Jednou se to stát může, ale dvakrát za sebou?

Rodičům dvou a více dětí bude i letos Sobotkova vláda pod stromeček „nadělovat" vyšší daňovou slevu na děti.

U druhého dítěte si polepší o 2400 ročně, u třetího a dalšího o 3600 korun ročně. Poprvé měli slevu uplatnit už za leden.

Kabinet to schválil a 21. července odeslal do sněmovny. Poslanci o tom však začali jednat až 18. října a závěrečné čtení už vůbec nestihli.

Protože se sejdou až 12. ledna, zákon zvyšující slevy platný nebude.

Jako přes kopírák se tak opakuje situace z letošního roku, kdy se zákon podařilo schválit až v dubnu. O peníze za celý rok ale rodiče nepřišli (respektive nepřijdou), protože je dostanou při ročním zúčtování na začátku roku 2017.

A to samé – dorovnání za rok 2017 udělané až na začátku roku 2018 – čeká na daňové poplatníky i tentokrát. Zákon by (snad) měl nabýt účinnosti 1. dubna. Na dotaz Deníku to uvedlo ministerstvo financí.

Čtěte také: Dlouhodobých pěstounů je citelný nedostatek

„Vyšší měsíční částky daňového zvýhodnění bude možné uplatnit až po nabytí účinnosti uvedené novely, tj. nejdříve od 1. dubna 2017. V rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění prováděného zaměstnavatelem nebo v rámci podávaného daňového přiznání si pak poplatník uplatní za celý rok 2017 zvýšené částky daňového zvýhodnění v roční výši a tím tak dorovná první tři měsíce roku 2017," vysvětluje Michaela Tesařová z ministerstva financí.

„Bude se postupovat obdobně jako v roce 2016, kdy taktéž k 1.1.2016 neplatil zákon zvyšující daňové zvýhodnění na děti," potvrzuje Zuzana Hrubá, daňová poradkyně Schaffer & Partner.

Vánoční „dáreček" tak rodičové rozbalí se zpožděním. Zbystřit by navíc měli třeba i nesezdané páry. Letos se totiž v novele zpřesní některá ustanovení o vyživovaných dětech. Nově se do součtu dětí v domácnosti budou pro účely slevy zahrnovat jen ty děti, které vyživuje dotyčný poplatník. Například u druha se tedy mají dohromady posuzovat jen ty děti, které má s družkou, a jeho vlastní děti, nikoliv však děti, které má družka z dřívějšího vztahu.

Přečtěte si: Historie lidstva je nekončící historií stěhování, říká etnolog Miloslav Stingl

Hlavní změny
U jednoho dítěte zůstává sleva 13 404 Kč ročně.

Na druhé dítě sleva roste o 2400 Kč na 19 404 Kč ročně.

Na třetí a další dítě o 3600 Kč na 24 204 Kč ročně.

Výrazně se zpřísňuje tzv. daňový bonus, aby lidé nezneužívali institutu záporné daně, kdy stát vrací peníze poplatníkovi v případě, že daňové slevy na děti jsou vyšší než daň, kterou má zaplatit. Nově se nebudou brát v potaz poplatníkovy příjmy z nájemného či kapitálového majetku.