Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči pozor! Na některých místech Česka hrozí ledovka

ČR - Na některých silnicích se objevuje ledovka, někde zůstává sníh. Silničáři doporučují řidičům opatrnost a zimní výbavu.

28.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Dopravu ve středních Čechách místy komplikuje sníh

Dopravu ve středních Čechách místy komplikuje sníh. Obezřetní by měli být řidiči například u Olbramovic na Benešovsku, kde se na hlavním tahu na Tábor vytvořila ledovka. Napilno mají nadále hasiči, kteří odstraňují stromy a větve popadané na silnice, zjistila ČTK.

"Do 07:00 už hasiči vyjížděli třicetkrát, většinou šlo o stromy a dopravní nehody," uvedla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Nejvíce zásahů bylo podle ní na Benešovsku, Kladensku, v Praze-západ a na Rakovnicku.

Problémy přetrvávají na železnici. V Chroustově na Kolínsku narazil ráno vlak do stromu. Na trati Pečky-Kouřim byla zavedena náhradní autobusová doprava, výluka by měla trvat do 09:00. Stromy spadlé na koleje přerušily vlakovou dopravu také na tratích Čisovice-Mníšek pod Brdy a Řevničov-Nové Strašecí. Cestující musejí počítat se zpožděním. Vyvrácené stromy ráno komplikovaly jízdu i na silnicích mezi Souticemi a Trhovým Štěpánovem, u Votic a u Vranova na Benešovsku.

Během soboty středočeští hasiči vyjížděli ke 164 případům, obvyklý denní průměr je přitom 40. Zasahovali u 30 dopravních nehod a ve 120 případech zajišťovali technickou výpomoc - většinou odstraňovali popadané stromy a větve. Nejvíce výjezdů bylo na Rakovnicku a Kladensku, kde zaznamenali 35, respetive 29 zásahů. Na Benešovsku a v Praze-západ vyjížděli patnáctkrát, na Mělnicku a v Praze-východ třináctkrát a na Příbramsku jedenáctkrát.

Na Rakovnicku hasiči podle Kostkové likvidovali popadané, nalomené nebo nakloněné stromy nad silnicemi v Pavlíkově, Novém Strašecí, Kolešově či Řevničově. V Jesenici stromy popadaly do drátů elektrického napětí, hasiči závadu odstraňovali společně s pracovníky rozvodných závodů. V Janově a Mutějovicích odstraňovali překážky z železniční trati. V Kněževsi vytahovali ze škarpy autobus, v Zavidově pomáhali cisterně dostat se na sjízdnější úsek silnice.

Auta z příkopů hasiči často tahali i na Kladensku, mimo jiné v Kamenných Žehrovicích, Tuchlovicích nebo Libušíně. Popadané stromy likvidovali v Unhošti, Kamenných Žehrovicích, Drnku či Lhotě. "V Polské ulici v Kročehlavech padly větve na auta. Ve Slaném stromy spadly pod Velvarskou bránou," dodala mluvčí.

Situace na severu Čech se přes noc uklidnila

Situace na severu Čech se přes noc uklidnila, silnice jsou s opatrností sjízdné. Kvůli sněhu ale stále nejezdí vlaky na trati Chomutov - Vejprty; kdy bude provoz obnoven, není zatím jasné, sdělil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SĎS) Tomáš Drvota. V Libereckém kraji jsou uzavřeny čtyři silnice v Krkonoších a na Českolipsku kvůli popadaným stromům, zjistila ČTK na dopravních informacích.

Trať z Chomutova na Vejprty je zavátá sněhem. "Opakuje se to každou zimu, v oblasti Křimova je zhruba 150 metrů dlouhý zářez, kde se vytváří závěj," popsal problém Drvota. Podle odhadů SŽDC si odklízení sněhu i při nasazení techniky vyžádá nejméně pět dní. "Provoz se dnes určitě obnovit nepodaří," dodal mluvčí.

Kvůli velkému počtu popadaných stromů jsou uzavřené silnice třetí třídy v obcích Jestřabí v Krkonoších a Víchová nad Jizerou. Na vyčištění bezmála sedmikilometrového úseku komunikace se pracuje, provoz by podle odhadů mohl být obnoven ještě před polednem. Deset popadaných stromů uzavřelo v sobotu večer také silnici třetí třídy ve Ždírci na Českolipsku. "Vyjížděli jsme tam už večer, silnice je stále uzavřená," řekl ČTK řídicí důstojník českolipských hasičů Boleslav Lang.

Desítky popadaných stromů zaměstnávaly hasiče už v sobotu. Vyjížděli dohromady k 56 zásahům. "Nejvíce zásahů měli hasiči na Českolipsku, vyjížděli sedmadvacetkrát a popadané stromy sužovaly oblast kolem Dubé. Problémy byly také v horských oblastech, a to hlavně kolem Harrachova," doplnila informace krajská mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.

