Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči pozor! Na silnicích se tvoří ledovka a sněhové jazyky

Jihlava – Ledovka a sněhové jazyky komplikují dnes ráno dopravu nejen na Vysočině. Tvoří se v celém kraji, nejvíc na Třebíčsku a Žďársku. Na hlavních tazích jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na vedlejších silnicích leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, řidiči musejí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

5.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 5.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

V noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu. „Nárazový vítr vytvářel sněhové jazyky, kvůli kterým se v noci na nějakou dobu zastavil provoz na silnici I/23 poblíž Kralic nad Oslavou," řekl dispečer Krajské správy a údržby silnic. Silničáři pracují na sjízdnosti vozovek v terénu s veškerou technikou. Ledovka je hlášená například u obce Kámen na Pelhřimovsku a v okolí Třebíče a Náměště nad Oslavou, sněhové jazyky se tvoří u Radostína nad Oslavou či u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.

Na Vysočině je zataženo, teploty se pohybují od nuly do minus tří stupňů. Dnes by mělo podle meteorologů na většině území sněžit. Nejvyšší odpolední teploty budou kolem nuly. Nárazový vítr by měl postupně slábnout.

V hradeckém kraji sněžilo, řidiči musejí opatrně

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu. Na chemicky ošetřovaných hlavních silnicích leží rozbředlý sníh, na silnicích nižších tříd je ujetá sněhová vrstva. Řidiči by jízdě měli věnovat zvýšenou pozornost. Občasné sněžení se může dnes ještě objevit, na horách by mělo být sněžení i trvalejší, vyplývá z údajů silničářů a meteorologů.

V nižších polohách kraje by se přes den mohl objevit déšť se sněhem. Teploty by se měly v kraji pohybovat od nuly do tří stupňů, na horách by mělo být kolem minus čtyř.

Policie ráno řešila několik nehod. V Lázních Bělohrad na Jičínsku narazilo auto do zařízení železničního přejezdu. V Nemojově na Trutnovsku řidič převrátil v zatáčce auto na střechu. Obě nehody se obešly bez zranění.

Na Litoměřicku a Děčínsku hrozí ledovka, fouká i silný vítr

Na některých místech v Ústeckém kraji se dnes tvoří ledovka, fouká silný vítr. Většina silnic je sjízdná se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus jednoho do plus čtyř stupňů Celsia.

Ledovka hrozí na silnici II/263 u České Kamenice na Děčínsku, tvoří se i na místní komunikaci mezi obcemi Velemín a Chotiměř na Litoměřicku. Dálnice D8 je mokrá po chemickém ošetření a sjízdná. Na silnicích prvních tříd leží v horských okresech místy zbytky rozbředlého sněhu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V Jankoncově ulici v Teplicích se srazila dvě osobní auta. Odklízení následků nehody a vyšetřování policie odhaduje do 8:20.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji oblačno až zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky, zejména na horách. Nejvyšší teploty jeden až čtyři stupně, na horách minus čtyři až minus jeden stupeň Celsia. Nárazy větru budou dosahovat rychlostí až 55, na horách až 70 kilometrů za hodinu. V polohách nad 500 metrů nad mořem se tak mohou tvořit sněhové jazyky. Vítr by měl odpoledne slábnout.

V Olomouckém kraji se na silnicích místy tvoří sněhové jazyky

Dopravu na silnicích v některých částech Olomouckého kraje dnes ráno komplikovaly sněhové jazyky, které se kvůli silnému větru místy tvoří zejména na Prostějovsku a Šumpersku. Všechny silnice jsou v Olomouckém kraji ráno se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na Prostějovsku se sněhové jazyky tvoří na silnicích ve vyšších polohách konického a protivanovského regionu. „Nutná je zvýšená opatrnost," stojí v hlášení dispečera prostějovské správy silnic.

Před sněhovými jazyky varují také šumperští silničáři. „Tvoří se v nejvyšších polohách například v okolí Ostružné, Branné, Ramzové či Přemyslova," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Hlavní silnice jsou na Šumpersku a Jesenicku holé a mokré, ve vyšších polohách jsou na méně důležitých cestách zbytky rozbředlého sněhu nebo ujetá vrstva sněhu s posypem. V obou okresech byly ráno místy sněhové přeháňky. Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku byly silnice ráno zpravidla holé a suché.

