Ministr vnitra o situaci v Řecku hovořil na tiskové konferenci u příležitosti prvního výročí od začátku historicky největšího požáru v Česku, který začal přesně před rokem v Českém Švýcarsku.

Podle Rakušana nyní Česko čeká na žádost Řecka, nabídka v rámci evropské pomoci na stole již je. „Je třeba si uvědomit, že cesta s veškerou technikou a vybavením není jednoduchá a zabere dva až tři dny. Kontingent je připravený vyrazit. Je ale potřeba zdůraznit, že pomoc přichází tehdy, když je poptána,“ zdůraznil ministr.

Řecko se potýká s rozsáhlým požárem, červenec 2023
Požáry zasáhly už i Korfu či Peloponés. Repatriačními lety se vrátilo 450 Čechů

Dodal, že na Rhodu už nyní pracuje několik mezinárodních týmů. S hašením požáru na turisticky velmi oblíbeném místě v současné chvíli pomáhají například Poláci nebo Slováci.

Resort vnitra nyní spolupracuje s ministerstvem zahraničních věcí, které koordinuje pomoc českým občanům v zahraničí. „Chtěl bych požádat cestovní kanceláře, aby v nepřehledné situaci na Rhodu zvážily vysílání dalších turistů. Myslím si, že by se měly koncentrovat na to, aby se naše turisty podařilo efektivně a rychle dostat zpátky do České republiky,“ řekl Rakušan.

Zároveň vyzval i individuální turisty, aby nyní na Rhodos nejezdili, a neztěžovali tak záchranářům práci.

Zdroj: Youtube