Barevné kovy jsou stále v kurzu. Zloději je často kradou i ze sloupů veřejného osvětlení. Nejenže způsobují městům i společnostem nemalé škody, ale především značně riskují životy své i druhých lidí. To vše jenom pro pár stovek. Typickým příkladem byla například krádež kabelů z dvanácti sloupů veřejného osvětlení ve Zlíně.

I tragické konce

Ty zloděj ze sloupů doslova vyřezal. Jeho touha po mědi přitom mohla skončit tragicky. Jen shodou náhod jej při krádeži nezasáhl elektrický proud.

„Bohužel ne všechny takové krádeže končívají zrovna šťastně. Například v Karviné se zloděj rozhodl demontovat část vodičů. Když vylezl na sloup, zasáhl jej elektrický proud a muž na místě zemřel. Vedle smrtelných zranění končí lup velice často popáleninami s doživotními následky,“ podotkla mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

Škoda dva tisíce, hrozba až 3 let za mřížemi

Vážné důsledky mohl mít i další případ, který se stal loni také ve Zlíně. Nenechavec totiž ukradl měděný kabel z trati u železničního přejezdu ve zlínské části Příluky. Tímto kouskem tak vyřadil z provozu signalizační zařízení. „Poničením signalizace se pachatel nebo pachatelé dopouští trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což hrozí trest až tříletého vězení. A to přesto, že způsobili škodu pouze za dva tisíce korun,“ uvedla před časem mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Zloděj si však evidentně neuvědomil, že tím ohrozil životy dalších lidí. Zařízení totiž neupozorňovalo na blížící se vlak, což mohlo mít i fatální následky. Naštěstí k ničemu takovému nedošlo. Podobný případ se však stal i na Kroměřížsku či v květnu na trati mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. Odtud zloděj odvezl šest měděných kolejnicových propojek, které slouží k provozu zabezpečovacího zařízení. I tady se na to naštěstí přišlo dřív, než mohlo dojít k nějakému neštěstí. To vše jsou lidé schopni napáchat pro pár korun. Kilogram mědi se totiž vykupuje v průměru za 100 korun.