Maminky a tatínkové, kteří se rozhodnou jít do práce dříve než ve dvou letech dítěte, už nebudou přicházet o celý příspěvek státu.

Vláda dnes začne schvalovat návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) na zavedení kratší rodičovské. Ta je dnes dvou-, tří- či čtyřletá a stát za tu dobu rodičovi pošle dohromady 220 tisíc korun. „U rodičovského příspěvku jsou dnes tři rychlosti čerpání, my zavádíme čtvrtou pro ty, kdo o ni mají zájem. Pomůže rodičům, kteří se chtějí co nejdříve vrátit do práce," uvedla včera pro Deník ministryně Marksová.

Od ledna 2017 by se tedy částka 220 tisíc korun mohla čerpat i kratší dobu než dva roky, čímž by měsíční renta poměrně stoupla. Navíc by se rodičovská počítala jako mateřská – ta je nyní 70 procent předchozího platu (tzv. denního vyměřovacího základu). Dosud nejvyšší částka rodičovské – 11 500 korun měsíčně – by padla.

Pro představu: Matky či otcové s příjmem zhruba 
20 000 korun hrubého by (podle letošních pravidel) dostávali do dvou let potomka až 13 800 korun. U příjmu 30 tisíc korun by rodičovská byla asi 20 tisíc korun a trvala by 11 měsíců. (se započítáním šesti měsíců mateřské by se lidé vraceli do práce po 17 měsících). S platem 40 tisíc by rodičovská byla asi 24 tisíc a trvala by devět měsíců.

Strop rodičovské pro nejvyšší příjmové skupiny by byl 32 604 korun měsíčně. Do práce by se tito rodičové vraceli přibližně v roce dítěte.

DÍTĚ VE ŠKOLCE? 
O PENÍZE NEPŘIJDETE

Vláda dnes bude návrh ministryně projednávat s rozporným stanoviskem ministerstva financí, čemuž ale Marksová nerozumí. Celková částka – 220 tisíc – se nemění, jen se může jinak rozložit její čerpání. Dopad na státní rozpočet je tak podle Marksové minimální. Jediné „úskalí", na které ministerstvo samo upozornilo, je, že dřívější návrat rodičů do práce může zvýšit tlak na některé obce kvůli zřizování jeslí a školek.

Marksová mimochodem v rámci rodičovské navrhuje zrušit i nyní existující limit na docházku dětí do školky (jeslí). Dnes smí být dítě ve školce (jeslích) maximálně 46 hodin měsíčně, aby rodič nepřišel o dávky. Nově se to už sledovat nebude. Rodičovská by se také nově neměla krátit, pokud starší sourozenec nechodí řádně do školy.

A to není všechno. „Rušíme také diskriminační omezení pro nevýdělečně činné občany, jako jsou například studenti nebo OSVČ neplatící si sociální pojištění," podotýká Marksová. Až dosud si studující maminky nebo nezaměstnaný občan nemohl vybrat výši příspěvku. Nově by to šlo až do výše 7600 korun.

Ve sněmovně leží i další návrh, který se však týká jen mateřské (prvního půl roku po porodu). Opoziční poslankyně TOP 09 Markéta Adamová navrhuje, aby se mateřská vypočítávala nikoliv jako 70, ale jako 100 procent z denního základu.

Kolik lidí by zkrácenou, byť vyšší mateřskou mohlo využít, není zcela zřejmé. Nejkratší dvouletou 
(11 500 Kč) dnes čerpá necelých 17 procent rodičů, nejvíce rodičů (50 %) zůstává doma na tři roky (7600 Kč) a zhruba 30 procent rodičů si nahlásí čtyřletou rodičovskou (3800 Kč).

Nějaký druh rodičovské dnes čerpá 272 tisíc lidí, 
z toho je 98 procent žen. Na rodičovské jsou jen dvě procenta tatínků – 5089 v celé ČR.