Online reportáž

Případ této rodiny už do začátku způsobil komunikační zmatky. Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu nákazu infekcí COVID-19 potvrdila ve středu až několik hodin poté, co pražský primátor Zdeněk Hřib už o koronaviru na území metropole informoval veřejnost. Školáci měli z preventivních důvodů ve čtvrtek ředitelské volno.

Co je koronavirus?Zdroj: Deník

Vojtěch pak Hřiba veřejně pokáral za to, že „předbíhá“ v tom, kdo a jak oznámí další výskyt nemoci. Ale stejně tak jeho resort i pražský magistrát zkritizovaly postup nakažené ženy, která údajně po návratu z Itálie šla nejprve k lékaři – ten ji odmítl, a tak si její rodina nechala udělat testy na koronavirus na soukromé klinice.

„Poslední potvrzený vzorek je ten, u něhož se potvrdil koronavirus v soukromé laboratoři. Vzhledem k tomu, že neexistuje potvrzení o kvalitě původního vzorku, byl v Nemocnici Na Bulovce u dané pacientky odebrán vzorek nový a odeslán znovu na vyšetření do Národní referenční laboratoře. Pacientka je nyní v karanténě v Nemocnici Na Bulovce,“ oznámilo ministerstvo zdravotnictví během středečního dne.

Večer pak ministr Vojtěch na mimořádné tiskové konferenci sdělil, že tři děti nakažené ženy nákazu nemají a že negativní test měl i jejich dědeček. „Výsledek testů manžela byl nejednoznačný a bude se muset opakovat,“ dodal.

SuperStar ministr 

O dva dny později se z Bulovky ozval na sociální síti také David Rýc, který napsal: „Měl jsem dost velkou zlost (doteď mám), když jsem se zprávu o negativním výsledku testů na COVID-19 svých dětí a neprůkaznosti testu u mě dozvěděl nejdříve od SuperStar ministra nakrucujícího se před kamerami ČT24 a až hodinu potom od lékařů. Absurdní.“

Člen rodiny, která byla na konci února na zájezdu v Itálii v oblasti do té doby neoznačené jako rizikové, a mimo jiné také předseda Asociace provozovatelů poukázkových systémů narážel na Vojtěchovo angažmá v televizní pěvecké soutěži a ke twitterovému příspěvku přidal takzvaný hashtag #Řídit stát jako kabaret. Tím se Rýc vysmíval někdejšímu heslu šéfa hnutí ANO a v současnosti trestně stíhaného předsedy menšinové vlády opřené o komunisty Andreje Babiše, který voličům tvrdil, že bude Česko řídit jako firmu Agrofert – nyní ve svěřenských fondech.

„Já ani moje rodina se nebudeme k dané věci pro média vyjadřovat,“ odpověděl Pražskému deníku Rýc na žádost o rozhovor s tím, že při řešení případu aktivně spolupracovali se zdratovním ústavem, Hygienickou stanicí hl. m. Prahy, zmíněnou soukromou laboratoří a následně i s Nemocnicí Na Bulovce. „Velmi si vážíme a oceňujeme profesionální práci zdravotnického personálu zde v nemocnici.“

Ohrozil jste cestou do Itálie životy ostatních

Rýc i jeho rodina teď čelí hněvu a nepochopení části veřejnosti, která jim vyčítá cestu do Itálie. Někteří lidé Rýcovi spílají. Že je nezodpovědný. Že ohrozil životy spoluobčanů. Že se kvůli němu zhorší ekonomická situace státu. Mužovi mohla uškodit také fotografie z 26. února, k níž napsal: „Zdravím ze severu Itálie! Sněhu tak akorát, supermarkety normálně otevřené, muzea taky v provozu, všechno bez problému. To jen abyste věděli, jak tomu věřit, až se o severní Itálii zase něco dočtete v bulváru.“

A jak se k celé situaci staví ministrestvo zdravotnictví? „Výsledky testů jsou hned, jak se je dozvíme, předávány nemocnici, kde je daný pacient hospitalizován,“ sdělil Pražskému deníku ministr Vojtěch s tím, že nemůže posoudit, jak rychle zdravotnické zařízení informaci předá samotnému pacientovi.

Vojtěch: Tok informací se budu snažit urychlit 

„Ale chci zdůraznit, že z důvodu ochrany osobních údajů daných osob nezveřejňujeme jména, ale pouze základní informace o pacientovi. Není tedy možné, aby z našich informací bylo zřejmé, o koho konkrétně se jedná. Tyto informace bohužel pak detailně zjišťují a zveřejňují novináři, což nemohu ovlivnit. Samozřejmě nechci, aby se pacienti o svém výsledku dozvídali z médií. Budu se snažit tok informací směrem k nim urychlit,“ slíbil Vojtěch.

Rýc si během pátku ještě ve twitterové diskuzi postěžoval, kolik nepříjemných situací (ve skutečnosti použil peprnější výraz) se kolem případu jeho ženy objevilo. „Samozřejmě jsem rád, že jsou děti negativní a 'jen' v karanténě, ale už je toho tolik, že by člověk musel být milosrdný samaritán, aby jen nastavil tvář a neozval se. Proč dostává moje žena od ministra a primátora Prahy mediální čočku…,“ ptá se s pozvdechem.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník