Během noci zde totiž místy spadlo až 300 milimetrů srážek, což vyvolalo extrémní zvýšení hladin všech toků. Lidé žijící na březích řek jsou podle vodohospodářů vohrožení. Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové je pravděpodobné, že hladiny řek budou vBeskydech kulminovat na úrovni dvaceti až stoleté vody. „Zástavba je ohrožena po celé délce toků," zdůraznila Vlčková, ale dodala, že tak katastrofální povodně, které kraj postihly před deseti lety, nehrozí.

Po celonočním vytrvalém dešti, který neustává ani nyní, je momentálně nejhorší situace na řekách Opavice a Opava v Krnově, na řece Osoblaze v Osoblaze, třetí povodňový stupeň byl vyhlášen také na řece Porubce v Ostravě-Vřesině, na Jičínce v Novém Jičíně, na Stonávce v Hradišti na Havířovsku, na Olši v Českém Těšíně a Jablunkově a na řece Petrůvka na česko-polských hranicích.

Hladiny řek se velmi rychle zvedají také na dalších tocích frýdecko-místeckého, karvinského, opavského a novojičínského okresu. Druhý povodňový stupeň hlásí řeka Opava v Opavě, Lučina v Ostravě, Ondřejnice v Brušperku a Kozlovicích a Baštice v Bašce u Frýdku-Místku.

Stav bdělosti, tedy první stupeň, byl kolem osmé hodiny ráno také na řekách Lučina v Ostravě-Radvanicích, na Odře v Bohumíně, na Olši ve Věřnovicích, na Ostravici v Ostravě a Starých Hamrech a na Čeladence v Čeladné.

Stav ohrožení je vyhlášen také v Olomouckém a Zlínském kraji. Počasí u nás i nadále ovlivňuje výrazný frontální systém spojený s tlakovou níží nad Maďarskem a Slovenskem, který se bude jen velmi zvolna přesouvat z našeho území dále k východu až k jihovýchodu.