Vydatný liják zvedl hladiny řek na Jesenicku

Největší problémy dělala řeka Bělá. V Mikulovicích museli ve středu ve čtyři hodiny odpoledne vyhlásit třetí stupeň povodňové aktivity. Na dvojku se vyšplhala i Vidnávka ve Vidnavě.

„Ve středu ve čtyři hodiny odpoledne byla v Mikulovicích hladina vody na 229 centimetrech, což znamená, že jsme devět centimetrů nad úrovní, při níž se vyhlašuje třetí stupeň,“ informoval tajemník povodňové komise okresu Jeseník Milan Sedlák. O půl druhé byl vyhlášen druhý stupeň nebezpečí i na Vidnávce.

V Mikulovicích se na velkou vodu připravují už od úterka. „Hasiči drželi od osmé hodiny večer pohotovost. Máme připravené pytle s pískem. Připravujeme vozidla a nakladače a s těžkou technikou odstraňujeme překážky,“ informoval starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).

Na možné nebezpečí už mikulovická radnice připravila i obyvatele. „Lidi jsme připravili na to, aby si ze sklepů vynesli cennější věci. Kdyby přišly větší přívaly deště, tak ať jsme připravení. Je pochopitelné, že obavy tady jsou,“ uvedl Dost.

V Mikulovicích všichni doufají, že déšť ustane a voda klesne. V živé paměti mají záplavy, které se v uplynulých letech prohnaly obcí hned několikrát. Mikulovice byly nejpostiženější obcí při ničivých záplavách v roce 1997.

Nejčerstvější zážitky však mají zdejší obyvatelé z loňského podzimu. „Loni nás uklidňovali, že vše bude dobré, a nakonec nám voda zasáhla sto dvacet domů včetně hospodářských stavení,“ uvedl starosta Dost s tím, že nejhorší je situace v Širokém Brodě, který pod Mikulovice spadá.

„Řeka se nám tam vylévá z břehů na dvou místech. Tady je koryto stavěné na dvacetiletou vodu. Problémy tady máme při jarním tání, při letních deštích i na podzim. Budu muset jednat s Povodím Odry, aby tuto situaci začali řešit,“ dodal Dost.Rozvodněné říčky a potoky znovu rozkolísal noční déšť. Nejvíce rozhýbal hladinu řeky Blanice, která opět o pár centimetrů vystoupala. Stejně tak vystoupaly i hladiny menších říček na jihu Čech.

Na Českobudějovicku vodní živel sílu neukázal

Po úterních vydatných srážkách a včerejších dopoledních deštích se situace na rozvodněných řekách uklidnila až včera k večeru a v noci na dnešek. I když ještě včera odpoledne naměřili vodohospodáři třetí povodňový stupeň na horním toku Malše, či druhý stupeň v Roudném a jedničku na soutoku Malše a Vltavy v Českých Budějovicích, nepředpokládali, že by se měla situace dál dramatizovat.

Ale na některých místech včera velká voda udělala lidem vrásky na čele. Například v Petříkově. „Kvůli stálému dešti se rozvodnila řeka Stropnice. Voda tekla přes silnici z Petříkova do Olešnice, a to z obou stran mostu. Děti se nemohly dostat do místní základní školy, proto jsme je spolu s rodiči převáželi. Děti doufají, že si pro vysvědčení nebudou muset dopádlovat,“ říkal včera starosta Luděk Bína.

To v Roudném, kde se hladina Malše pohybovala okolo druhého stupně povodňové aktivity, podobné komplikace řešit nemuseli.

„Tohle je v pohodě, ale když je voda u Dopitů na zahradě, už je to trojka. Ale na rozvodněnou řeku jsme si už zvykli,“ mává rukou u rozvodněné Malše jeden z Roudenských. „Musím však říci, že nám paradoxně pomohla stavba nového mostu. Protože ten je širší než starý a dělníci tu koryto řeky prohrabali, takže se voda už nevylévá nahoru k návsi, ale teče korytem,“ říká obyvatel Roudného se kterým souhlasí i starosta. „Situace na řece je stejná jako v poledne. Myslím si, že už by voda nikoho neměla ohrozit,“ uvedl včera k večeru Gustav Had. „Včera, když to stoupalo, jsme s místostarostou obcházeli lidi a informovali je. Nejvíce je u nás vodou ohrožen pan Dopita, za ním jsme byli první,“ dodal první muž Roudného o rodině Dopitových, kteří bydlí blízko řeky hned u mostu a s velkou vodou se potýkají téměř každý rok.

