Poslední rok mateřské školy zadarmo, nebo nic. Takhle natvrdo postavili poslanci ČSSD svůj požadavek před pátečním závěrečným hlasováním o novele školského zákona. Početní poměry ve sněmovně opozici dávají šanci na úspěch. Topolánkův kabinet ztratil s odchodem bývalého soc. demokratického poslance Michala Pohanky křehkou přeběhlickou většinu, takže každá vládní předloha visí na vlásku.
Na to, jak bude ten školský pevný, čeká netrpělivě i paní Iva z Ústí nad Labem. Oba její synové chodí do školky. „Lukáš je ve druhé třídě, počítala jsem, že od září měsíčně tři sta korun ušetřím,“ řekla Deníku maminka tří dětí.
Menší obce mohou přijít o školy
Pokud poslanci ODS, zelených a lidovců opozičnímu tlaku neustoupí, spadne pod stůl novela jako celek. To by mrzelo třba starostu Suché Lozi Petra Gazdíka. „O platbách ve školkách by měli rozhodovat zřizovatelé. Když se pro předškoláky zruší centrálně, zaplatí ten rozdíl rodiče menších dětí. Neprojde-li ale kvůli tomu celá předloha, neudrží menší obce školu,“ řekl Gazdík Deníku.
Má na mysli navržené zrušení dolního limitu pro počet žáků ve třídě. „Jen zastupitelé mohou pružně reagovat na populační vývoj. U nás třeba bylo předloni 25 dětí ve školce, příští rok to bude o 20 víc. A obdobné výkyvy jsou v základní škole,“ sdělil Gazdík. Momentálně musí být ve třídě minimálně 13 dětí. Do budoucna by stačil jediný žák, pokud zřizovatel finančně školu udrží.
Ministr školství Ondřej Liška (SZ) přesvědčuje sociální demokraty a komunisty o neúčinnosti bezplatné školky pro předškoláky. „Osvobození nepřineslo očekávané výsledky. Počet dětí ze sociálně slabších rodin a vyloučených lokalit se za poslední čtyři roky významně nezvýšil.“ Jeho slova ředitelky mateřinek vesměs potvrzují. „Kdo chce děti do školky dát, ten to udělá i za 270 korun, které u nás měsíčně platí. Kdo zájem nemá, ratolesti neposílá ani zadarmo,“ říká ředitelka MŠ Bohumínská a Slívova v Ostravě Marie Richtárová.
Poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová, která dříve působila jako viceprimátorka Českých Budějovic má ale jiné zkušenosti: „Od platnosti zákona v roce 2005, který v třetích ročnících MŠ zrušil školkovné, jsme měli v prvních třídách pouze čtyři děti, které nikdy nenavštěvovaly mateřskou školu. Dříve jich bylo kolem třiceti.“
Zápisový lístek zpět jen jednou
Novela také reaguje na lavinu připomínek ze středních škol, jejichž vedení se obává přijímacího řízení. Příští rok totiž budou moci žáci podat hned v prvním kole tři přihlášky. „Pro ředitele je to administrativní zátěž, proto jsem navrhl, aby všechny úkony spojené s přijímačkami nepodléhaly správnímu řádu,“ konstatoval předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš (ODS). To by středním školám pomohlo i finančně, protože by veškerou korespondenci mohly vést bez doručování do vlastních rukou.
Ještě větší význam ale přikládají tomu, že úspěšní uchazeči o středoškolské studium budou moci vzít svůj zápisový lístek, jímž potvrzují nástup do zvolené školy, zpátky jen jednou. „Bylo by neúnosné, pokud bychom reálný stav prváků zjistili až v září,“ vyjádřila za všechny obavu středních škol ředitelka Obchodní akademie Pardubice Jitka Šírová.
Pokud novela projde, bude moci nástavbové studium nabízet i škola, jež nemá stejný typ vzdělání ve svém vzdělávacím programu. Školy by si pak mohly část výuky zajistit i u jiných subjektů.