Nekula zdůvodnil opuštění funkce nedostatkem podpory od vlastní strany. Kritiku sklízel mimo jiné za způsob komunikace témat spojených s růstem cen.

Nekula končí ve vládě po roce a půl. Opozice jeho odchod uvítala. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že Výborný je zkušený politik s morálním kreditem a pro vládu bude velkou posilou.

Poslanec Marek Výborný
Kdo je kandidát na ministra zemědělství Marek Výborný: Kariéra, zájmy, výroky

Od března, kdy Pavel vystřídal na Hradě Miloše Zemana, bude změna ve vládě čtvrtou v řadě. Den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval Pavel ministrem životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). V květnu po rezignaci Vladimíra Balaše jmenoval ministrem školství Mikuláše Beka, který do té doby zastával funkci ministra pro evropské záležitosti. Tím se stal Martin Dvořák (všichni STAN).

Zlepšení komunikace

Výborný se chce na ministerstvu soustředit hlavně na zlepšení komunikace. Snažit se bude také o podporu zájmů zemědělců v Česku i v rámci Evropské unie, zajištění potravinové bezpečnosti, rozvoj ekologického zemědělství a lepší hospodaření s vodou. Setkat se Výborný chce v blízké době se zástupci všech organizací spojených se zemědělstvím a potravinářstvím.