Za petici se postavila řada umělců i politiků, například advokátka Hana Marvanová, předseda Zelených Matěj Stropnický nebo umělci a aktivisté Táňa Fischerová a Michael Kocáb.

"Chceme velmi jednoduše s odkazem na ústavu společně s veřejností vyzvat prezidenta republiky k dodržování ústavy," uvedl Stropnický. Organizátoři reagují na vládní krizi, kterou vyvolal spor mezi prezidentem Zemanem, předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Babišem.

Předseda vlády se rozhodl, že Babiše odvolá kvůli podezřením z daňových úniků, která podle něj ministr financí nedokázal přesvědčivě vysvětlit. Návrh na odvolání Babiše byl na Hrad doručen minulý týden. Prezident však zatím premiérovi nevyhověl, ačkoliv podle většiny expertů je to dle ústavy jeho povinností.

Petice byla zveřejněna v následujícím znění:„My, níže podepsaní občané a občanky České republiky, žádáme prezidenta ČR Ing. Miloše Zemana, aby v souladu s Ústavou ČR, článkem 74, který říká, že: „prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády", vyhověl bez zbytečných odkladů návrhu předsedy vlády ČR Mgr. Bohuslava Sobotky a odvolal 1. místopředsedu této vlády a ministra financí Ing. Andreje Babiše".

Podle advokátky Marvanové Zeman nerespektováním ústavy ohrožuje pověst České republiky ve světě. "Má-li Česká republika mít ve světě renomé jako právní stát, pak na prvním místě musí ústavu dodržovat prezident," uvedla. "Pokud je ministr, ať už důvodně nebo nedůvodně odvolán premiérem, prezident nemá právo to odmítnout, nemá právo to prodlužovat, nemá právo klást si podmínky," dodala.

Petici podpořil také senátor Ladislav Kos, který vidí největší nebezpečí v tom, že postup Zemana nabourává důvěru občanů v politiku. Hnutí ANO a Zeman se podle Kose podílejí na devastaci politického života a politické kultury.

Na petici by podle organizátorů mohla příští týden navázat demonstrace. "Chceme přibližně týden vyčkat, uvidíme, jak se bude věc vyvíjet, a pak zvážit uspořádání veřejné akce," uvedl Stropnický.
Podle senátora Kose je petice šance, jak se lidé mohou vyjádřit k politické situaci přímo, aniž by čekali na to, co udělají politici. "Beru to jako propojení s občanskou společností, jako signál přímo od občanů," podotkl.

Petici již podpořili například dokumentaristka Olga Sommerová, designér Maxim Velčovský nebo zpěvačka Aneta Langerová. Připojili s k ní také bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová, bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart, publicista a producent Jan Štern nebo překladatelka Dana Hábová.