VPardubickém kraji leží na silnicích nový sníh

Na mnoha místech v Pardubickém kraji leží na silnicích nový sníh. Ve vyšších polohách je uježděný, jinde po solení rozbředlý. Informuje o tom Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Opatrní by měli být řidiči zvláště na Hlinecku, Lanškrounsku, v okolí Poličky, Žamberka a v Železných horách. Se sněhem se ale mohou setkat i na Pardubicku, kde jej obvykle mnoho nebývá.

Teploty se dnes ráno v regionu držely většinou několik stupňů pod nulou, bodu mrazu dosáhly jen výjimečně. Bylo zataženo, místy se sněhovými přeháňkami a slabým větrem.

Silnice na jihu Čech jsou s opatrností sjízdné, sněží

Silnice na jihu Čech jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Jindřichohradecku a Českobudějovicku sněží. I v ostatních okresech, kde jsou silnice převážně mokré, musí řidiči počítat se sníženou viditelností kvůli sněhovým přeháňkám. Na Jindřichohradecku varují cestáři před zledovatělou vozovkou krytou posypem.

Na území Jihočeského kraje je převážně zataženo. Teploty se ráno pohybují od minus tří na šumavském Churáňově po plus dva stupně na Českobudějovicku. I přes den bude podle předpovědi meteorologů většinou zataženo, místy s občasným sněžením. Nejvyšší denní teploty mezi minus jedním a plus dvěma stupni Celsia. Na Šumavě v tisíci metrech nad mořem minus dva stupně.

V Olomouckém kraji je na silnicích sněhový poprašek

Sněhové přeháňky vyhnaly dnes nad ránem do terénu silničáře ve všech bývalých okresech Olomouckého kraje. Na hlavních silnicích leží sněhový poprašek do jednoho centimetru nebo zbytky sněhové kaše. Od středních poloh se na silnicích udržovaných inertně může vyskytovat ujetý sníh krytý posypem, řekli dnes ČTK dispečeři silničářů.

Všechny sypače vyjely dnes na ránem na Šumpersku. Silnice prvních a druhých tříd jsou tam po chemickém posypu holé a mokré. "Drobně sněží, poprašek je tak do jednoho centimetru. Teploty jsou pod nulou. Od středních poloh je na silnicích udržovaných inertně vrstva sněhu krytá posypem," uvedl dispečer šumperských silničářů. Obdobná situace je i na Jesenicku, od vyšších poloh tam musejí řidiči počítat i na hlavních tazích se zbytky kašovitého sněhu.

Sněží i v ostatních okresech Olomouckého kraje. Například olomoučtí silničáři nabádají k opatrnosti. "Vozidla vyjela, ale na silnicích je rozbředlý sníh či nový sníh. Situace je proměnlivá," uvedl tamní dispečer. Kvůli sněžení vyjely sypače také na Přerovsku a Prostějovsku.

Libereckém kraji napadlo až 10 centimetrů sněhu a stále sněží

V Libereckém kraji napadlo místy až deset centimetrů nového sněhu a stále hustě sněží. I na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu, které mohou klouzat. Motoristé by měli jezdit se zvýšenou opatrností, řekl ČTK provozní náměstek ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje Petr Šén. Kamiony mohou mít problémy ve stoupáních ve směru na Rumburk nebo na Harrachov.

Podle informací z policie v kraji přibývá dopravních nehod, všechny se ale zatím obešly bez zranění. Problémy jsou i na dálnici na Prahu, kde jsou v oblasti Příšovic hned dvě dopravní nehody. Další tři havárie řeší policie přímo v krajském městě, většinou jde o střety dvou osobních aut, která nedokázala na sněhu včas zabrzdit. Nehody aut jsou hlášeny i na hlavní silnici 9 v Sosnové na Českolipsku nebo na silnici 10 v Harrachově.

Teploty v Libereckém kraji klesají až ke čtyřem stupňům pod bodem mrazu, fouká slabý vítr a dohlednost na silnicích zhoršuje sněžení. I na hlavních tazích leží sníh a motoristé by měli jezdit opatrně a hlavně v zatáčkách a při vjíždění do křižovatek zpomalit. Na silnicích nižších tříd a v horských oblastech leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu, pro auta bez zimní výbavy jsou nesjízdné.

Ve středních Čechách místy komplikují dopravu sněhové přeháňky

Ve středních Čechách dnes ráno místy komplikují dopravu sněhové přeháňky. Na některých silnicích leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové přeháňky jsou hlášeny na Kladensku, Rakovnicku, Kolínsku, Kutnohorsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Nymbursku a v okolí Prahy. Na Benešovsku a Příbramsku padá déšť se sněhem. Cestáři proto řidiče nabádají k opatrnosti. Nebezpečí podle nich hrozí nejen na silnicích nižších tříd, ale i na hlavních tazích včetně rychlostních komunikací.

Policie ráno a během noci vyjížděla k několika dopravním nehodám. V Říčanech u Prahy se například střetla dodávka s osobním autem, v Kolíně srazilo auto chodkyni.

Složitá situace byla na dálnici D11, která musela být po 03:00 na 22. kilometru ve směru na Prahu uzavřena kvůli požáru nákladního automobilu s návěsem převážejícím mimo jiné pyrotechniku. Ráno byl v jednom jízdním pruhu obnoven provoz. Komplikace byly hlášeny i na dálnici D1 na Benešovsku, kde na 38,5. kilometru ve směru ráno na Prahu havarovala dodávka. Silničáři uzavřeli pravý jízdní pruh, před místem nehody se vytvořila kolona.

Na jihu Moravy sněží; policie proto vyzývá k opatrnosti

Jižní Morava se dnes dočkala prvního výraznějšího sněžení. Sníh pokrývá i většinu hlavních silniční tahů. Policie zaznamenala mírný nárůst nehodovosti v regionu a vyzývá motoristy k opatrnosti, řekl ČTK mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. V terénu jsou posypové vozy. V některých oblastech provoz zhoršuje špatná viditelnost.

Nedávná sněhová bouře Joachim, která sužovala západní Evropu a západní část republiky se jihu Moravy téměř zcela vyhnula. Sněhu se nedočkaly sjezdovky ani děti. Podle meteorologů je ale velmi pravděpodobné, že bílý poprašek do Štědrého dne roztaje.

"Zaznamenali jsme dnes již přibližně 25 nehod. Jde o lehké kolize s nízkou škodou zaviněné nepřiměřenou rychlostí a nedodržováním bezpečné vzdálenosti," zdůraznil Šváb.

Silničáři upozorňují, že jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice druhých a třetích tříd na Blanensku, Vyškovsku, Hodonínsku a Znojemsku. Na některých místech je dvoucentimetrová vrstva uježděného sněhu. Jde zejména o chráněná území, kde se nesmí kvůli ochraně podzemních vod a krápníkové výzdoby v jeskyních používat sůl.