Na severu Čech se v noci na dnešek ochladilo, teploty místy klesly až k pěti stupňům pod bodem mrazu. Silnice mohou namrzat. Motoristé, kteří ještě nevyměnili letní pneumatiky za zimní, by raději neměli vyjíždět. Hlavně ve vyšších polohách a v horských oblastech leží na silnicích vrstva ujetého sněhu. V horských oblastech ho místy napadlo až 20 centimetrů. V Jiřetíně pod Jedlovou se dnes dopoledne rozjede lyžování. "Jde o srandu a zábavu na prvním letošním sněhu," upozorňují organizátoři.

Čtěte také: Sníh na území Česka komplikuje dopravu a zaměstnává hasiče

V Jeseníkách přestalo v noci sněžit a silnice jsou sjízdné

Husté sněžení v Jeseníkách v noci ustalo a situace na tamních silnicích se zklidnila. Komunikace v horském regionu jsou sjízdné, řidiči by ale do vyšších poloh Olomouckého kraje, ve kterých v sobotu napadlo až deset centimetrů sněhu, neměli vyjíždět bez zimních pneumatik.

"Všechny silnice jsou sjízdné. Přestalo sněžit a problémy nemáme ani s náledím," řekl dnes ČTK dispečer šumperských cestářů, podle kterého je sníh z většiny silnic v Jeseníkách odklizen. "Pouze v horských úsecích leží na silnicích maximálně centimetrová vrstva ujetého sněhu, která je pokryta posypem," dodal.

Ve Zlínském kraji v noci napadly přibližně dva centimetry sněhu. "Sníh napadl pouze ve vyšších polohách a naštěstí nezačal namrzat. Všechny silnice v kraji jsou sjízdné," řekl dne ČTK dispečer Správy a údržby silnic Zlínska.

Cestáři upozornili, že situaci na silnicích v Jeseníkách v sobotu zkomplikovali řidiči, kteří i přes varování meteorologů vyjeli s letními pneumatikami a kvůli hustému sněžení poté často na silnici uvízli či havarovali.

Plné ruce práce měli v sobotu kvůli sněžení v Olomouckém kraji i hasiči, kteří asistovali u deseti dopravních nehod. Mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák řekl, že nehody se zpravidla obešly bez zranění.

Souvislost s prudkým ochlazením a sněžením mělo i dalších deset sobotních zásahů hasičů, při kterých například odstraňovali spadlé stromy z vozovek či automobilů. "Dobrovolní hasiči Moravský Beroun například zasahovali u několika popadaných stromů na komunikacích směr Dětřichov nad Bystřicí a Libavá. Ve čtyřech případech řešili obdobné situace také hasiči na Jesenicku," podotkl.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou s opatrností sjízdné

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po nočním sněžení sjízdné. Řidiči by i přesto měli být opatrní, a to hlavně na Bruntálsku, kde provoz obdobně jako v sobotu komplikují ztěžklé větve a stromy, které se lámou a zasahují do vozovky. V regionu by se rovněž mohly tvořit sněhového jazyky. Vyplývá to z informací dispečerů Správy a údržby silnic Moravskoslezského kraje.

"V současnosti jsou silnice sjízdné. Na solených úsecích leží zbytky rozbředlého sněhu. Stále máme problémy s namrzajícími větvemi, které odstraňujeme spolu s hasiči," řekl bruntálský dispečer. Dodal, že doprava je ale tak komplikovaná už jen na silnicích nižších tříd. Kvůli spadlým větvím a stromům absolvovali hasiči od sobotního rána už několik desítek zásahů.

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné také silnice na Frýdecko-Místecku, kde rovněž leží zbytky rozbředlého sněhu. "Právě dokončujeme údržbu silnici druhých a třetích tříd," řekl frýdecko-místecký dispečer. Podle jeho opavského kolegy pak hrozí v průběhu dne i sněhové jazyky. Obdobná situace je i v dalších místech regionu.

Na silnicích ve východních Čechách hrozí ledovka

Na silnicích ve východních Čechách se objevuje ledovka, někde zůstává sníh. Silničáři doporučují řidičům opatrnost a zimní výbavu. Ledovka se objevila například na silnici první třídy 37 mezi Trhovou Kamenicí a Nasavrky, informuje na svém webu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Problémy jsou ale i na dalších místech.

Ledovka nebo uježděný sníh se objevuje i na silnici 303 na Náchodsku v kopci zvaném Pasa. Podle ŘSD se tam objevuje ledovka, ujetá vrstva sněhu a v nižších polohách rozbředlý sníh. Provoz zde prý blokují řidiči na letních pneumatikách.

Rozbředlý sníh nebo uježděná vrstva sněhu se mohou vyskytnout zejména na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách. Náledí se potom může vytvořit na všech komunikacích.
Podle meteorologů by dnes měly srážky ustávat a teploty by měly vystoupit na nulu až čtyři stupně Celsia. Pro dnešní den do 10:00 ještě platí výstraha meteorologů před novou sněhovou pokrývku. Výstraha pro dnešní den platí i pro sněhové jazyky a náledí.