Podle odborníků by už hladiny vodních toků neměly stoupat, silný déšť by totiž měl ustat. Meteorologové sice na uplynulou noc ze včerejška na dnešek předovídali srážky v Novohradských horách, ale dnes bude oblačno a spíše přeháňky.

Během včerejška zvyšovali odtoky jak na hrázi v Římově, tak i na Lipně. „Aktuálně teče šedesát tři kubíků za vteřinu a s největší pravděpodobností stejné množství budeme držet až do rána,“ upozornil včera odpoledne římovský hrázný David Stach. „Podle aktuální přepovědi počasí totiž nepředpokládáme, že bychom to měli zvyšovat,“ doplnil s tím, že zmiňovaný odtok žádné škody nezpůsobil. „Kromě pár chat, které jsou blízko řeky,“ uzavřel Stach.

Velké škody v souvislosti s velkou vodou včera neregistrovali ani hasiči, ti jen v Kamenné odčerpali jeden sklep. Pochopitelně se ale bude situace monitorovat i nadále, především vzhledem k případné možnosti příchodu dalších přívalových dešťů.

Odra stoupala, ostatní toky klesaly

Třetího povodňového stupně dosáhly v noci na dvou místech toky na Novojičínsku. Nejdramatičtější byla situace v Petřvaldu, kde hladina Lubina dosáhla jednu hodinu po půlnoci výše 132 centimetrů, a byla jen 18 centimetrů pod úrovní druhého povodňového stupně. Ten první je na značce jednoho metru. Poté hladina začala prudce klesat a v 9.00 hodin byla na 77 centimetrech. Bod, označující první pohotovostní stupeň, překonala také hladina Jičínky v Novém Jičíně a to o dva centimetry. Ta byla o půlnoci ve výšce 192.

Stoupala i hladina ostatních toků. V Bartošovicích na Odře se hladina v šest hodin ráno vyšplhala na 319 centimetrů, což je 31 centimetrů pod prvním stupněm pohotovosti. V 9.00 hodin již byla o deset centimetrů níže. Bílovka v Bílovci, kde je první stupeň na 160 centimetrech, se ve dvě hodiny ráno vyšplhala na 131 centimetrů, v 9.00 hodin byla na 117 centimetrech. V tu samou dobu klesala také Sedlnice v Sedlnicích, jejíž hladina byla na úrovni jednoho metru. Nejvýše dosáhla ve dvě hodiny ráno, kdy se voda zastavila 42 centimetrů pod značkou pro první pohotovostní stupeň, což je na 180 centimetrech.

Jediným tokem, který ještě v 9.00 hodin stoupal, byla Odra v Odrách. Z 93 centimetrů, které měla v úterý ve 22.00 hodin, vystoupala až na 130 centimetrů. K bodu pro vyhlášení prvního pohotovostního stupně scházelo 70 centimetrů­.

Průtok v Husinci už je dvojnásobný, z přehrade se možná přelije voda

Zlatý potok, který přitéká z Prachaticka a vlévá se u Čichtic do Blanice, měl ve středu 24. června v 9 hodin 143 centimetrů, což je 3. povodňový stupeň. Obdobná situace byla ve stejném čase i na Blanici v Bavorově, kde měla řeka podle posledního měření v 7 hodin 198 centimetrů. Taková situace tam panovala od úterního podvečera a zatím se příliš nemění. V Husinci, kde je na Blanici přehrada, byl ještě v úterý průtok kolem 8 metrů krychlových za sekundu, ale ve středu v 9 hodin ráno už byl na 15. Ve středu dopoledne hasiči situaci na Bavorovsku dál monitorovali. „Uvolňovali jen stavidla u některých jezů, aby s nimi pak šlo hýbat,“ dodal operační HZS z táborské centrály.

Na Otavě i Volyňce od noci z úterý na středu už byl relativně klid. Na Otavě v Katovicích naměřili v úterý ve 20 a 21 hodin maximum 155 centimetrů a pak už voda jen klesala. V 9 hodin ráno tam bylo 138 centimetrů, tedy 25 pod hranicí 1. stupně povodňové aktivity. Volyňka kulminovala v úterý večer, ale už ve 22 hodin opět klesla pod 1. povodňový stupeň na 189 centimetrů. Ve středu v 9 hodin ráno už měla jen 154 centimetrů a podle předpovědi by měla klesat dál.