Na silnicích v Pardubickém kraji leží nový sníh

Na silnicích v Pardubickém kraji leží nový sníh. Na hlavních tazích je po solení většinou rozbředlý, na menších komunikacích uježděný, místy i zledovatělý. Vlivem větru se často vytvářejí sněhové jazyky, informují silničáři.

Ztížená doprava je na celém území regionu. Na náledí se musejí řidiči připravit na Chrudimsku a Skutečsku. Sněhové jazyky vznikají v okolí Hlinska, Ústí nad Orlicí, Svitav, Vysokého Mýta a v Železných horách.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno až polojasno, místy sněžilo, často foukal silný až nárazový vítr. Teploty se pohybovaly mezi minus šesti až plus jedním stupněm.

Cesty druhých a třetích tříd na jihu Moravy sjízdné s opatrností

Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Většinu z nich totiž pokrývá po chemickém posypu rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách se na Blanensku a Vyškovsku tvoří od nedělního večera vlivem větru na komunikacích sněhové jazyky, sdělili pracovníci jihomoravské krajské správy a údržby silnic.

Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly mírně pod nulou. Hlavní silniční tahy v regionu i komunikace v Brně jsou bez problémů sjízdné. Podle meteorologů by se teploty měly pod nulou pohybovat v regionu i v nadcházejících dnech. Předpokládají, že na jižní Moravě mírně nasněží.

Řidiči v Plzeňském kraji si musí dát pozor na sněhové jazyky

Na sněhové jazyky by si měli dávat pozor řidiči v Plzeňském kraji. Vítr zafoukává hlavně silnice v oblasti Bezvěrovska na severním Plzeňsku a také ve vyšších polohách na Klatovsku, v případě dálnice D5 pak úseky na Tachovsku. Většina silnic v kraji je po chemickém ošetření mokrá, sjízdná se zvýšenou opatrností, teploty se pohybují kolem nuly, za krajské silničáře to řekl Martin Kunzendorfer.

„Během noci sněžilo ve všech okresech, jednalo se o lokální přeháňky, někde padal jen sníh, někde sníh i déšť a někde jen pršelo. Vše je ale uklizené," uvedl.

Podle Kunzendorfera ledovka v kraji není, problémy ale mohou dělat zafoukané silnice. Během dne silničáři očekávají stále teploty při nule stupňů Celsia a také srážky, což je podle nich nejhorší varianta, neboť „přes den to roztaje a v noci namrzá".

Sjízdná se zvýšenou opatrností je také dálnice D5. Podle webu dopravniinfo.cz je její vozovka mokrá, po chemickém ošetření, v některých úsecích leží zbytky rozbředlého sněhu. Srážky snižují dohlednost, v oblasti Tachovska se tvoří sněhové jazyky.

Silnice v Libereckém kraji jsou po sněžení s opatrností sjízdné

Silnice v Libereckém kraji jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na rychlostní silnici mezi Libercem a Turnovem. Sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem očekávají meteorologové i přes den. Teploty jsou od dvou do minus tří stupňů Celsia.

Podle dopravního webu leží na hlavních tazích Semilska a Jablonecka rozbředlý sníh. To platí i pro krajský Liberec. Na silnicích I. tříd Liberecka jsou zbytky rozbředlého sněhu a na Českolipsku jsou hlavní tahy mokré po chemickém ošetření. Vozovky nižších tříd pokrývá sníh v celém kraji. Na Českolipsku je na silnicích II. a III. tříd vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem, na Liberecku je rozbředlý sníh a na Jablonecku a Semilsku ujetá vrstva sněhu.

Provoz v kraji je podle webu policie zatím spíše klidný. Pouze okolo 6:20 se srazila tři auta na silnici II. třídy u obce Radostná pod Kozákovem na Semilsku, další auto vyjelo ve stejnou dobu mimo silnici v prvním zatáčce z Dlouhých Mostů na Liberec. Obě nehody se obešly bez zranění.

