvedli, že stupně povodňové aktivity nadále očekávají až do odvolání na většině území Česka. Výjimkou jsou Plzeňský a Moravskoslezský kraj, většina Jihočeského a Zlínského kraje a také části Středočeského, Pardubického, Královéhradeckého a Olomouckého kraje. Teploty budou i po zbytek týdne vysoké, podle předpovědi ČHMÚ mohou vystoupat až na 11 stupňů Celsia. Navíc se k tajícímu sněhu přidá i déšť.

Situace v jednotlivých krajích

Hladina Labe v Ústeckém kraji v úterý dál rostla. Třetí, nejvyšší stupeň platil před 18:00 v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Voda zaplavila části silnic a města nedoporučovala lidem, aby vstupovali na cyklostezku podél řeky. V Ústí nad Labem se sešla povodňová komise. „Vozí se armatury, které jsou potřebné k výstavbě protipovodňových stěn na levém břehu Labe, zatím se nebude stavět v celé délce, ale pouze v části,“ řekl novinářům po zasedání komise primátor Petr Nedvědický (ANO).

Děčín uzavřel cestu směrem do Žlebu a vyklízel se suterén městské knihovny. V Litoměřicích se čistilo a vyklízelo koupaliště u řeky.

Labe vystoupalo v Děčíně na třetí stupeň povodňové aktivity, více vody je také v Ploučnici.Labe vystoupalo v Děčíně na třetí stupeň povodňové aktivity. Více vody je také v PloučniciZdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Také ve středních Čechách na několika místech stouply hladiny toků, na třech místech na Labi a Sázavě byl vpodvečer stále třetí povodňový stupeň. V Kácově například voda zaplavila některé silnice a dostala se do sklepů pivovaru, ve Zruči instalovali protipovodňové zábrany. Většina řek ve Středočeském kraji ale kulminuje a situace se zřejmě bude zlepšovat, uvedla v úterý dopoledne hejtmanka Petra Pecková (STAN) po jednání krajské povodňové komise.

Stačilo pár měsíců… Podívejte se, jak se proměnilo Lipno: 

Lipenská víla 25. prosince 2023
Sucho versus povodeň. Hladina Lipna se během pár měsíců zvedla o dva metry

V Praze před 18:00 nebyl na žádném místě povodňový stupeň. Díky zlepšení situace město umožní od středečních 08:00 opět nástup a výstup z lodí v centru města. Náplavky ale ještě zůstanou kvůli vzedmutým hladinám zavřené, oznámil odpoledne magistrát.

Rozvodněné toky v úterý na několika místech komplikovaly dopravu také v Pardubickém kraji. Například kvůli zatopení podjezdu nebyla průjezdná silnice mezi Rychnovem na Moravě a obcí Žichlínek na Orlickoústecku. Labe se také rozlilo na okolní louky u Hrobic na Pardubicku. Dopoledne tam proto hasiči zachraňovali pět lidí a dvě kočky z chatové oblasti, uvedli na webu.

Obyvatelé obce na Jihlavsku museli o Vánocích evakuovat: 

Mrákotín a okolí ohrožuje narušená hráz rybníka. Několik desítek lidí našlo azyl v kulturním domě
Vánoční drama: Obyvatele Mrákotína vyhnala z domovů narušená hráz rybníka

V Královéhradeckém kraji bylo vpodvečer na třetím nejvyšším povodňovém stupni ještě Labe ve Vestřevi, Stanovicích a Brodu a také Orlice v Týništi nad Orlicí. Někde voda zaplavila silnice, odpoledne byla například uzavřena silnice Kostelec nad Orlicí - Suchá Rybná. V České Lípě v Libereckém kraji radnice upozornila občany, že kvůli podmáčené půdě a popadaným stromům je uzavřena stezka na Holý vrch.

Zásahy hasičů v Olomouckém kraji kvůli nepřízni počasí, 25. prosince 2023Zásahy hasičů v Olomouckém kraji kvůli nepřízni počasíZdroj: HZS Olomouckého kraje

Problémy byly také v Olomouckém kraji. Hasiči zasahovali třeba na okraji Pňovic na Olomoucku, kde se vylila z břehu Oskava a další voda přitékala z polí a ohrožovala tři rodinné domy.

Hasiči zaznamenali nadprůměrný počet zásahů

Hasiči v Česku měli na Boží hod opět nadprůměrný počet zásahů, mimo jiné i kvůli stoupajícím hladinám toků. Například odčerpávali vodu či odstraňovali padlé stromy. Těchto zásahů, tzv. technických pomocí, bylo přes tisícovku - čtyřikrát více, než činí denní průměr. Tvořily většinu zásahů hasičů za 25. prosinec. V pondělí pomáhali hasiči dohromady u 1173 událostí, z toho 1058 tvořily technické zásahy, sdělil v tiskové zprávě mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.

Jaké bude počasí mezi svátky? Více v textu: 

Bílý konec roku? Letos zřejmě nikoli. Ilustrační snímek
Jaké počasí bude mezi svátky: Oteplí se, naprší. Pro lyžaře předpověď není dobrá

Na Jihlavsku v Mrákotíně například 25. prosince hasiči evakuovali 40 lidí z domů pod hrází rybníka Řibřid, protože hrozilo protržení hráze. „Hráz byla pomocí bagru a kamení stabilizována,“ doplnil Fröhlich. Dále po toku hrozilo i protržení hráze Hamerského rybníka.

V obci Krahulčí proto hasiči evakuovali devět lidí. Hráz tam pak byla také zpevněna. Všech 49 evakuovaných se tak mohlo ještě tentýž den vrátit domů. Potápěči hasičského sboru v pondělí také asistovali kvůli stoupání hladiny u zavírání vrat Čertovky v Praze.