Povodí Vltavy na středním a dolním toku Blanice očekává v odpoledních hodinách vzestup v důsledku zaplnění retenčního prostoru ve vodním díle Husinec a následné převádění povodňového průtoku přes přeliv. Ve zprávě vydané ve středu 24. června v 8 hodin ráno to uvedl dispečer povodí ve službě Jiří Endlicher.

Hasiči na Bruntálsku v pohotovosti

Pohotovost mají také hasiči, které si někteří lidé volají k odčerpávání vody ze sklepů.

V plné pohotovosti jsou kvůli živelním pohromám, povodním, záplavám a dešťům hasičské profi jednotky bruntálského okresu. Kvůli aktuální situaci prezentované ve středu v 8 hodin ráno na stránkách Českého hydrometeorolo­gického ústavu a podnikem Povodí Odry vyjížděli krnovští profíci na Osoblažsko, aby se na vlastní oči přesvědčili o situaci na tamních tocích.

Přes slibně vyhlížející prognózy vývoje počasí neponechali nic náhodě. „V regionu Bruntál je ustálený stav. Srážky nepřekračují 40 až 50 milimetrů, oproti Jesenicku, kde jsou až jednonásobné. V tamních horních tocích řek sice oproti předpovědím hladiny zatím prudce nestoupají, ale není vyloučena další srážková vlna,“ řekl ve středu v 8.40 hodin dopoledne mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Voda v tocích se zvedala a olomoucké hydrology zradila technika

Hladiny potoků a řek se dneszvedaly a lidé se pokoušeli získávat aktuální údaje o rostoucích průtocích. Ty jim však na několik hodin odepřela technika, která na stránkách hydrometeorolo­gického ústavu zapříčinila několikahodinový výpadek. „Ano, máme problém. Je někde v Praze a odstraňuje se. I my máme před sebou černé obrazovky a nemáme dostupné informace. Bohužel v nejméně vhodnou chvíli, kdy situaci potřebujeme monitorovat,“ popisoval včera hydrolog, který měl službu v ostravské pobočce Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Jméno si nepřál zveřejnit.

Povodňová služba přestala na vyhledávaném serveru fungovat někdy mezi půl jedenáctou a jedenáctou hodinou dopoledne. „Kdy se podaří problém odstranit, to v tuto chvíli nevíme,“ sdělil pracovník pražské centrály. Techniky se nepodařilo zastihnout. „Informaci nemám. Pracuje se na tom,“ sdělil hodinu po poledni pracovník z oddělení hydrologie v Praze. Závadu se podařilo odstranit před druhou hodinou. To už na Olomoucku přestalo pršet a z mraků po deštivých dnech opět vykouklo slunce.

Obyvatelé a záchranné složky v obcích v oblastech, kde se voda v korytech zvedala nejvíce, však nezůstaly bez aktuálních dat z důležitých míst, kde se monitorují průtoky a výška hladiny vody. K dispozici měli aktualizované údaje na internetových stránkách správce toku, tedy v případě Jesenicka na webu Povodí Odry, www.pod.cz, a v případě zbylé části Olomouckého kraje na www.pmo.cz, tedy Povodí Moravy.

Přívalový déšť na Hodonínsku uvěznil auto pod mostem

Středeční průtrž mračen vyhnala hasiče na různá místa okresu Hodonín. Doslova nestíhali. V Lipově na Horňácku, kde se liják přehnal nejdříve, musela místní jednotka odstraňovat bahno z ulice. Přívalový déšť pak zatopil sklepy v Louce i dům v Tvarožné Lhotě. Čerpat vodu ze sklepů vyjížděly hasičské jednotky i do Patočkovi ulice, Hornické čtvrti i na Masarykovo náměstí v Hodoníně.

Tam dokonce uvízlo auto pod mostem ve Velkomoravské ulici. Zaměstnaným hodonínským hasičům musela na pomoc přijet jednotka z Břeclavi a z Tvrdonic. Déšť také zaplavil dílnu firmy v hodonínské Plucárně. Minimálně třicet centimetrů vody se po jistou dobu drželo i pod viaduktem v Úprkově ulici v Hodoníně. Zatopené sklepy byly i v Prušánkách. Hasičské sirény se rozezvučely v okrese přibližně o tři čtvrtě na čtyři odpoledne. Ani ne za hodinu už bylo po dešti.