Přes den bude oblačno až zataženo a teploty se budou pohybovat kolem nuly, na horách mezi minus třemi až minus šesti stupni Celsia.

Na jihu Čech sněží, na silnicích se tvoří návěje

Maximální pozornost jízdě by měli řidiči podle doporučení správy a údržby silnic věnovat na Šumavě, tedy Prachaticku a Českokrumlovsku. Zapomenout by neměli na zimní výbavu. Tvoří se tam sněhové jazyky, na hlavních tazích leží po chemickém ošetření břečka, jinde je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. S nárazovitým větrem se mohou setkat také na Českobudějovicku a s návějemi na silnicích musí počítat i na Jindřichohradecku.

Profesionální meteorologické stanice hlásí ráno teplotu vzduchu od minus čtyř na šumavském Churáňově po plus 1,3 stupně Celsia v Českých Budějovicích. Všude po ránu s různou intenzitou sněží. Na Šumavě leží kolem 26 centimetrů sněhu. Výstraha před tvorbou sněhových jazyků platí v Jihočeském kraji do dnešních 18:00.

Přes den bude na jih Čech nadále proudit studený a vlhký vzduch od severu. Bude zataženo až oblačno, na většině území s občasným sněžením, na horách i trvalejším. V polohách pod 300 metrů nad mořem mají být srážky smíšené. Na západě bude během dne srážek ubývat. Nejvyšší teploty minus jeden až plus tři, na horách minus čtyři.

Dopravu ve středních Čechách místy ztěžuje nový sníh

Dopravu ve středních Čechách dnes místy ztěžuje nový sníh. Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti, a to i na hlavních tazích včetně dálnic a rychlostních silnic. Sněžení bylo po ránu hlášeno na některých úsecích brněnské dálnice D1 a Pražského okruhu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na hradecké dálnici D11 a na menších silnicích v okrese Praha-západ ráno komplikovaly jízdu sněhové přeháňky. Na Kolínsku, Kutnohorsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Nymbursku a v okolí Prahy silničáři upozorňovali také na déšť se sněhem.

Dálnice a rychlostní silnice v regionu byly ráno většinou mokré po chemickém ošetření, na menších silnicích ležely zbytky rozbředlého sněhu. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi a třemi stupni Celsia, bylo většinou zataženo nebo skoro zataženo a foukal slabý vítr.

Dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno místy komplikuje silný vítr

Dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno místy komplikuje silný vítr. Motoristé by proto měli jet opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice v regionu jsou převážně holé, jen vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá zledovatělá vrstva sněhu ošetřená posypem.

V kraji je jasno až zataženo. Teplota se ráno pohybovala mezi minus pěti až plus jedním stupněm Celsia. Přes den by podle meteorologů mohla stoupnout na dva stupně. Podle předpovědi bude na většině území kraje občas sněžit, na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. Vítr bude postupně slábnout.

Na Bruntálsku a v Beskydech komplikoval sněžení dnes ráno dopravu

Na Bruntálsku a v Beskydech komplikuje sněžení dopravu. Navíc je silný vítr a na silnicích mohou vznikat sněhové jazyky. Na dalších místech Moravskoslezského kraje je situace výrazně lepší. Vyplývá to z informací moravskoslezských silničářů.

Na Bruntálsku a v moravskoslezské částí Jeseníků vznikají sněhové jazyky i na silnicích první třídy. Je to kvůli silnému nárazovému větru. Silnice tam jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na komunikacích druhé a třetí třídy leží zledovatělá vrstva sněhu pokrytá posypem.

I na Frýdecko-Místecku a v Beskydech jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Také tam působením silného větru mohou na silnicích vznikat sněhové jazyky. Silnice první třídy jsou po chemickém ošetření mokré. Komunikace 2. a 3. třídy pokrývá ujetá vrstva sněhu.

Vítr se objevuje i v Ostravě a Opavě. Dopravní komplikace tam ale nezpůsobuje. Silnice tam jsou sjízdné bez omezení. Podobná je situace i na Novojičínsku a Karvinsku.

Autor: ČTK

5.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Ilustrační foto.
1 10

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

/FOTOGALERIE/ Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení