Češi se cítí nejbezpečněji ve vztazích. V otázkách týkajících se etiky a morálky jsou výrazně opatrnější, a to i víc než lidé na Západě. Dost se také bojí o své zdraví a o finance. Ukázal to průzkum, který pro NN pojišťovnu a penzijní společnost realizovala společnost Datank. 

Nevěra - ilustrační foto.
Liberální pohled na nevěru. Třetina Čechů za ni považuje i milostné SMS

"Rodina a přátelé, zdraví a domov. To jsou podle průzkumů pro Čechy nejdůležitější pilíře spokojeného života. Zajímalo nás, co naopak vnímají jako riziko či ohrožení," uvádí generální ředitel NN pojišťovny Maurick Schellekens.

Radši jízdu bez pásu než sex bez prezervativu

Češi podle výsledků výzkumu jasně vnímají největší riziko v situacích, které mohou vypovídat o jejich charakteru. "Zajímavé přitom je, že Čechům přijde riskantnější upravit si daňové přiznání než mít pletky se zadaným partnerem," uvádí pojišťovna ve zprávě o výsledcích.

Žádost o ruku - ilustrační foto.
Češi věří v lásku na celý život. Zároveň jsou ale nevěrní

Kuriozitou podle výzkumníků je, že Češi vnímají nechráněný sex s neznámým jako nebezpečnější činnost než jízdu v autě bez pásu. "Šance na to, že řidič přežije autonehodu, je přitom podle odborných odhadů vyšší asi o čtyřicet procent v případě, že je řidič připoutaný," dodává Schellekens.

Zmínil také to, že většina Čechů si sice uvědomuje rizika, která mohou přímo ohrozit život a zdraví, a bere je zodpovědně, ale i tak nemá rizikové nebo životní pojištění pro případ úrazu ani polovina lidí

Investice berou Češi jako hazard

Kromě morálky a zdraví jsou Češi velmi opatrní, i pokud jde o peníze, což je pro ně podle výzkumu třetí nejrizikovější oblast života. "Češi se bojí investic. Jakýkoli výkyv hodnoty vnímají jako riziko, a to dokonce na stejné úrovni jako hazard. Investovat desetinu ročního příjmu do konzervativního fondu je pro ně téměř stejně rizikové jako vsadit ve sportce denní výdělek, který je podle průměrné mzdy asi 1500 korun. Podobná je i představa lidí o rizikovosti investic do akcií a sázení v kartách," prohlásil Schellekens.

Podle něj se není úplně čemu divit. "Porevoluční český finanční trh je stále celkem mladý, a i přes relativní finanční zodpovědnost, která Čechy charakterizuje, mnoho lidí stále ještě finančním nástrojům nedůvěřuje," dodal Schellekens.

Petr Fiala, předseda ODS
Průzkum: ODS se v listopadu dotáhla na Piráty. Volby by vyhrálo ANO

Nejbezpečněji se Češi cítí mezi přáteli. O důležitosti vztahů v životě svědčí velká neochota dotázaných stěhovat se někam daleko. Tři čtvrtiny dotázaných také nemají žádný problém oponovat svým kamarádům. V práci už je to ale jiné. Třetina Čechů se podle průzkumu NN bojí vyjádřit nesouhlas se šéfem nebo říct nepopulární názor před kolegy.

V průzkumu bylo podle NN pojišťovny dotazováno tisíc Čechů, kteří věkovou strukturou, vzděláním i místem bydliště tvořili vzorek odpovídající celkové české populaci. Průzkum probíhal v listopadu 2019, dotazovaní odpovídali na otázky na škále od jedné do sedmi – tedy od naprostého bezpečí po naprostý risk.