Jižní moravu zasáhla průtrž mračen

Silná bouřka, která se chvíli po páté hodině přehnala nejen přes Břeclavsko, má na svědomí zatopené sklepy a domy. Podjezd v břeclavské Bratislavské ulici je těžce průjezdný. Autobusy nabírají zpoždění.

Na staveništi pod právě rekonstruovaným silničním podjezdem pod železničním mostem stojí více než půl metru vody. Hasiči se ji snažili odčerpávat. Nervózní řidiči se snaží pod mostem projet. Větším autům a autobusům se to dařilo. Některá menší auta ale uvízla a hasiči je museli vytahovat.

O chvíli později ale provoz zastavili policisté. „Kolegové jsou na místě a odklánějí dopravu. Situace se zkomplikuje zejména autobusům, které tím pádem budou nabírat zpoždění. Dokud ale hasiči vodu neodčerpají, autobusy by se tam utopily,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Hasiči na Břeclavsku odpoledne vyjížděli také k zatopeným garážím a jímkám.

Voda zaplavila i dva domy v Tvrdonicích. „Voda zatopila sklepy dvou rodinných domů. Hasiči vyjeli vodu odčerpávat. Díky rychlému výjezdu vyčerpali vodu s prvního domu velmi rychle. V druhém to trvalo déle, protože vody do sklepa nateklo víc, protože tekla s kopce. Silnice i kanály byly plné vody,“ popsal situaci starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík. Dodal, že objel vesnici a nikde jinde pomoc nepotřebují. „Někteří lidé mají s větší vodou zkušenosti. Pořídili si čerpadla a mají zpětné klapky v kanálech. Doufáme, že už nic většího nehrozí,“ věří starosta.

Průtrž mračen vyděsila obyvatele Valašskomeziříčska

Desítky volání o pomoc ve středu večer zaznamenali hasiči na tísňové lince. Silná průtrž mračen způsobila mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem lokální záplavy. „Došlo k zaplavení hlavní silnice v obci Zubří a několik řidičů uvízlo na komunikacích. Hasiči zasahují na přibližně pětačtyřiceti místech. Počet zásahů stoupá,“ informoval krátce po dvacáté hodině mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

S tím, že do problémů se dostali nejenom řidiči na silnicích, ale i obyvatelé přilehlých obcí. „V Lešné byla od domu odříznuta rodina s malými dětmi. Na pomoc vyjíždějí profesionálové a dobrovolní hasiči ze Vsetínska i Zlínska,“ doplnil.

Lidé byli nenadálou průtrží zaskočeni. „Nemůžu se dostat autem domů z práce,“ posteskla si včera večer Alexandra Buršíková z Nového Jičína.

Ve Valašském Meziříčí Meziříčí zasedla povodňová komise. Na Rožnovské Bečvě je vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. (ur)

Na Novojičínsku byl stav ohrožení

Třetího povodňového stupně, a tím i stavu ohrožení, dosáhla v průběhu čtyřiceti minut hladina řeky Jičínka v Novém Jičíně a okolí ve středu 24. června. Zatímco ještě ve 20.00 hodin byla podle údajů na serveru Povodí Odry hladina ve výšce 172 centimetrů, což bylo 18 centimetrů pod 1. stupněm pohotovosti, ve 20.40 již byla hladina na 308 centimetrech. Průtok vody se zvýšil ze 17,1 metru krychlového za sekundu na 85,2 metru krychlového za sekundu. Podle informací Deníku nebyla v tu dobu průjezdná silnice mezi Novým Jičínem a Životicemi, na kterou se vylila voda z koryta Jičínky. Část Životic byla zcela zapalvena.

Stav ostatních toků na Novojičínsku byl v té době vcelku klidný. Hladiny stoupaly jen velmi pozvolna a byly několik desítek centimetrů pod úrovní bodu pro vyhlášení prvního pohotovostního stupně.

Předpověď počasí na středu a čtvrtek

Zataženo až oblačno, na většině území občas déšť nebo přeháňky, na severovýchodě místy, jinde ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 st.,
na jihu Čech kolem 16 st.C, v 1000 m na horách kolem 14 st.C. Mírný severní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

Zdroj: ČHMÚ