Splní-li se záměr pořadatelů desítek akcí, jež se uskuteční během posledního říjnového víkendu, promění se Praha v modročervenobílé město. Právě československá a později česká vlajka se stane symbolem a společným jmenovatelem dění ve dnech 26. až 28. října. Stejně jako známí čeští a slovenští herci, vědci a sportovci by si měli lidé lepit na tvář vlaječky nebo jimi ozdobit svoje příbytky. 

Kde a jak oslavit 100 let Československa

„Všechno jsme připravovali v naprosté shodě a jednotě, což by se mělo promítnout i do závěrečných tří dnů oslav, obdobně jako zvolené heslo Neměnili bychom. Bude to obrovská kulturně politická show, jakou Praha ještě nezažila,“ řekl Deníku koordinátor národních oslav Robin Čumpelík. Ačkoli se koncerty, výstavy, průvody a vojenská přehlídka uskuteční v hlavním městě, zdaleka by nemělo jít jen o slavnost Pražanů.

„Naopak chceme, aby do metropole přijelo co nejvíce lidí z celé republiky, bude posílena autobusová doprava i metro. Všechny akce jsou zdarma,“ dodává Čumpelík. Pražský magistrát podpořil ojedinělou událost 35 miliony korun, podílí se na nich i vláda a prezidentská kancelář.

Sokolové i skauti

Je nepochybné, že se bude nač dívat. Kromě velké vojenské přehlídky na Evropské třídě se na Letné představí vojenská technika v průřezu století. Automotoklub zase ukáže staré automobily, benzinové pumpy a značky. Sokolové předvedou svoji hromadnou skladbu na Václavském náměstí, skauti se pochlubí první československou poštou, kterou měli na bedrech právě jejich mladí členové. Otevře se také zrekonstruovaná historická budova Národního muzea, Staroměstské radnice a orloj (ten už v měsíčním předstihu).

Na pražských náměstích bude znít po celé tři dny hudba. Očekává se i účast vrcholných představitelů českého a slovenského státu. Na Bachmačském náměstí nedaleko Dejvického nádraží, odkud T. G. Masaryk vyjížděl do Lán, bude odhalena jeho socha v nadživotní velikosti. Víkend vyvrcholí předáváním státních vyznamenání na Pražském hradě.