Na západě Čech ustalo sněžení, silnice jsou však místy namrzlé

Na západě Čech už přestalo v noci na dnešek sněžit, vzhledem k ochlazení a poklesu teplot pod bod mrazu jsou však silnice na mnoha místech namrzlé. Teplota se pohybovala v Plzeňském a Karlovarském kraji mezi třemi až šesti stupni pod nulou. Dopravní situace je komplikovaná hlavně ve vyšších polohách Krušných hor a Šumavy, kde jízda vyžaduje velkou opatrnost informovali správci komunikací.

Hory na západě pokrylo několik centimetrů sněhu, který neodtává a zůstává místy ležet i na méně frekventovaných silnicích. Především na cestách druhé a třetí třídy může být buď rozbředlá vrstva sněhu, nebo místy ujetá a namrzlá vrstva. Bez zimních pneumatik by řidiči do hor vůbec neměli vyjíždět. I dnes hrozí, že pod náporem těžkého sněhu mohou praskat stromy. Už v sobotu jich hasiči odklízeli se silnic a kolejí několik desítek.

Na Vysočině jsou silnice i po nočním sněžení sjízdné

Silnice na Vysočině jsou po nočním sněžení sjízdné. Řidiči by ale měli být opatrní hlavně na komunikacích nižších tříd, řekl ČTK Jiří Havel z jihlavského dispečinku Správy a údržby silnic (SÚS). Od ranních hodin udržují komunikace na Vysočině cestáři na 72 vozidlech.

"Žádné problémy nemáme hlášené ani z dálnice D1. Silnice I. třídy jsou posolené, snažíme se maximálně ošetřit i komunikace nižších tříd," uvedl Havel. Podle něj už na Vysočině přestává sněžit a údržba vozovek by proto měla být snadnější.

Teploty v regionu se pohybují od nuly do minus dvou stupňů Celsia. Meteorologové proto varují před tvorbou náledí a ve vyšších polohách i sněhových jazyků. Přes den má oblačnost na Vysočině postupně ubývat a sněhové přeháňky se vyskytnou jen ojediněle.

Většinu jihočeských silnic pokryl sníh

Na většině jihočeských vozovek leží vrstva sněhu. Komunikace by však měly být všude sjízdné, i když řidič musí počítat s mírnými komplikacemi, řekl  Karel Huisl z dispečinku Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje. Prakticky po území celého regionu stále lehce sněží a mírně mrzne.

"Počítali jsme s tímto počasím, takže první sypače vyjeli na vozovky už v sobotu před půlnocí," uvedl Huisl. Podle něj však řidiči nemohou očekávat, že komunikace budou hned čisté a suché. "Stále nám sněží a, i když vozovku posolíme, tak chvíli trvá, než ten posyp začne působit, a auta pak také musí tu břečku rozjezdit," řekl.

Jihočeští hasiči během soboty zasahovali asi u dvou desítek dopravních nehod. Většinu z nich způsobili řidiči tím, že jízdu nepřizpůsobili mokré nebo zasněžené vozovce. "V osmi případech jsme museli vyjíždět k odklízení spadlých stromů," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.
Teploty se v Jihočeském kraji po ránu pohybují od nuly až do minus pěti stupňů Celsia. V průběhu dne má sněžení přestat. V noci ale se opět může na vozovkách tvořit náledí.

Autor: ČTK

28.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
1 11

Alkohol nezletilým prodali v 16 brněnských obchodech, zjistili inspektoři

Podporujete, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?
1 33

Jak to vidí Petr Koděra: Konečně se do sebe opřeli

Česká televize točí podle reálných kauz. Metanolová aféra se dočká plátna

Metanol a Dukla 61 – filmy podle skutečných událostí, které právě natáčí Česká televize. Zatímco ten první pojednává o takzvané metanolové aféře, při níž jen v Česku zemřelo  49 lidí a více než stovku dalších obětí čekaly trvalé zdravotní následky, druhý je inspirovaný událostmi léta 1961, kdy při havárii v havířovském dole Dukla zahynulo 108 horníků.

Zachycené zvuky nepocházely z ponorky, pátrání je stále neúspěšné

Zvuky v moři, které během pondělí zachytily sonary záchranářů, nevydávala zmizelá armádní ponorka A.R.A. San Juan. S odvoláním na mluvčího argentinského námořnictva Enriqueho Balbiho o tom informovala agentura AP.

Stavba dálnice D7 nabrala skluz, auta na nový úsek vyjedou později

/FOTOGALERIE/ Termín dokončení dálnice D7 ještě není oficiálně stanoven. Mělo by to být v průběhu léta.

Slovenský talent Jozef Karika láká do temných hvozdů

Po Strachu přichází Trhlina. Nakladatelství Argo pokračuje ve vydávání knih mimořádného slovenského talentu Jozefa Kariky a po loňském hororu Strach servíruje další šílenstvím prodchnuté dobrodružství ze slovenských hor. Na Strach navíc kniha přímo navazuje. Nikoli však tak, jak by si mohl čtenář myslet.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT