Celkem kontroly objevily 150 důstojníků totalitní tajné služby nebo jejích agentů, píše týdeník Respekt ve svém nejnovějším vydání. "Nejde o žádný hon," řekl Respektu Langer. Číselný výsledek prověrky potvrdit nechtěl a o jménech a funkcích už nechtěl mluvit vůbec, uvedl Respekt.

Za počátkem jeho akce stojí únorové zjištění, že šéf tuzemské pobočky Interpolu Pavol Mihál má sice negativní osvědčení, přitom je ale veden v seznamu spolupracovníků StB. Jeho osvědčení totiž mělo v záhlaví jméno Pavel. Nová lustrace už byla pozitivní. Langer pak nechal prověřit dalších 900 lustračních osvědčení vysokých policejních důstojníků a po zjištění, že šest z nich má papíry stejně falešné jako Mihál, se rozhodl prověřit všechny důležité zaměstnance vnitra, uvedl Respekt.

"Proč je vůbec lustroval? Prošli už bezpečnostními prověrkami, lustracemi, to by mě ani nenapadlo je teď prověřovat," řekl Respektu exministr vnitra František Bublan (ČSSD). Podle něj je otázka, co si dnes počít s estébáky na vnitru, "globálně neřešitelná". Debatě o ní se ale v nejbližších měsících určitě nevyhneme, soudí Respekt.