Ve vyšších polohách Šumavy přes noc napadlo do dvaceti centimetrů sněhu. Silničáři v Jihočeském kraji nejčastěji vyjížděli v okolí Prachatic a Novohradských hor. Řidiči musejí počítat s komplikacemi i na některých vozovkách v okolí lipenské nádrže, především v úseku Želnava - Pernek.

Ilustrační foto.
Česko začátkem týdne zasype sníh. V jižních Čechách napadne až třicet centimetrů

Na šumavských silnicích ve vyšších polohách Plzeňského kraje byla ráno po nočním sněžení ujetá vrstva sněhu krytá posypem, a to v místech, v nichž silničáři nemohou kvůli ochraně přírody používat sůl. Na chemicky ošetřovaných silnicích Šumavy ležel rozbředlý sníh, všechny vozovky byly ale se zvýšenou opatrností sjízdné.

Pozor na náledí

Některé silnice na Vsetínsku ráno místy namrzaly, dopravu ve Zlínském kraji místy komplikovaly také mlhy a silný vítr. Také na silnicích ve vyšších polohách v Moravskoslezském kraji by dnes měli řidiči dodržovat zvýšenou opatrnost.

Na Bruntálsku a Opavsku se může místy tvořit ledovka. Na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku byly silnice po ránu vlhké a sjízdné se zvýšenou opatrností. Pro nákladní vozidla zůstává nadále uzavřena silnice I/56 mezi Frýdlantem na Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensku.

Zasněžené aprílové ráno na Kovářovsku.
Příští týden napadne sníh. Teploty se budou pohybovat mírně nad nulou

Navzdory varování meteorologů před náledím byly silnice na Vysočině v noci i po ránu sjízdné bez omezení. Komunikace včetně dálnic byly v kraji převážně suché a vymrzlé, jen na Pelhřimovsku a Jihlavsku mohou být místy kvůli mlze vlhké.

Jízdu na náledí nezvládl v úterý 27. listopadu ráno řidič cisterny na trase Volary - Lipno. Nákladní auto se zpříčilo přes celou vozovku a provoz se zastavil. Situace se neobešla bez přítomnosti vozidel údržby, vyprošťovací techniky a i policie.

Zimní pneumatiky jsou nutností

Meteorologové v pondělí varovali před tím, že nová sněhová pokrývka až 25 centimetrů a náledí může v noci a ráno zkomplikovat dopravu nebo ohrozit dodávky elektrické energie hlavně na horách na jihu Čech.

Doporučili řidičům, aby v těchto dnech nevyjížděli bez zimních pneumatik a při cestě do hor si raději vzali sněhové řetězy. Pokud je sníh mokrý, mohou pod jeho vahou padat stromy a větve. Zrádné bývá také náledí, ledovka či zmrazky na silnicích i chodnících.

Ledovka na silnici. Ilustrační foto.
Výstraha před ledovkou rozšířena. Hrozí i na Vysočině a ve středních Čechách