Poskytujete lidem praktické rady, co dělat po rozchodu? Nebo ještě zkoušíte, jak by spolu manželé či partneři mohli zůstat?
Program je určen výhradně lidem, kteří k rozchodu směřují, jsou o něm rozhodnuti nebo už se rozešli a řeší, co bude dál. Jedná se o vzdělávací a podpůrný program, který nejde do minulosti, tedy neřeší, co se stalo. Zabýváme se současnou situací a tím, co bude do budoucna. Zájemci mohou využít i podpůrné služby zahrnující několik hodin mediace či psychologické a právní poradenství.

PŘEČTĚTE SI: Do rodinného práva je třeba zavést rozvod bez viny a viníka, říká mediátorka:

Mediátorka Michaela Kopalová
Složité rozvody ničemu nezabrání. Důležité je pěstovat vztahy, říká mediátorka

Jaký problém lidé při rozchodu či před ním nejčastěji prožívají?
Mají většinou komunikační potíže. Nevědí, jak se spolu domluvit tak, aby to bylo co nejlepší pro děti. Váhají, jaký mají zvolit typ péče, jak v životě sladit nové okolnosti, aby se dětí dotkly co nejméně. Často nevědí, jaké mají právní možnosti, nebo to, že oběma bez ohledu na typ péče, který zvolí nebo o němž rozhodne soud, zůstanou vůči dětem stejná práva i povinnosti a rodičovská odpovědnost. Zkrátka, že o důležitých věcech budou stále rozhodovat oba.

Pracujete tedy s oběma rodiči, nebo může přijít jen jeden?
Jelikož nechceme vylučovat lidi, kteří se sebou chtějí pracovat, přičemž ten druhý nemůže nebo nechce, přijímáme i jednotlivce. Lidé si často myslí, že když tam jde z rozpadajícího se páru jen jeden, je to k ničemu. Tak to ale není. Změna u sebe vyvolá změnu ve vztahu. Zároveň ale preferujeme účast obou rodičů. Má to větší efekt. Dostávají stejné informace, učí se podobné dovednosti, které si mohou spolu doma vyzkoušet.

Halka Jaklová z AperiaHalka Jaklová z AperiaZdroj: se svolením Halky Jaklové

Je to tedy v případě, že rozchod prochází hladce?
Nikdy úplně hladce neprochází, důležité ale je, aby potíže byly co nejmenší a nepřešly v dlouhodobý konflikt. Pokud lidé nemají dostatečné informace, nevědí například, na co mají nárok, často se dostávají do zbytečného konfliktu, kterému se dá předejít. Může totiž vyústit v dlouhodobě špatné vztahy s negativními dopady na děti.

A s čím se na vás lidé obrací častěji – s právními záležitostmi, nebo s tím, jak spolu mluvit?
S tím i s tím, neboť obojí je důležité. Komunikační dovednosti jsou do programu zahrnuty formou zážitkové cesty. Zkoušíme různé techniky a pracujeme s rodičovským plánem, což je dohoda obou rodičů do budoucna, aby měli připraveno, jak jim to bude s ohledem na děti fungovat. Řeší v něm třeba, kdo z nich kdy bude pečovat o děti, kdo bude co dětem platit a plno dalších detailů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Rozvodové řízení se v Česku zjednoduší:

Problémy v manželství často končí rozvodem. Ten by měl být v budoucnu jednodušší.
Konec výslechů: Rozvody se zjednoduší. Manželé u nich být nemusí, stačí právníci

Hlásí se vám do tohoto bezplatného programu víc žen, nebo mužů?
Žen. Někdy informují otce dětí a ten se přihlásí také. Stává se i to, že naopak muž přesvědčí k účasti ženu. Na programu spolupracujeme s Ligou otevřených mužů, která ho spolu s námi vymyslela, lektoruje a mimo jiné do programu nabírá muže. Rozcházející se rodiče (bývalí partneři) spolu nejsou v programu v jedné skupině. Dělají to samé ve dvou paralelně probíhajících rodičovských skupinách. Tím, že spolu nepracují ve skupině, předcházíme případným konfliktům a zajišťujeme pocit bezpečí.

Uvádíte, že skupiny jsou dost interaktivní. V jakém smyslu?
Lidé tam mezi sebou hodně sdílejí své zkušenosti, předávají si užitečné podněty, jak to mají a jak s rozchodem zacházejí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Děti po rozchodu rodičů často musí čelit smutku ze ztráty jednoho z rodičů. Dochází k narušení bezstarostného dětství:

Vyhrocený a konfliktní rozchod rodičů je pro dítě bezpochyby trauma.
Když to máma s tátou odpískají. Rozvod děti poznamená, vyvarujte se chyb

Pracujete i s dětmi?
V programu máme pro děti od čtyř do třinácti let věku dvě skupiny – pro menší a větší. Pracujeme především s jejich pocity, s tím, co se nimi po rozchodu rodičů děje. Jde nám o to, aby rozchod dobře zpracovaly, na což máme speciální výukovou metodu převzatou ze Spojených států amerických.

Máte od účastnic a účastníků zpětnou vazbu?
Ptáme se jich hned po skončení programu a po šesti měsících. Většině rodičů program velmi pomůže. Někteří s námi pak pokračují i v jiných, třeba pro sólo rodiče.

Rozchodem rodina nekončí

• Program Aperia a Ligy otevřených mužů běží každý rok již od roku 2020 – vždy jeden běh na jaře a jeden na podzim.
• Ten nejbližší začíná 4. března a potrvá do 29. dubna 2024.
• Jedná se o osm setkání (jednou týdně v pondělí) po třech hodinách v centru Prahy.
• Ve skupině je asi patnáct lidí.
• Účast na programu je zdarma.

Více informací najdete ZDE.